FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Kwiecień 29, 2024, 14:19:54 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] 3 4 5 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Najlepszy ogier małopolski  (Przeczytany 45373 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #15 : Styczeń 10, 2012, 21:22:02 »

Ale Emetyt był szykowany na Atlantę razem z Askarem, a Berlin się nie nadawał na więcej niż 2*. Jako już emeryt wygrywał GP na zawodach ogólnopolskich. Nie ma co porównywać w ogóle. Poza tym Emetyt to też Fin, Flores Shagya, Domestos, Ghana, Hestia, Jamajka - konie chodzące 2* WKKW, 140 w skokach, w Niemczech też dał konie chodzące 2* w WKKW, a Berlin co dał?

Najlepszym ogiere na skale sportu i małe wykorzystania był niewiątpliwie Len, na którego uczulenie wprost miał Byszewski który go nienawidził i nazywał knurem

Już pisałem, że najlepszym ogierem był bez wątpienia Len, długo, długo nic, a potem można się spierać który następny
Zapisane
amazonka80
Użytkownik

Wiadomości: 500


« Odpowiedz #16 : Styczeń 10, 2012, 22:00:22 »

Możecie podać potomstwo tego ostatniego chodzące w sporcie?  Znam tylko Mimi, która niedała godnej siebie następczyni  w Walewicach.
Zapisane
KarolekG
Użytkownik

Wiadomości: 49


« Odpowiedz #17 : Styczeń 10, 2012, 22:03:37 »

co do saganka to piękny koń tylko podobno najgorzej wypada akurat w połączeniu z nałopolskimi klaczami tak słyszałem ale wiem że chodzi po nim i klacz i wałwch w skokach ale nie wiem po jakich matkach
a stanówka Greyem na sezon 2012 ma kosztować 2500zł
Zapisane
Drapik
Użytkownik

Wiadomości: 446


« Odpowiedz #18 : Styczeń 10, 2012, 22:27:47 »

Saganki w sporcie to Saganki naszej Lumi
Sukces od Subiekcji i Ingana od zjawiskowej Indivy
od Siedlanowskiego wiem, ze na trakenach takze db wypadl
Po Burgundzie rowniez najciekawsze potomstwo (poza wyjatkiem z Udorza zdaje sie,ktory chodzil uj) dal z klaczami trakenskim, ale o db i bdbpochodzeniu. Kon jako sportowiec fantastyczny.
Emetyt coz...dal db i bdb klacze, ktore kapitalnie sprawdzily sie na wyscigach. Godnego nastepcy plci meskiej niestety nie zostawil. Ale na realia polskiej hodowli to zyczylabym kazdemu innemu ogierowi nawet z db matkami dwoch takich sportowcow jak Dziekan i Mefisto.

Askar kryl najbardziej elitarne klacze u dr Gorlo, Emetyt nie mial tej szansy.

Berlin Bej-tak jak Jasiek pisze, nie ta polka. Jest szalenie urodziwy, z ciekawym rodowodem, db charakterem, ale...to troszkę chyba za mało.

Grey jest poza konkurencja-szkoda tylko, ze nie ma godnego nastepcy Smutny

Mag jest dla mnie ciagle zagadka

Zastanawiam sie gdzie jest zatem miejsce Frazesa i Baryta... jakie jest Wasze zdanie o tych panach?

Zapisane
duke
Użytkownik

Wiadomości: 273


« Odpowiedz #19 : Styczeń 10, 2012, 22:45:38 »

hestia raz chodziła a raz nie ukończyła L, proponuje porozmawiać z zawodnikami, fin jest od matki która nie dała niewypału wiec to raczej nie jest db przykład, El Bonillo i El Ejido - ta sama matka , inni ojcowie popytajcie zawodniczki jaki jest ten 2, i ludzi którzy jezdzili emetyty, nikt sie nimi nie zachwycał
Zapisane
Drapik
Użytkownik

Wiadomości: 446


« Odpowiedz #20 : Styczeń 10, 2012, 22:59:32 »

duke-pytalam o Emetyta wiele osob-roznych (hodowcow,jezdzcow,powozacych,sedziow) w PL i w Niemczech (sporo osob kojarzy tego konia i o dziwo nie tylko z synami zaprzegowcami) i  opinie były db
zapytaj jaki jest trzeci syn Egzemy w wkkw to bedziesz mial komplet wypowiedzi-ja pytalam;)
rozumiem, ze w przypadku Berlin beja to tej jednej jaskolki bedziesz sie trzymal, a w przypadku Emetyta troche wiecej jaskolek sie nie liczy?
to troche nie fair moim zdaniem

w moim odczuciu Emetyt to db reproduktor, ale chyba ciagle jeszcze nie wybitny-nawet na nasze polskie warunki:( byc moze problem lezy w materiale zenskim, ktory kryl i ktory nie wszedzie jest jeszcze taki jak powinien byc

a Berlin- oby wiecej takich El Bonillo i oby w wieku 8-9 lat umial sie pokazac na odpowiednim dla wieku poziomie.



