FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Marzec 28, 2024, 08:13:07 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Czempionat - jak przygotować konia ?  (Przeczytany 31047 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Wiwiana
Użytkownik

Wiadomości: 242


« Odpowiedz #15 : Marzec 21, 2008, 21:41:57 »

To podstawę już masz, teraz trzeba go przekonać, że łażenie z człowiekiem na sznurku też może być fajne, bo człowiek na trawę zabiera. Uśmiech
Zapisane
breakaway
Użytkownik

Wiadomości: 265



« Odpowiedz #16 : Marzec 21, 2008, 21:47:47 »

Tutaj na podwórku fajnie chodzi Uśmiech. Chętny do łażenia i biega chętnie. Teraz właśnie będziemy zachęcać do łażenia troszkę dalej z ludziem Język. W sumie trawy tam mało, ale zawsze to coś Język.
Zapisane
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #17 : Marzec 28, 2008, 12:27:21 »

Już ukazał się komunikat
http://www.pzhkm.pl/czempionaty/2008/warunki.php
Może  pokrótce  napiszemy z jakimi konikami się wybieramy
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #18 : Maj 30, 2008, 13:22:36 »

Mam nadzieje, ze nie będzie nam dane oglądac na czempionatach takich obrazków :

Koń w fatalnej kondycji, a prezenter wyglada jeszcze gorzej w swoim fatalnym stroju. Ogólnie bardzo odstawali od stawki koni, na swoją niekorzyść .... A fe








_______________________________________________________________

artykuły o przygotowywaniu koni ( tutaj akurat arabów ) do pokazów
http://www.polskiearaby.com/?page=pokazy&lang=pl&str=2&id=38
http://artelis.pl/art-5306,25,188-0,Sport,Konie_arabskie_-_pokazy.html
http://hij.com.pl/przygotowanie-konia-zimnokrwistego-do-sezonu-wystawowego/

wkleje, może coś sie przyda
Absolutnie nie sugeruje, zeby małopolaki, jak araby pokazywać, ani że wypisane metody mialyby mieć zastosowanie w przypadku młodzieży przed czempionatem, ale to chyba jedyne artykuły o zbliżonej tematyce, jakie spotkałam w sieci.

A jak tam przygotowania na tydzień przed Białką ? konie wyrychtowane ? Chichot
Zapisane
galopada
Użytkownik

Wiadomości: 543



« Odpowiedz #19 : Maj 31, 2008, 12:31:09 »

konie w poniedzialek jada juz do białki Uśmiech))
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #20 : Lipiec 03, 2008, 18:07:51 »

odnośnie prezentacji przemyślenia po Klikowej ...

- niedopuszczalnym jest, zeby konia pokazywał prezenter bez jakiejkolwiek kondycji...
Zdarzyla sie sytuacja, kiedy osoba odmówila zakłusowania kolejnego kawałka na prośbe komisji, z powodu wielkiej zadyszki i kolki w boku...Ja rozumiem, ze było gorąco, ale do pokazania konia tez trzebaby sie przygotowac i niekoniecznie wybierac do tego zadania seniorów ....
- jestem rozczarowana pokazywaniem niektórych koni w stój, gdzie sukcesem ostatecznym był fakt, ze kon sie zatrzymał i stoi, a to jak stoi bylo zupelnie nieważne
i dane bylo nam oglądac konie z podstawionym podsiebnie pod kłode i przodem i tyłem, tworząc niejako trójkat, gdzie kłoda była podstawą, wygląda to fatalnie ( a to akurat nie zawsze byly jakies bardzo pobudliwe konie, których nie mozna bylo utrzymać w stój, nad ustawieniem takiego konia moznaby popracować )
- zdarzył sie na pokazie dwuletni ogier, który z pełną premedytacją atakował swego prezentera kilkukrotnie stając dęba i atakując przodem człowieka, bijące kopyta uderzały w okolice głowy, ramion, klatki piersiowej...Takie sytuacje też nie powinny raczej mieć miejsca   
- jeden z koni został wykluczony w trakcie swojej prezentacji za wyraźną mocną kulawizne na przód...Widziałam tego konia wczesniej, widziałam jak kuleje, widział własciciel, błędem zatem było wprowadzanie tego konia do oceny na ring, tak sądze


