FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Kwiecień 24, 2024, 15:56:59 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 3 [4] 5 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Program hodowlany  (Przeczytany 43676 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #45 : Grudzień 03, 2008, 19:40:56 »

jaką konkretnie liste dostępną w sieci masz na myśli ?

ja znam tylko te:

http://www.pzhk.pl/docs/2008-oo.xls
usprawiedliwiająca adnotacja- Rejestr jest w trakcie tworzenia,
brakuje tam np używanych w półkrwi Oseta, Wieka czy Dobrynia

http://www.pzhk.pl/art.php?id=og_uznane_oo_xx.htm
a ona "nie zawiera nazw ogierów czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej, które zostały dopuszczone do doskonalenia ras półkrwi przed 1 stycznia 2007 r., zgodnie z zasadami poszczególnych programów hodowlanych ras półkrwi."

Wg mnie Ganges jest oficjalnie uznany do półkrwi, tylko sie jakos tak złożylo, ze na tych listach go nie ma

____________________________________________________________

zniszczony ? nie przesadzaj
nie chciałabym żeby ktokolwiek dokonywał nadinterpretacji moich wypowiedzi
Zapisane
rajan
Użytkownik

Wiadomości: 14


« Odpowiedz #46 : Grudzień 03, 2008, 21:37:51 »

A jaką rase w paszporcie ma wpisaną koń xxoo ?
otóż ten, którego znam ma wpisana rasa małopolska, czyli w tym przypadku księga zdefiniowała rasę (tylko co on ma wspólnego z małopolakiem ?), gdzie indziej koń jest określany jako angloarabski

Właśnie takie przypadki mam na myśli mówiąc o braku zasad ustalania rasy przy rejestracji. Jeżeli księga to definiuje to nic dziwnego bo dla xxoo i m jest jedna.
Moim zdaniem problem powstał dopiero w 2004 r jak weszła w życie ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Wcześniej konie nie miały obowiązku rejestracji więc jak następował wpis do księgi to wtedy była określana rasa na papierze. Inne nie miały papierów obowiązkowych więc i nigdzie to nie było wpisane. Od momentu powstania obowiązku rejestracji albo są jakieś wytyczne których PZHK nie chce ujawniać albo jest tu luka w przepisach wykonawczych która daje swobodę inspektorom. Żrebaka zgodnie z ustawą trzeba zarejestrować najpóźniej na 30 dni przed odsadzeniem więc nikt nie wie czy bedzie spełniał wymagania do wpisu. Jedynie znamy pochodzenie to każdy  od dwóch m powinien być m a przecież czytałem że to nic pewnego. Żrebak którego planuje jasiek powinien z automatu przy rejestrze być przynajmniej sp bo przecież z pochodzenia tak jest jeżeli matka jest szlachetna. Do wpisu do księgi może się nie załapie bo nie spełni pozostałych warunków ale to będzie dopiero wiadomo co najmniej po dwóch latach.
rasa powinna być wybierana na podstawie własnie znajomości programów hodowlanych
inna rzecz, ze program hodowli młp nie mówi czy koń 3/4 xx jest młp czy sp, stąd chyba problem, który idzie dalej bo takie konie trafiają albo do księgi młp, albo do sp,
W tym przypadku jest jeszcze gorzej bo jeżeli nie ma ściśle określonych zasad przy rejestracji jesteśmy skazani na łaskawość inspektora a w przyszłości przy próbie wpisu do księgi małopolaków  inne warunki musi spełniać m a inne sp aby został uznany. A co jeżeli przyjmiemy że to klacz zarejestrowana jako sp, która po pokryciu w wieku 3lat i zgłoszeniu do wpisu do księgi m  spełnia warunki (program hodowlany dopuszcza taki przypadek) i ją wpiszą. Będzie przecież małopolakiem więc po trzech latach zmiana rasy?

