FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Kwiecień 25, 2024, 14:27:52 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 3 4 [5] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Biegacz xo  (Przeczytany 49014 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Maea
Użytkownik

Wiadomości: 70


« Odpowiedz #60 : Kwiecień 11, 2013, 07:19:54 »

brumby, mi Dżihad bardziej odpowiada typem. Wydaje się być dłuższy w liniach, bardziej "elegancki".
Poza tym zawsze będę za młodszym pokoleniem - w końcu po to się kryje, żeby uzyskiwać coraz lepszy materiał, prawda? Jeżeli selekcja działa sprawnie (na poziomie stadnin), to taki wzorzec powinien obowiązywać. Uśmiech
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #61 : Kwiecień 11, 2013, 08:17:38 »

Rashima widziałem dawno temu na treningach i skakał b. dobrze, techniczny koń z bardzo dużą siłą i świetnym charakterem.

A przyglądałeś się jego nogom??
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #62 : Kwiecień 11, 2013, 08:24:13 »

Zgadnij
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #63 : Kwiecień 11, 2013, 08:48:09 »

Zgaduję, że nie. Co więcej część jego potomstwa jest nieużytkowa właśnie ze względu na nogi.
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #64 : Kwiecień 11, 2013, 08:49:56 »

Kiepsko Ci te zgadywanki wychodzą. Jaka część, dokładnie.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #65 : Kwiecień 11, 2013, 09:26:25 »

Zgaduję tak, bo chwalisz ogiera, a nie wspominasz o tym co ma za uszami. Widziałem Irrę, półsiostrę Imequyla i wałacha (nie pamiętam imienia) z bardzo dużym sztorcem.
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #66 : Kwiecień 11, 2013, 17:12:02 »

Miałem okazję widzieć prawie całe prudnickie potomstwo og. Rashim, na przeglądach w stadninie w różnym wieku oraz poza nią i to co o nim napisałem jest uczciwe. Moim zdaniem jeśli chce się takiego ogiera ocenić, to trzeba jechać tam, gdzie to potomstwo zostawił , czyli np. do Stadniny Koni Prudnik, oraz tam gdzie to potomstwo można zobaczyć w akcji, czyli na Partynice ( chociaż to już akurat nieaktualne) i zawody na Śląsku a nie pałętać się po jakichś "animalsach" . Z takiego miejsca obserwacji jak w tym ostatnim przypadku to każdego konia można przekreślić a wynieśc można tyle, co kot ze śmietnika. 
Klacz Irra, bo o niej mowa,  urodziła się prosta, została zakwalifikowana na trening na WTWK, a tam nie kwalifikują koni z defektami kończyn , konia może przekreślić nawet niegroźne skaleczenie na nodze a co dopiero sztorc czy nakostniaki. Na torze zaczęła bardzo gwałtownie rosnąć i dopiero wtedy jej te nogi się "posypały''.   Reszta koni po Rashimie biegała dobrze i bez kontuzji, a niektóre nawet bardzo dobrze ( np. Walkover, który licencję dostał za wyniki na torze, wygrał gonitwy Prezydenta  Wrocławia i Zamknięcia bijąc nawet ochabskiego  Bufora czy  Wixar, który wygrał o 10 czy 11 długosci Nagrodę Otwarcia, duży, z b. dobrymi kopytami i  olimpijskim spokojem).  Konie ze słabymi nogami takich cudów nie wyprawiają. Pełna siostra kl. Irra czyli Il Rasha była najlepsza w skokach luzem na ZT w Bogusławicach, jest śliczną,  kapitalną matką i ma już świetnie zapowiadające się potomstwo. Szkoda, że na przykład  jej nie widziałeś. Pełna siostra wałacha, o którym wspominasz (a to był jedyny z taką wadą potomek Rashima i  nie wiadomo z czyjej winy ten sztorc się pokazał)  wygrała w ub. roku polową próbę dzielności ,  na tej samej próbie najlepsza w skokach luzem była inna "rashimka", zresztą półsiostra Dżihada.  Polowa próba to nie jest jakieś nie wiadomo co, ale przy takiej stawce i takim jury (  B.Kuchejda i R.Wassibauer) to naprawdę koń musi coś mieć, żeby wygrać i dostać 8 za skoki.  To też i nie pierwszy raz Rashimy tak się pokazały w wolnych skokach, bo w Okołach Wilmar tylko o dziesiąte punkta przegrał z Sentenderem a na pewno był bardziej pewny i rozważny w korytarzu. Same próby w Prudniku zresztą mają specyficzny charakter,  konie oceniają bardzo surowo, stawki są bardzo dobre, bo angloaraby z reguły konkurują z tamtejszymi sp  i mają lepszych jeźdźców niż w ZT.  Żadna  z tych wspomnianych klaczy żadnych defektów kończyn nie posiada. Podobnie jak reszta z  bodaj 5 matek, które zostały po Rashimie w hodowli, to bardzo dużo jak na tak małe stado (ok. 20 klaczy) i naprawdę duże wymagania stawiane przyszłym matkom. Sporo koni po Rashimie zostało kupione przez Niemców, którzy raczej nie przepadają za naszymi angloarabami . Podobał im się b. dobry ruch (co Rashim bardzo silnie przekazuje ), skoczność, charakter a przede wszystkim jezdność tych koni. 
Oceniając konia wystarczy popatrzeć sobie raz albo dwa razy na zawodach i już się jakiś obraz ma, oceniając reproduktora z jakąś już karierą trzeba coś wiedzieć.  O wielu ogierach pełnej wiedzy nigdy sie nie ma, bo ich "nieużytkowe" potomstwo wielu nawet renomowanych hodowców oddaje na hak i nawet pies z kulawą nogą o nich nie wie.   Te dwa, o których pisałeś  poszły  za grosze na łaskawy chleb.  Z reguły nie oceniam koni, ale jeśli już robię to wiem co piszę. Nie ma konia bez wad i każdemu ogierowi trafiają się wypadki przy pracy. Wady u konia znajdzie każdy  nawet średnio rozgarnięty koniarz , natomiast dużo trudniej jest ocenić zalety. Każdy hodowca przy doborze zawsze czegoś się boi i na coś ma nadzieję. Jeśli sie tylko będzie bał, ma niewielkie szanse by do czegoś dojść.  Na pewno są konie lepsze w tym czy innym, ale biorąc pod uwagę cały zespół pozytywnych cech, które Rashim przekazuje według mnie jest interesującym ogierem, i być może jednym z bardzo niewielu podobnych mu pod tym względem w tej rasie.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #67 : Kwiecień 11, 2013, 18:07:14 »

