FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Marzec 29, 2024, 00:49:31 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 [3] 4 5 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wzrost koni małopolskich  (Przeczytany 50728 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #30 : Styczeń 04, 2013, 13:49:04 »

Witam wszystkich na forum,jestem nowy i nie bardzo wiem jak się poruszać na forum, mam pytanie posiadam klacz czteroletnią z bardzo dobrym pochodzeniem lecz jest niska ma 152 w kłębie,pytanie brzmi czy czy dostanie licencję czy nie może ktoś z was miał podobny przypadek pozdrawiam.

Oficjalnie nie powinna dostać wpisu do księgi małopolskiej, tylko do małych koni.
W aktualnie dostępnym programie hodowlanym minimalna wartość dotycząca wzrostu jaka się pojawia to 155 cm dla klaczy, są to jednak widełki wzrostu określone jako wysokość pożądana, co daje pewną swobodę. Program hodowlany nigdzie nie określa tego w sposób zdecydowany i ostateczny.
Zapisane
maciejka.14
Użytkownik

Wiadomości: 108


« Odpowiedz #31 : Styczeń 04, 2013, 17:03:48 »

Niestety Twoja klacz na pewno nie dostanie licencji, miałam klacz xxoo o bardzo dobrym rodowodzie, ale tylko 152centymetrową... jakby miała 154cm to jeszcze można byłoby coś kombinować, znajomych klacz młp miała właśnie taki prawie wzorcowy wzrost, inspektor miał dobry humor i poleciał jej na to konto po ocenie za typ, ale jakoś punktowo wyrobiła na te minimum. 152 cm nie przejdzie...zostaje kategoria "mały koń".
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #32 : Styczeń 04, 2013, 17:25:11 »

Za typ często "urywają" małym koniom.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #33 : Styczeń 04, 2013, 17:55:03 »

Mojej też się oberwało za typ, a ma z kolei 175 cm. Mogliby się zdecydować o jaki typ im chodzi Uśmiech
Zapisane
mały76
Użytkownik

Wiadomości: 7


« Odpowiedz #34 : Styczeń 06, 2013, 18:49:24 »

Witam ponownie,do tej pory hodowałem hucuły małopolaki mam od niedawna dlatego mało o nich wiem ,moja klacz ma prawie pięć lat i jeszcze nie była żrebna w tej chwili ma 152 w kłębie pytanie czy jeszcze podrośnie czy nie?
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #35 : Styczeń 06, 2013, 20:35:01 »

Nie liczyłabym, że podrośnie.
Zapisane
maciejka.14
Użytkownik

Wiadomości: 108


« Odpowiedz #36 : Styczeń 08, 2013, 07:37:37 »

Trzech centymetrów raczej na pewno nie Z politowaniem
Zapisane
adunia08
Użytkownik

Wiadomości: 11


« Odpowiedz #37 : Styczeń 21, 2013, 01:27:57 »

Witam wszystkich!

Od 4 miesięcy jestem posiadaczką małopolskiego wałacha.
Kupiłam go od handlarza, gdzie stał dłuższy czas (około pół roku), był pozbawiony ruchu - stał uwiązany w komórce. W wieku 5 miesięcy został odstawiony od matki i został sprzedany.

W chwili obecnej ma 21miesięcy i 148cm w kłębie. Cały czas słyszę, że jest on za mały jak na swój wiek.
Wykastrowałam go 2 tygodnie temu.
Dostaje 3kg owsa + ok. 0,5kg otrębów pszennych + 1kg łuski słonecznika + owoce i warzywa + witaminki. Parę dni temu kupiłam paszę Pavo Podo Grow 3, jak na razie dostaje 0,5kg tej paszy, żeby się przyzwyczaił, docelowo będzie dostawał 1,5kg dziennie. Od rana do wieczora jest padokowany, dodatkowo zapewniam mu ruch w postaci przeganiania go na ujeżdżalni.
Jego ojciec ma 165cm, nie wiem ile ma matka.
http://www.bazakoni.pl/horse_175981.html

Stąd moje pytanie, czy mogę liczyć na to, że podrośnie chociaż do 160?
Proszę o wyrozumiałość i normalne odpowiedzi:)
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #38 : Styczeń 21, 2013, 09:06:57 »

21-miesięczny koń ma gdzieś 95-97% swojego dorosłego wzrostu, więc na 160 cm raczej nie mozna liczyć, powinien mieć jako dorosły koń około 153-156 cm.
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #39 : Styczeń 21, 2013, 09:13:31 »