Zapisane
duke
Użytkownik

Wiadomości: 273


« Odpowiedz #21 : Styczeń 10, 2012, 23:07:48 »

nie bede sie trzymał el bonillo chociaz to kon który startował w 2 dysc na raz i w obu odnosił sukcesy, Nort to tez niezły kon sportowy nawet medalista mp J, zamiast emetyta wolał bym Mefisto bo to koń jak by nie było klasy swiatowej w swojej dyscyplinie i zdecydowanie lepiej sie ruszający, od ojca,a z elsingów wolał bym hakim beja lub harris beja chodzacego MŚ u niemca w dyszlu
Zapisane
Drapik
Użytkownik

Wiadomości: 446


« Odpowiedz #22 : Styczeń 10, 2012, 23:15:56 »

w kwestii Mefiu to wiadomo;)- czekam na jego potomstwo zeby obejrzec i dalej sie nim zachwycac
"majac" Bajke po Hakim Beju mam mieszane uczucia
Norta widzialam kilka razy na zywo no i nie jest to to co bym chciala ogladac na zawodach w najwyzszym,krajowym wkkw
a co o Frazesie i Barycie?
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #23 : Styczeń 11, 2012, 01:00:56 »

Grey jest poza konkurencja-szkoda tylko, ze nie ma godnego nastepcy Smutny

No nie wiadomo. Wiwat w Prudniku dał duże (!) , nie ustępujące wzrostem rówieśnikom sp, piękne, wspaniale ruszające się źrebaki. Kariery sportowej zapewne już nie zrobi, ale jako reproduktor może
sprawić miłą niespodziankę.

w moim odczuciu Emetyt to db reproduktor, ale chyba ciagle jeszcze nie wybitny-nawet na nasze polskie warunki:( byc moze problem lezy w materiale zenskim, ktory kryl i ktory nie wszedzie jest jeszcze taki jak powinien byc

Myślę, że to niestety słaby reproduktor, o umiejętnie budowanej legendzie bez pokrycia. Nie wiem, jaki to by miał być ten materiał żeński, chyba sprawdzony na poziomie ***.

a Berlin- oby wiecej takich El Bonillo i oby w wieku 8-9 lat umial sie pokazac na odpowiednim dla wieku poziomie.

Patrząc na to jak sprawuje się El Bonillo to życzyłbym Berlinowi  choć połowę tego powodzenia, jakie miał Emetyt.

Mag jest dla mnie ciągle zagadka

Jedynym hodowcą, który szerzej użył og. Len był p. Kleinert w Prudniku. Len zostawił tam świetne matki a teraz mają tam bdb jego wnuczki i prawnuczki. Co ciekawe, użył tez w swojej prywatnej hodowli og. Mag, później zrobił to p. Szczerba w Ochabach. Gdyby nasza hodowla małopolska dysponowała czymś w rodzaju jakiegoś zbiorowego rozsądku, zapewne starałaby się tego ogiera maksymalnie wykorzystać, bo drugiego takiego (jeśli o wyniki chodzi) nie było i prawdopodobnie w najbliższym czasie, albo też i w ogóle już nie będzie. Niestety tak nie jest i być może rzeczywiście Mag dla nas pozostanie zagadką, której rozwiązanie znają być może ...Niemcy, do których zdaje się większość nielicznego potomstwa po nim trafiła.



Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #24 : Styczeń 11, 2012, 04:32:45 »


a co o Frazesie i Barycie?

po Barycie mają duże oczy, większość nadpobudliwa, nerwowa, porozmawiaj z Panią Marią z Bogusławic

a Frazesy miewają problemy z nogami jak ojciec albo inne, coś tam jest nie halo w każdym razie, nogi to jego słaby punkt, a z kolei głowa mocny

Poza tym obydwa ogiery pozytywne, przy czym Frazes miał większą szansę na pokazanie się jako reproduktor, której nie zmarnował. Ktoś zaraz powie, że daje rozrzut, ale który nie daje? Po Greyu też widziałem takie konie, że głowa boli. Greye mają z kolei często problemy z drobnymi kopytami, szczególnie te bardziej wyrośnięte, ale o tym nikt głośno nie mówi.

