FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Kwiecień 28, 2024, 17:50:05 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 19 20 [21] 22 23 24 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zadaj pytanie :)  (Przeczytany 139887 razy)
0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #300 : Marzec 02, 2012, 15:50:52 »

Ach to to jest BLUP. Dziękuje za dokładne wyjaśnienia, czytałam o tym w ubiegłorocznych numerach ŚK Uśmiech

meghana
Widziałam, że język jest do wyboru, ale tłumaczenie nie dotyczy wszytskich aspektów tej strony Mrugnięcie
Zapisane
antares
Użytkownik

Wiadomości: 2


« Odpowiedz #301 : Lipiec 02, 2012, 08:22:29 »

Moje pytanie: czy można pokryć klacz, która ma 25 lat? Miała robione ugs i drogi rodne zdrowe. Dlaczego pytam? Klacz nie wygląda i nie zachowuje się na swój wiek a do tego ma ciągle ruje i podstawia się do wałachów. Była kiedyś klaczą hodowlaną a obecnie od trzech lat niezaźrebiana. Weterynarze mają różne zdanie. Wiem, że są młodsze, które można pokryć, ale skoro ona tak bardzo chce?
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #302 : Lipiec 02, 2012, 10:20:42 »

Moje pytanie: czy można pokryć klacz, która ma 25 lat? Miała robione ugs i drogi rodne zdrowe. Dlaczego pytam? Klacz nie wygląda i nie zachowuje się na swój wiek a do tego ma ciągle ruje i podstawia się do wałachów. Była kiedyś klaczą hodowlaną a obecnie od trzech lat niezaźrebiana. Weterynarze mają różne zdanie. Wiem, że są młodsze, które można pokryć, ale skoro ona tak bardzo chce?

Klacze zachowują ruję i zdolność zaźrebienia do końca życia. Ze strony narządu rodnego nie ma przeciwwskazań, szczególnie jeśli klacz nie była mocno eksploatowana. Musisz sobie zadać pytanie, czy ogólna kondycja klaczy pozwala na podjęcie tego wysiłku. O ile sama ciąża nie będzie wielkim problemem, klacz wręcz będzie wyglądać kwitnąco, odmłodzi się o 10 lat, to laktacja wykończy klacz do tego stopnia, że pewnie niedługo po niej klacz kopnie w kalendarz.

Ja sam miałem dwa źrebaki od dwóch klaczy w tym wieku i z doświadczenia wiem, że utrzymanie takiej klaczy w dobrej kondycji w czasie laktacji jest niemożliwe, a powrót do kondycji po laktacji bardzo trudny - raz mi się udało, a raz nie i klacz się odeszła bardzo szybko, wręcz uschła.
Zapisane
antares
Użytkownik

Wiadomości: 2


« Odpowiedz #303 : Lipiec 02, 2012, 14:08:12 »

jasiek, dziękuję za odpowiedź
Zapisane
nos
Użytkownik

Wiadomości: 26


« Odpowiedz #304 : Lipiec 03, 2012, 09:55:05 »

Czy ktoś z was spotkał się z wykluczeniem / nie daniem licencji klaczy z powodu wady zgryzu?
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #305 : Lipiec 03, 2012, 12:34:32 »

Tak.
Jest taki zapis w programie hodowlanym rasy młp (ale inne rasy też to dotyczy):

Cytat: Program hodowli koni rasy małopolskiej
[...]6. Do ksiąg nie mogą być wpisane konie, u których stwierdzono:
1) obustronna ślepota
2) nieprawidłową budowę szczęki (tzw. karpiowaty lub szczupaczy zgryz),
3) jedno lub obustronne wnętrostwo,
4) szpat kostny
5) zajęczaka
6) u ogierów dychawicę świszczącą [...]
Zapisane
jaśko
Użytkownik

Wiadomości: 215


« Odpowiedz #306 : Lipiec 03, 2012, 19:01:05 »

W praktyce dopuszczają połowę zębów.
Zapisane
misiek11
Użytkownik

Wiadomości: 63


« Odpowiedz #307 : Lipiec 03, 2012, 20:59:14 »

W praktyce dopuszczają połowę zębów.
co to znaczy połowę zębów??
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #308 : Lipiec 03, 2012, 21:19:42 »

Zapewne chodzi o stopień w jakim zęby na siebie zachodzą. Wada zgryzu też moze być różna, są konie, o tak wysyniętej jednej szczęce, że możnaby spokojnie ze dwa rzędy zębów jeszcze wstawić Mrugnięcie
Zapisane
ArkaGrecja
Użytkownik

Wiadomości: 96


« Odpowiedz #309 : Lipiec 04, 2012, 06:53:35 »

Bardzo szybko u młodego konia może wada postępować? Znam roczną klacz zimn. u której początkowo było ze zgryzem wszystko w porządku, w wieku 8 m-cy zaczął jej się robić "wydłużony ryjek" z górnej wargi i z ciekawości zajrzałam, zęby mijały się o połowę. A teraz mijają się o 2 cm. Wszystkie inne konie jakie znałam z krzywym zgryzem miały wadę od urodzenia. Ona chyba pochodzi z rodziny skrzywionej, bo jej ciotce w wieku 4 lat zęby mijały się o 4-5 cm. Było widać z daleka, że coś nie w porządku.
A w Irlandii znałam folblucika rocznego z aparatem ortodontycznym  Szok  Właścicielowi opłaciło się zapłacić 4000 euro bo był po super ojcu i od wygrywającej matki, ale żeby zakwalifikować się na tor zgryz powinien mieć dobry (no proszę, to nie tylko naszych ksiąg głupi wymysł).   
Zapisane
lech58
Użytkownik