Faktycznie praktyka mówi, że to może być trudne do osiągnięcia.
Ale przy odpowiednim żywieniu myślę, że można liczyć na pewną kompensację wzrostu, młodzież potrafi nieco nadrabiać braki,
fakt, że został wykastrowany nie pozostaje bez znaczenia,
Przejrzyj artykuł http://hij.com.pl/wzrost-i-rozwoj-zrebiat/

Jest tez taka stara metoda ze sznurkiem, bierzesz sznurek, odmierzasz od łokcia do stawu pęcinowego ( do ostrogi ) i potem, tą samą długość od łokcia w górę, nad kłąb,
Podobno w ten sposób można oszacować ile oń jeszcze urośnie. Na ile się to sprawdza, nie wiem, ale z ciekawości można sobie taki test wykonać.

Zmierz mu 3 pomiary, jak będzie miał dwa lata skończone dokładnie i porównaj z końmi w tym wątku, tam są liczne przykłady.
http://www.malopolaki.darmowefora.pl/index.php?topic=396.0
Istotne żebyś miała laskę zoometryczną, żeby pomiar wzrostu był jak najbardziej dokładny.
Zapisane
adunia08
Użytkownik

Wiadomości: 11


« Odpowiedz #40 : Styczeń 21, 2013, 14:08:38 »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi:)

Słyszałam, że po kastracji konie mocno idą w górę (oczywiście nie z tego względu go wykastrowałam).

Po cichu liczę, że jednak uda nam się dobić do 160cm Mrugnięcie A jak nie, no to cóż będę jeździć na "kucyku" Uśmiech

Pozdrawiam:)
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #41 : Styczeń 21, 2013, 18:11:51 »

Ta kompensancja wzrostu, o której słusznie wspomina montana jest znacznie silniejsza u koni zimnokrwistych. Na 160 cm się nie nastawiaj. Najważniejsze, to zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. To nawet lepiej, że nie wybujał, nie wiadomo jak u tego handlarza był odchowywany (czy miał do dyspozycji duży wybieg/pastwisko).

BTW "nasz" (sprzedany) czterolatek urósł od maja 3 cm Uśmiech Miał 162 cm, teraz ma 165, sama nie liczyłam, że tak podskoczy Uśmiech
Zapisane
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #42 : Styczeń 22, 2013, 11:46:28 »

Przykład z mojego podwórka
Kupiłam kiedyś klacz (hodowli państwowej) od handlarza ( stała u niego pól roku ), miała około 3 lat i około 161 cm, zabiedzona  i szalona. Obecnie ma 172 cm, ale:
- jej papierowi rodzice to też nie ułomki od 168-174 cm - więc była genetycznie obciążona Chichot
- całodobowe wybiegi kilkuhektarowe
- pasza, witaminy itp.

adunia08 - pytasz nas czy twój konik urośnie - być może tak , być może nie, ja mam nadzieję, że przekroczy choć 150 cm Spoko
Zapisane
adunia08
Użytkownik

Wiadomości: 11


« Odpowiedz #43 : Styczeń 22, 2013, 15:19:18 »

Lumi - zazdroszczę takiego konicha Uśmiech Mój co prawda aż tak wysokich rodziców mój nie ma, tzn. tak jak pisałam, nie mam pojęcia jak wysoka była matka, pozostali przodkowie nie schodzili poniżej 160. Zapewniam małemu duuużo ruchu, ponieważ wiem, że to istotne oraz dostaje paszę pavo podo grow i witaminki Uśmiech Więc może coś z niego będzie.

No cóż, jak nie będzie duży i tak będę go kochaaała Uśmiech natomiast powiem szczerze, że uwielbiam duże konie i bardzo bym chciała, żeby mój miał chociaż te 160cm.

montana - "Jest tez taka stara metoda ze sznurkiem, bierzesz sznurek, odmierzasz od łokcia do stawu pęcinowego ( do ostrogi ) i potem, tą samą długość od łokcia w górę, nad kłąb, " - sprawdziłam tą starą metodę i wg niej wychodzi na to, że Patron będzie miał ok. 170cm hehe Mrugnięcie
Zapisane
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #44 : Styczeń 22, 2013, 15:25:43 »

adunia08 Mrugnięcie
ale miałam też inny przypadek
Źrebak urodzony u mnie ( warunki zachowane jak powyżej ) matka 156 cm, ojciec 172 cm a źrebak osiągnął wzrost 152 cm  Szok
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

real-life-rpg colorfulworld gramax extremalteam bezludna-wyspa