FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Kwiecień 29, 2024, 10:29:53 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: V Walny Zjazd Związku PZHKM  (Przeczytany 15328 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #15 : Marzec 10, 2011, 22:51:19 »

Zgadadzam się z nat. Tu nie chodzi o nazwę... Musimy po pierwsze zacząć naprawdę selekcję koni. A po drugie promować.

Nie prawda. Język, nazwy są najważniejsze. W przypadku koni małopolskich ma to szczególne znaczenie! I to nie tylko handlowe. (Angloarab na rynku ma inną wartość niż "małopolak", sprawdzone przeze mnie doświadczalnie). Przede wszystkim nazwa "małopolskie" sprawia, że w świadomości hodowców i w programie hodowlanym istnieje przede wszystkim kryterium terytorialne dopuszczania do księgi. Dopuszcza się wszystkie te przedświty, konie lippizańskie i pochodne, bo były historycznie chowane na tym samym terenie. Dopuszczamy przedświty, to dlaczego nie hanowery? Jeśli lippizany, to dlaczego nie andaluzy? Bo kierujemy się kryterium terytorialno-historycznym, a nie genetycznym, zootechnicznym, celowym, jakimś związanym z hodowlą... my cały czas nic, tylko geografia i historia..

Takie terytorialne postrzeganie rasy wiąże się oczywiście z czerwonym i jego chęcią zaszufladkowania wszystkiego wg prostych, żeby nie powiedzieć prymitywnych kryteriów. Za czerwonego w wielkopolsce były konie wlkp, w małopolsce - mlp, na śląsku śląskie, (a na pozostałych terenach zimnokrwiste). Wszystkie konie półkrwi zostały włączone do jednej z tych trzech ksiąg (trakeny, shagya, przedświty, lippizany, hanowery, gidrany, etc.) Liczyło się typowe dla tego barbarzyństwa ujednolicanie, które jest przeciwieństwem kultury, w tym przypadku kultury hodowlanej. A że nie miało to sensu zootechnicznego?

Udało się na polskim rynku wypromować żarówki Osram, to i z "małopolakami" się może udać, tylko po co się męczyć? Poza tym i tak wiadomo, że nikt tego nie zrobi. A angloarab wcale nie ma takiej złej marki na zachodzie, jest niszowy, ale nie ma takiego czarnego PR-u jak "małopolak" w Polsce. Niemcy ciągle sięgają po jakieś francuskie czy nawet swoje angloaraby, stosując je wymiennie z folblutem. Ostatnio uznano jednego w związku trakeńskim, dwa lata temu Hermes d'Authieux krył w Holsztynie(!) i zostawił trochę potomstwa. Wcześniej używali Zeusa, Matcho, Upan la Jarthe, Inshallach, Oberon du Moulin, etc.


Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #16 : Marzec 11, 2011, 00:05:02 »

W holsztynie krył też nasz Emetyt, dogrzebałam się nawet do wyników dwójki jego potomków w dyscyplinie wkkw Uśmiech
http://www.bazakoni.pl/horse_139526.html
http://www.bazakoni.pl/horse_88860.html
Zapisane
amazonka80
Użytkownik

Wiadomości: 500


« Odpowiedz #17 : Marzec 11, 2011, 00:26:39 »

Szczerze mówiąc nie zgadzam się z tobą, że angloarab się lepiej sprzeda od małopolaka.... i nie jest to zależne czy to będzie koń z Niemiec, z Angli czy z Francji.... POD WARUNKIEM, ŻE BĘDĄ ONE DOBRZE WYPROMOWANE! A nasze konie nie będą, bo nasi jeźdźcy z małymi wyjątkami nie chcą jeździć na naszych koniach. Selekcje też mamy do kitu, więc jeśli to się nie zmieni... to nawet zmiana nazwy nam nie pomoże.
A to co mówisz o rasie i czepianie się historyczno- terytoriarnych podziałów to przepraszam a jak jest w Związkach Holsztyńskim czy Hanowerskim???
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #18 : Marzec 11, 2011, 10:48:26 »

a jak jest w Związkach Holsztyńskim czy Hanowerskim???

Słaba analogia. W związkach niemieckich jest tak jak w naszym sp, decydują cele hodowlane o wpisaniu do księgi, a nie pochodzenie. W młp. decyduje pochodzenie, przy czym promowane są te prądy krwi, które były hodowane w małopolsce 100 lat temu, chociaż nie tworzyły wtedy żadnej rasy. Księga jest ani nie zamknięta ani nie otwarta, najbliższa analogia, to Trakeny, a nie Holsztyn, choć w Trakenach sto lat temu można było mówić o utworzeniu odrębnej rasy. Gdyby miało być analogicznie jak w Niemczech, to ja nie chodowałbym koni młp, tylko mazowieckie, i krył czym chcę, a co spełnia kryteria celu hodowlanego, a nie pochodzenia.
Zapisane
Ewex
Użytkownik