Widziałem więcej potomstwa Rashima, ale te dwa przypadki zapadły mi w pamięć bardziej niż te udane. W skokach luzem widziałem Il Rashę i ...czapki z głów.

Mając do krycia jedną czy maksymalnie dwie klacze, starasz się dobrać pewnego ogiera. Dlatego bałbym się użyć tego ogiera. No chyba, że na jakąś idealną na spodzie i sprawdzoną klacz.

Jeśli sie tylko będzie bał, ma niewielkie szanse by do czegoś dojść. 

Dlatego pewnie do niczego nie dojdę. Bez ironii to piszę.
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #68 : Kwiecień 12, 2013, 09:58:58 »

Widziałem więcej potomstwa Rashima, ale te dwa przypadki zapadły mi w pamięć bardziej niż te udane. W skokach luzem widziałem Il Rashę i ...czapki z głów.

Wierzę, ale moim zdaniem nie powinno to decydować o ocenie ogiera i przesłaniać jego, przynajmniej dla mnie, pozytywnego wizerunku. Typowy przykład jego potomstwa to właśnie Il Rasha.


Mając do krycia jedną czy maksymalnie dwie klacze, starasz się dobrać pewnego ogiera.


A znasz takie pewne ogiery, które jeszcze w dodatku wnoszą coś więcej niż tylko poprawność ?

Dlatego pewnie do niczego nie dojdę. Bez ironii to piszę.

Niekoniecznie, tylko to bardzo trudna droga i nie wiem czy w ogólnym rachunku nie bardziej kosztowna.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #69 : Kwiecień 12, 2013, 10:03:44 »


Wierzę, ale moim zdaniem nie powinno to decydować o ocenie ogiera i przesłaniać jego, przynajmniej dla mnie, pozytywnego wizerunku. Typowy przykład jego potomstwa to właśnie Il Rasha.


Jeżeli tak rzeczywiście jest, to jak tylko wrócę do Polski, to ładuję klacze na przyczepę i jadę do Starogardu  Uśmiech
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #70 : Kwiecień 12, 2013, 10:12:29 »

Jedź najpierw do Prudnika.
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #71 : Lipiec 14, 2013, 21:07:19 »

http://www.swiatkoni.pl/news/7154,odszedl-biegacz.html
Zapisane
ganga
Użytkownik

Wiadomości: 20


« Odpowiedz #72 : Lipiec 17, 2013, 20:52:14 »

Biedny;-(((( ile on miał lat?Co? Konie chyba disc często schodzą podczas operacji? Czemu?
am
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

artofwar kociakowo duskwood krolestwowegier poranaprzygode