I tu jest ta niespójność programu hodowlanego i rejestru. Powinniśmy wiedzieć jakiej rasy żrebaka oczekujemy a czy on się załapie na wpis czy do ochrony zasobów genetycznych to dopiero będzie wiadomo później ale rasę powinien mieć z pochodzenia . I jeżeli tak nie ma to myślę że najpierw o to trzeba zawalczyć a jeżeli tak jest to trzeba to wygrzebać odpowiednie dokumenty aby taki przykład jaśka był jasny i logiczny.

Zapisane
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #47 : Grudzień 03, 2008, 21:49:34 »

przecież w hodowli koni arabskich nie ma 100 punktowej bonitacji...
Jest bonitacja, a skoro konie dostają np. po 80 pkt, to wychodzi na to że w skali 100 punktowej.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #48 : Grudzień 03, 2008, 22:07:31 »

Nie rozumiem tego co rajan napisałeś w ostatnim poście.

Ja jestem w swoich poglądach coraz bliższy niemieckiemu modelowi, gdzie księga opisuje rzeczywistość, a nie stara się ją kreować. Od kreowania są hodowcy.
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #49 : Grudzień 03, 2008, 22:10:55 »

ups, coś pomieszałam?, powaznie wszystkie konie arabskie, klacze i ogiery arabskie są bonitowane ? skala jest taka sama ? ( to znaczy rozdział punktów za cechy ?) Mozesz podać przykładową rozpisaną bonitacje dowolnej klaczy ? a minimalna bonitacja wymagana do wpisu też jest ?, taka sama - 78 ogiery, 75 klacze? 
A xx ? no właśnie tutaj chyba mam pewne zaległości w takim razie..., możliwe, ale sprawdze, doucze się
Jakoś mialam zakodowane, ze konie xx i oo są bonitowane klasycznym systemem tylko w sytuacji uznania ich do rozrodu w rasach półkrwi.

A co jeżeli przyjmiemy że to klacz zarejestrowana jako sp, która po pokryciu w wieku 3lat i zgłoszeniu do wpisu do księgi m  spełnia warunki (program hodowlany dopuszcza taki przypadek) i ją wpiszą. Będzie przecież małopolakiem więc po trzech latach zmiana rasy?

no tak,
w zasadzie w takiej sytuacji to ja bym sie chyba przesadnie nie przejmowała rasą wpisaną w paszporcie
Tylko jakoś nie mogę sobie wyobrazić takiego przypadku :/ Zeby bylo sp w paszporcie konia, ktory spelnia warunki trafienia do ksiegi m
Za to mogę w drugą strone, bo znam taki przykład - klacz ar...? w paszporcie ma młp (ar, dobrze mówie ? ), była na czempionacie młp w Białce, a trafiła do ksiegi sp, czemu udało sie zapobiec po interwencji w Związku.
Zapisane
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #50 : Grudzień 03, 2008, 22:26:02 »

Mi się wydaje, że u arabów bonitacją jest często potocznie nazywana ocena z championatów. I chyba każdy xx i oo jest wpisywany do księgi stadnej po urodzeniu.
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #51 : Grudzień 03, 2008, 22:30:48 »

I chyba każdy xx i oo jest wpisywany do księgi stadnej po urodzeniu.

ot co, no właśnie, dobrze mówisz
Marta, wyjaśnij koniecznie jak to jest bo nawet za bardzo nie wiem gdzie szukać takich informacji o arabach
Zapisane
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #52 : Grudzień 03, 2008, 22:46:44 »

Oczywiście że wszystkie xx i oo są wpisywane do księgi już jako źrebaki.

Sama nie wiem dokładnie jak to jest z bonitacją, bo pamiętam że mocno się zdziwiłam tą informacją. Wiem tyle, że na przeglądach hodowlanych w państwowych stadninach były bonitowane młode klacze włączane na matki. Dostawały różną ilość punktów, 79, 84 itp. (dokładnej skali i podziału pkt nie znam) Nie wiem czy jest jakieś minimum, ani czy bonituje się też klacze prywatne (wątpię), ale nikt przecież w takim Janowie czy Michałowie nie weźmie do hodowli arabki, która ma poważne wady budowy - w końcu w tej rasie wygląd liczy się jak w żadnej innej. Nie spotkałam się nigdzie z przekazywaniem informacji o bonitacji, to chyba działa na wewnętrzny użytek stadniny.
Aaa i czempionaty nie mają tu nic do rzeczy. Pokazy a bonitacja to całkiem co innego. Na logikę - koń startuje w różnych pokazach, za każdym razem ma inną liczbę punktów - która miałaby obowiązywać?
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #53 : Grudzień 04, 2008, 06:16:58 »

Bonitowane są te ogiery arabskie i pełnej krwi, które zostają uznane do rozrodu w rasach półkrwi. Bonituje komisja w czasie uznawania.