Sam mam klacz po Greyu, a po Barycie i Frazesie - nie, więc moja opinie nie jest tutaj stronnicza.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #25 : Styczeń 11, 2012, 04:41:55 »

Gdyby nasza hodowla małopolska dysponowała czymś w rodzaju jakiegoś zbiorowego rozsądku, zapewne starałaby się tego ogiera maksymalnie wykorzystać, bo drugiego takiego (jeśli o wyniki chodzi) nie było i prawdopodobnie w najbliższym czasie, albo też i w ogóle już nie będzie.

A Burgund, Saganek i mimo wszystko Frazes, który startował już w innych czasach, przy innej konkurencji?

Nie zawsze niestety dobry koń sportowy jest dobrym reproduktorem i odwrotnie. Po Magu potomstwo jest bez typu moim zdaniem, z wadami budowy, ale używaj go jeśli tak uważasz, szczerze życzę powodzenia  Uśmiech
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #26 : Styczeń 11, 2012, 08:40:50 »

El Bonillo jest lepszy od El Ejido tylko ruchowo. Pozostaje zagadką dlaczego koń, który w krosie sprawuje sią tak a nie inaczej jako 4 i 5-latek uzyskał tak wysokie oceny ?

Jaki ciekawy wątek się nam wywiązał przy okazji Uśmiech

A co myślicie o janowskim Efekcie ?
Zapisane
Drapik
Użytkownik

Wiadomości: 446


« Odpowiedz #27 : Styczeń 11, 2012, 09:49:28 »

ar podobne pytanie zadalam kilku sedziom/znawcom i zawodnikom wkkw nikt nie byl w stanie sensownie odpowiedziec,uslyszalam natomiast -poczekaj na jego wyniki jak bedzie mial 8-9 lat i stana przed  nim inne zadania. Czy sobie poradzi?zobaczymy. Zycze mu tego:)
co do wiwata-jak zobacze jego potomstwo w sporcie (nie mowie tu o jakis P-N,bo to nadal rekreacja) to bedzie super,hiper-wiem,wiem bede musiala czekac:) ale mysle, ze warto,bo mi sie ten ogier bardzo podoba! Bardzo chcialabym zeby zrobil niespodzianke chociaz na tym polu.

Nie wiem czemu wszyscy widza sport tylko w 3 dyscyplinach, malo kto widzi, ze TYLKO w zaprzegach rywalizujemy bez wstydu z czolowka swiatowa  tymi naszymi malopolakami i rodzimymi slazakami. Kiedys ktos pisal, ze tak na dobra sprawe nikt nie wie ile takich Dziekanow i Mefisto zmarnowalo sie w terenie-jakby isc tak jak robia Czesi, Wegrzy, Holendrzy -w kierunku hodowli koni zaprzegowych, dobierac  sprawdzone klacze pod sprawdzone ogiery byc moze cos by z tego bylo.

Berlin moglby sie wykazac jakby mial tyle klaczy co przerosniety arabus Berberys-to jest dla mnie najlepiej rozreklamowany bardzo slaby reproduktor. To tak w kwestii nejlepszy ogier malopolski-Oskar w kategorii marketing i reklama

o Barycie i Frazesie duuuuzo rozmawialam wlasnie z Pania Maria. Dlatego interesuje mnie opinia hodowcow, kogos,kto mial do czynienia z nimi dwoma jaki reproduktorami- ja zadnym z nich bym nie pokryla.

Jasiek to ciekawe co piszesz o tych kopytach,bo znam mhm no od groma duzych Greyow (sporo na matkach wlkp) i wlasnie odwrotnie z tymi  kopytami i do tego kowale bardzo chwala jakosc rogu.


Jasiek a co z Twoja klacza po Frazesie co byla na ZT kiedys?

Czy ma ktos jakies zdjecia potomstwa Maga-jestem bardzo ciekawa jakie usterki maja te konie.

I super taka dyskusja:) kazdy moze bez skrepowania przedstawic swoje za i przeciw.

Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #28 : Styczeń 11, 2012, 10:47:28 »

Rozpatrując wartość wyczynowego konia sportowego, na przykład jeśli chodzi o skoki,kieruję się przede wszystkim  wynikami w IO, MS, Mistrzostwach Polski, startach w CSI i CSIO, PN, GP,  adekwatnie w innych konkurencjach. To jest już sport z wysokiej półki i tam przypadki się nie zdarzają.Szkoda, że nie publikuje się teraz czegoś takiego jak niegdyś "Rejestr polskich koni sportowych", wtedy było jasno widać co kto był wart. Ale moim zdaniem najlepsze konie małopolskie w sporcie to kolejno Artemor, Gabon, potem trochę nic i Mag. Burgund  wysoko, ale jednak niżej niż Mag.  Tak mi z tych wyników wychodzi.
 Ponieważ poruszyłeś temat Artemora wcześniej, to uważam, że był z Kowalczykiem  w tym czasie byli jedną z z najlepszych par na świecie a parkur wtedy w Moskwie był trudniejszy niż na alternatywnych zawodach w Rotterdamie (to jest opinia fachowców).
Burgund miał fatalne przednie nogi, nie wiem czy to nie było powodem w sumie dość krótkiej kariery na tym najwyższym szczeblu, jako sportowiec imponował siłą, ale był sztywny, według mnie nie miał tego błysku co Mag. Mag to pod każdym względem była niesamowita "maszyna" do skakania. Potomstwo Burgunda w Udorzu zdaje się zostało bardzo szybko po odsadzie posprzedawane a w hodowli nie zostało chyba nic. Trafił tam zresztą (zdaniem ludzi , którzy to dobrze znali) podobnie jak Empik na wyraźny kryzys w firmie, który odbił się też na wychowie młodzieży, tak że trudno go jako reproduktora oceniać.
Saganek to podobnie jak Mag stanowczo niedoceniany reproduktor, myślę że takim koniom akurat w hodowli małopolskiej należy dać jak najwięcej szans, mają swoje wady, trzeba potomstwo mocno selekcjonować, ale wierzę, że coś w końcu wyjdzie. Poza tym Saganek jest kontynuatorem linii og. Saroyan, która moim zdaniem powinno się kontynuować, bo jego potomstwo silnie dziedziczy predyspozycje skokowe.  Małopolakom takich właśnie reproduktorów rozpaczliwie brakuje, tych z najwyższych sportowych półek, bo koni ładnych, poprawnych jest całe mnóstwo i nic z tego nie wynika. Moim zdaniem tylko takie mogą pociągnąć resztę w kierunku większego sportu.
Nie mam niestety klaczy pod Maga, tu pasowałyby chyba jakieś rosłe, zrównoważone matki z wyraźnym udziałem oo, np. po Bejach czy coś w tym rodzaju.
Frazes - to koń popularny, jeśli chodzi o jego sprawdzenie w hodowli to nie trzeba chyba mieć obaw, na pewno potrzebuje matek z zakodowaną elastycznością i bezbłędną techniką.
Jeśli chodzi o inne ogiery to na pewno warto zwrócić uwagę na Baryta i na Regiela. Ten ostatni chodzi dość wysokie jak na angloaraba konkursy a w ub. roku na Partynicach były dwa bardzo ciekawe konie po nim z Udorza, warto sie im przyjrzeć, o ile będzie gdzie je zobaczyć.
Niedawno na łamach chyba HiJ padł pomysł zorganizowania czegoś w rodzaju czempionatów dla koni małopolskich w skokach, np. w Bogusławicach, myślę że byłaby to bardzo dobra okazja dla hodowców do porównania co po czym i jak się sprawuje, może też i jakaś promocja tych koni. Bez tego rodzaju przedsięwzięć  trudno będzie orzekać o wartości ogierów i pozostaną nam tylko  jałowe najczęściej dyskusje.

Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #29 : Styczeń 11, 2012, 10:51:30 »

El Bonillo jest lepszy od El Ejido tylko ruchowo. Pozostaje zagadką dlaczego koń, który w krosie sprawuje sią tak a nie inaczej jako 4 i 5-latek uzyskał tak wysokie oceny ?
Prawdopodobnie dlatego, ze wcześniej nie widział jakiejś większej wody albo nie miał gdzie na niej potrenować.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 5 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

aplikacja2013 jeszgarbiony norwegland mtk forumdlahistorykow