Poza tym narazie sobie więcej wpadek nie przypomiam.
Ogolnie było bardzo pozytywnie, w niedziele był moment kiedy na ringu znalazły sie wszystkie konie naraz, w tym klacze z sysakami, obeszło sie bez większych problemów. ( na szczęście nie było rundy honorowej Mrugnięcie )
Pielęgnacja koni w większości była na wysokim poziomie
Zapisane
goha
Użytkownik

Wiadomości: 635



« Odpowiedz #21 : Lipiec 04, 2008, 07:46:27 »

jeśli chodzi o tą kulejącą klacz to nie przyglądałam się wcześniej i kulawizny nie widziałam - ale w sumie jeżeli była widoczna wcześniej to dziwi mnie że nikt sędziom tego nie zgłosił

prezentacja niektórych koni była fatalna, dobre konie nie mogły się pokazać - w sumie prezenterów, którzy dobrze pokazali konie można na palcach jednej ręki policzy niestety...

a który to ogier tak dęby stawiał?
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #22 : Lipiec 04, 2008, 08:44:21 »

wiesz, jak sie widzi konia godzine wczesniej, w okolicach stajen, czy na trawie, ze kuleje, to nikt nie leciał z tym do sędziów, tym bardziej, ze trwała juz ocena ogierków, a w zasadzie nikt nie był pewien, nie wiedział, czy ten kon pojdzie na ring, czy raczej do boksu...A ze kon zakuleje, zdarza sie przecież.
Imie szalonego konia furiata masz na pw.
Zapisane
goha
Użytkownik

Wiadomości: 635



« Odpowiedz #23 : Lipiec 04, 2008, 09:16:02 »

godzinę przed pokazem to się zgodzę - myślałam że widoczna kulawizna była w tym czasie to się przed pokazem wszystkie konie z grupy kręciły na tyłach za sędziami Uśmiech

a PW nie dostałam
Zapisane
galopada
Użytkownik

Wiadomości: 543



« Odpowiedz #24 : Lipiec 04, 2008, 18:21:29 »

nie wiedzialam gdzie wrzucic te zdjecia... czy tutaj czy do tematu o klikowej..
w kazdym razie zdjecia mozna podpisac: ,,jak NIE nalezy prezentowac konia"









<jakość umarła... na mojej stronie w orginale mozna zobaczyc>
Zapisane
goha
Użytkownik

Wiadomości: 635



« Odpowiedz #25 : Lipiec 07, 2008, 20:27:12 »

 Niezdecydowany masakra
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #26 : Styczeń 19, 2012, 10:58:39 »

Jak w temacie. Jak poprawnie zaprezentować konia na pokazie/wystawie/przeglądzie ?
Mile widziane zdjęcia Uśmiech I prezentacji złej i dobrej.
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #27 : Styczeń 19, 2012, 17:21:09 »

No tak, jeśli się z takim urodzi to jasne, a jeśli nie, to trzeba wariata na mięso?

Kon nie rodzi się z gotowym na całe życie charakterem. Nad charakterem konia konia trzeba pracować przez całe życie, ucząc go rożnych zachowań i pilnując, żeby tego nie popsuć albo próbując naprawić, to co się popsuło.Trzeba umieć ocenić, na ile zachowanie konia wynika z temperamentu (który jest wrodzony) a na ile z charakteru (tzn, czego koń się wcześniej nauczył). Zawsze sposób pracy z koniem trzeba dostosować do jego temperamentu. Jeśli jednak koń od najmłodszych lat reaguje panicznie wszystko co nowe, nauka idzie mu bardzo opornie, i nie jest trwała, a koń bywa nieprzewidywalny, warto się rzeczywiście zastanowić, czy jest sens w niego cokolwiek inwestować, bo taki koń nigdy nie będzie dobrze współpracował z człowiekiem. To są bardzo rzadkie przypadki, ale sie takie zdarzają.