Ja mam wrażenie, że niektóre z osób tu dyskutujących nie mają większego pojęcia o obecnym stanie rzeczy, ale nie przeszkadza im to w jego zaciętej obronie.
Zapisane
duke
Użytkownik

Wiadomości: 273


« Odpowiedz #54 : Grudzień 04, 2008, 20:17:43 »

ganges jest juz dość dawno uznany w półkrwi, w 2007 roku napewno już był,bo go ogladalismy na przegladzie w janowie gdzie były pokryte nim 2 klacze młp,w tym Emerycha
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #55 : Grudzień 16, 2008, 22:54:06 »

zadzwoniłem do związku i mi Pani powiedziała to samo - Ganges kryje w Janowie to znaczy, że jest uznany (brak na liście nie ma tu nic do rzeczy)

ja się spytałem Pani wtedy, czy jeżeli ja pokryję jakimś ogierem, który mi odpowiada (Eryksem) to czy to też będzie znaczyło, że on już jest uznany, no bo przecież co najmniej moje uznanie tym samym zdobędzie, a Pani, że nie, że potomstwo będzie nie hodowlane

wniosek: co wolno wojewodzie to nie Tobie smrodzie
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #56 : Maj 12, 2009, 16:44:43 »

Ganges jest już na tegorocznej liście z bonitacją 85 punktów, jak będzie można to się chyba na niego przyczaję za rok

na pierwszej stronie wkleiłem zwycięzce Koerungu holsztyńskiego, teraz jeden z najmłodszych i modnych obecnie ogierów w Hanowerze - Black Jack:





osiągają po woli typ, jaki nasze angloaraby miały 30 lat temu Uśmiech
Zapisane
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #57 : Maj 12, 2009, 16:57:29 »

Ganges jest już na tegorocznej liście z bonitacją 85 punktów, jak będzie można to się chyba na niego przyczaję za rok
A wiadomo jaka jest bonitacja szczegółowa? Zwłaszcza ocena za ruch mnie interesuje.
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #58 : Luty 05, 2013, 22:22:49 »

Zmiany w programach hodowlanych koni ras m, sp i wlkp
http://pzhk.pl/2013/02/04/zmiany-w-programach-hodowlanych-koni-ras-m-sp-i-wlkp/#more-9250

m.in.
Od 2014 r. klacz rasy małopolskiej pretendująca do wpisu do księgi nie musi posiadać źrebięcia ani być źrebna.
Zapisane
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #59 : Luty 06, 2013, 11:38:08 »

Sądzę, że jest to odpowiedź Związku na obecną sytuację hodowlaną w Polsce. Coraz mniej rodzi się źrebaków bo nikt kto rozsądnie myśli nie będzie zaźrebiał klacze  skoro nie ma zbytu na konie ( zwłaszcza te hodowlane, z dobrym "papierem", ładne, zdolne itp. )
Natomiast zawsze znajdą się tacy , którzy produkują konie kiepskiej jakości bo na nie jest zbyt, ale niestety miały zamkniętą drogę do ksiąg, a teraz bardzo proszę - prawdziwi hodowcy - dostawcy  otrzymają za swój trud produkcyjny nagrodę w postaci wpisu do ksiąg, a pracownicy Związku będą mieli pracę i wpływy do kasy. Bo w zasadzie o to przecież chodzi, aby przetrwać kryzys Spoko
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

film hodowla-kotuw-pbf grzybektybetanski zmiennivice zlotahodowla11