Wiadomości: 101


« Odpowiedz #310 : Lipiec 12, 2012, 06:05:24 »

Moje pytanie dotycz dokarmiania źrebiąt.
Tegoroczny źrebak mimo,że ma 2 miesiące wcałe nie interesuje się korytkiem/owies/. Próbowałem różnych sztuczek ale on jest uparty jak osioł i nic. Zielonkę i siano je ale bez szału, z brykaniem też u niego cieniutko.Generalnie to z niego taka d...Może to objawy źrebaka starczego bo tata to Top Gun/absolutnie nie obrażam ani nie umniejszam wartości ogiera tylko tak się zastanawiam bo jeszcze z czymś takim się nie spotkałem.
Zapisane
Mustafa 64
Użytkownik

Wiadomości: 23


« Odpowiedz #311 : Lipiec 12, 2012, 09:32:13 »

Wiek ogiera nie ma znaczenia w tym przypadku, z wiekiem po starych ogierach  częściej wychodzą   ogierki,ma to związek ze słabnącym nasieniem a więc skuteczne krycie jest w czasie owulacji. Upośledzenie źrebaka może być od starej matki,takiej 18+ ale bardziej zależy od żywienia klaczy na pół roku przed stanówką oraz w czasie ciąży . Teraz źrebaka i klacz należy odpowiednio odrobaczyć a stajnię zdezynfekować . Konie na tydzień wyprowadzić na czyste postwisko pod wiatę .Zadaszenie na pastwisku  dobrze wypryskać środkiem przeciw owadom AGITA.
Zapisane
lech58
Użytkownik

Wiadomości: 101


« Odpowiedz #312 : Lipiec 13, 2012, 10:40:13 »

Bardzo dziękuje Mustafa 64  za naukowe podejście do kłopotu mojego źrebaka.Jest rzeczą zrozumiała , że klacz i źrebak sa odrobaczone ,więc ta sprawa odpada . Stajnię też można dezynfekować nawet codziennie a nawet wypryskać lawendą ale nie o to mi chodziło.Podzieliłem się moim kłopotem a może zmartwieniem i byłem ciekaw czy innych spotykają tez takie lub inne problemy , którymi mogliby się podzielić.
Zapisane
Zbyszek B.
Użytkownik

Wiadomości: 35


« Odpowiedz #313 : Lipiec 13, 2012, 12:10:40 »

Wiek ogiera nie ma znaczenia w tym przypadku, z wiekiem po starych ogierach  częściej wychodzą   ogierki,ma to związek ze słabnącym nasieniem a więc skuteczne krycie jest w czasie owulacji.

Ciekawa teoria.

A może dysponuje Pan/Pani jakimiś dowodami naukowymi. Chętnie bym się zapoznał?
Zapisane
Mustafa 64
Użytkownik

Wiadomości: 23


« Odpowiedz #314 : Lipiec 15, 2012, 13:37:50 »

Bardzo proszę lech58,choć to mało odkrywcze co napisałem to jednak u nas większość kłopotów ma związek z niewłaściwym odrobaczaniem .Pisze Pan że konie są odrobaczone a tak nie jest nigdy i nigdzie,można się o tym przekonać badając kał w laboratorium weterynaryjnym ,lub samemu pod lepszym mikroskopem.Kosztuje to badanie 30zł ,warto zrobić aby dobrać odpowiedni środek i ustalić dawkę.Jeżeli są np. larwy gza to dawka powinna być nawet 4razy mocniejsza ,ale to przy powtórzeniu ,pierwsza dawka normalna żeby nie zakorkować konia.Lekarz naszego rejonu (autorytet weterynaryjny )przed każdą poradą pyta jak odrobaczane i kiedy.       
Jeżeli chodzi o planowanie płci źrebaka to ja od kilku lat posługuję się metodą podobną do ludzkiej odkrytą bardzo dawno a opracowaną na świecie i zaraz w Polsce chyba w latach 60-ych.W necie są tysiące stron na ten temat także fora,dotyczące koni głównie w języku angielskim. Genetycznie człowiek od innych ssaków np. konia niewiele się różni i sprawy rozrodu są podobne uwzględniając odpowiednie cykle. W LZHK temat ten był poruszany na szkoleniach osób prowadzących punkty kopulacyjne ok.10 lat temu. W naszej stajni skuteczność metody wynosi ok 85%,błędy są u klaczy trudniejszych do zaźrebienia albo przy ogierach starych w słabej kondycji.Wtedy stosuję skoki w czasie owulacji tak jak inseminację i prawdopodobieństwo ogierka jest prawie pewne.
Zapisane
Strony: 1 ... 19 20 [21] 22 23 24 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

gom 3wojna wiilki homofriends polish-rpg-server