. Przecież inaczej zachowa się koń, który debiutuje, a inaczej stary wyga, który ma za sobą n występów(chyba nie pomyle się bardzo jak powiem, że przynajmniej w 90%).
Remonty do wojska, nie od razu szarżowały na armaty, czy stały spokojnie wśród wybuchów, to wymagało wieluset godzin ćwiczeń... Podobnie jest z przezentacją (może troche mniej fajerwerków).
Remonty "ostrzeliwało" się, stawiając kilka koni młodych w grupie koni już dobrze "ostrzelanych". Nie zdarza się, żeby całe stado stało spokojnie, a jeden spłoszony uciekał nie wiadomo gdzie. Koń zachowuje się tak jak reszta stada. Skoro stado uznaje, że huk to nic groźnego to i on w ten sposób reaguje. Koń bardzo szybko odczula się na bodźce zewnętrzne, jeśli uzna że mu nie zagrażają. Wbrew pozorom nie trzeba na to kilkuset godzin, myślę że wystarczą dwie.

Jeśli on na prezentacji zachowuje się niestosownie to są trzy możliwości. Jeśli to kwestia  niezrównoważonego temperamentu (silne procesy pobudzania i słabe hamowania reakcji, zdarza się to  u folblutów) to taki koń płoszy się z byle powodu i trudno go uspokoić. Taki koń się przydaje na wyścigach, w sporcie raczej nie. Praca z takim koniem jest trudna i nie wszystko da się zrobić, ale bywają to zwierzęta pojętne.
Jeśli koń zachowuje się niestosownie, bo gdzieś ma człowieka i nie uznaje ani jego dominującej pozycji, ani też  "za resztę stada, która stoi spokojnie" to wynika z charakteru i jest najprostsze do naprawy.
Najłatwiej oczywiście pracuje się z końmi zrównoważonymi. Jeśli są to konie reagujące szybko, to szybko się spłoszą i szybko uspokoją, nauczą się łatwo ale tez i łatwo je zepsuć, bo często za dużo i za szybko się od nich wymaga. Konie reagujące wolno byle czego się nie wystraszą, ale jeśli już to często trudno je opanować. Uczą się wolno, ale z reguły na całe życie i trudno je zepsuć. Często można się taki końmi zwieść, bo wydaje się, ze taki koń, którego "nic nie rusza" będzie w robocie łatwy, ale on może potrzebować na naukę więcej czasu. Najwięcej oczywiście jest koni, które reagują średnio.
Trochę się rozpisałem, ale może się to komuś przyda, bo kiedy się przystępuje do pracy warto wiedzieć, z czym się ma do czynienia. 

Zapisane
Maea
Użytkownik

Wiadomości: 70


« Odpowiedz #28 : Styczeń 19, 2012, 17:39:27 »

Ja jestem ciekawa jak to wygląda od podszewki. Wiadomo, że konie są różne i nie każdy będzie uczył się tak samo szybko i efektywnie jak inny - można to zaobserwować, m.in. jeżdżąc na różnych koniach.

Mamy wystawę w przyszłym sezonie. I co? Pomijając fakt kiełznania konia i przyzwyczajenia go do tego, jak się pracuje z takim koniem? Jak często, jak długo? Po prostu uczy się go prowadzenia? Jak skłonić konia do aktywnego kroczenia, a nie np. zakłusowywania? Korzystacie z komend głosowych, ruchowych (?)?.
Jesteście na miejscu. Jak przygotowujecie siebie i konia? Jak jesteście ubrani, jak wygląda koń? Przyjeżdżacie odpowiednio wcześnie? Dzień, tydzień, 20 minut przed pokazem?
Są jakieś sposoby na za mocno rozbrykanego konia, czy to już sprawa przegrana?

Takie ABC wyjazdu na wystawy. Rzeczy oczywiste, ale nawet takie mogą się przydać.
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #29 : Czerwiec 15, 2015, 09:53:20 »


http://hij.com.pl/przygotowanie-konia-zimnokrwistego-do-sezonu-wystawowego/

http://www.konie.wortale.net/474-Przygotowanie-konia-do-pokazu.html

Zapisane
Strony: 1 [2] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

bezludna-wyspa spw colorfulworld extremalteam playyourstories