Wiadomości: 48


« Odpowiedz #19 : Marzec 11, 2011, 10:59:02 »

Ja również zgadzam się z Amazonką80 bo zmiana nazwy może i pomoże ale tylko na chwilkę a kiedy ten nasz koń Angloarabski znów okaże się nie dość dobry sportowo to i tak nikt takiego konia nie będzie chciał mieć, jeźdźcy dalej nie będą chcieli jeździć na tych koniach i sytuacja wróci do takiej jaką mamy obecnie, tylko ze zmienioną nazwą tych samych koni.
Marketing, promocja to w świecie handlu podstawa i niemal gwarancja zysku i dobrej sprzedaży u nas czegoś takiego nie ma. Wystarczy pooglądać sobie oferty stanówek naszych ogierów i porównać je do ofert stanówki ogierów Niemieckich, chyba gołym okiem widać różnicę...


nat
Co do nazyw to tak się tylko wydaje, że nic nie zmienia.
 Coca Cola i Cola Biedronka, którą uważasz za lepszy produkt ?
[/quote]

Wiadomo że Coca Cole ale tylko dlatego że piłam obydwa napoje i bardziej mi smakuje ta pierwsza, po drugie ta pierwsza jest mocno reklamowana i jak dla mnie kiedy powstawała mogłaby się nazywać Cola z Biedronki ale gdyby reklama i smak był taki sam to nazwa nie ma znaczenia. Tak samo jest z koniem, jeśli taki zawodnik ma do wyboru konia Zachodniego z rodowodem kipiącym przodkami sprawdzonymi w sporcie albo konia małopolskiego w którego rodowodzie są konie o których tyle wiadomo że po prostu są to wybór jest chyba łatwy...Smutny
Z resztą nie ma się co oszukiwać jeśli macie do wyboru Emetyta, Frazesa, Biegacza, Huzara, Sexa, Dionizosa, Baryta albo ogiera o którym tyle tylko wiadomo że ma licencję ( nie podaję żadnych imion bo nie chcę urazić właścicieli tych ogierów) to chyba też wybieracie ogiery te które już się pokazały w sporcie, lub zostawiły dobre potomstwo.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #20 : Marzec 11, 2011, 11:08:15 »

Ewex
Przykład z Coca Colą był podstępny nieco. Od niedawna Coca-Cola dogadała się z Biedronką i produkuje napoje pod jej marką własną Mrugnięcie
Ale prawda, że zewnętrznie jest róznica ?
Zapisane
Ewex
Użytkownik

Wiadomości: 48


« Odpowiedz #21 : Marzec 11, 2011, 11:23:48 »

no dobra dałam się podejść Zawstydzony
różnica jest w rozreklamowaniu, bo tak szczerze to chyba nie widziałam reklamy Coli z Biedronki po drugie chyba jednak różnią się w smaku, ale jestem pewna że gdyby nagle zaczęto reklamować Colę z Biedronki i smakowałaby równie dobrze albo lepiej, cena by była mniejsza to nazwa nie miałaby znaczenia ( wiadomo kiedy nazwa jest znana i do tego produkt pod tą nazwą jest dobry to ciężko jest z czymś takim konkurować, ale jednak jest to możliwe bo zawsze znają się ludzie którzy zaryzykują bo taniej a jak się okaże do tego dobre to reklama się sama zacznie tworzyć:)
Zapisane
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #22 : Marzec 11, 2011, 11:39:04 »

A ja jeszcze wrócę do "zawartości" rasy. Czyli co teraz: "czyszczenie" młp z resztek przedświtów (dużo ich w ogóle zostało?), NN i wszystkich koni, które nie mają angloarabskiego pochodzenia? Wprowadzenie prób dzielności dla klaczy, zamknięcie księgi i likwidacja wstępnej, przerzucanie koni z innymi papierami do sp albo w ogóle bez prawa wpisu do żadnej księgi? 

Bo to by pewnie pomogło w tworzeniu marki polskich xo.

Pewnie zadaję głupie pytania, ale może mi wybaczycie. Mam słabe rozeznanie, a w porówaniu z xx i oo księga młp to prawie "śmietnik".
Zapisane
Ewex
Użytkownik

Wiadomości: 48


« Odpowiedz #23 : Marzec 11, 2011, 11:47:55 »

proszę o usunięcie moderatora mojego powyższego postu

no dobra dałam się podejść Zawstydzony
nazwa robi różnicę ale tylko na chwilkę, bo jeśli ludzie piją Coca Colę pod nazwą Cola z Biedronki to wiadomo będą najpierw pili Coca Colę ale jak się dowiedzą a lepiej jak sami przekonają że to jest to samo, nazwa nie będzie miała znaczenia bo obydwa napoje (tak na prawdę jeden) tylko pod różną nazwą są dobre:) gorzej by było jednak gdyby Cola z Biedronki żeby poprawić sobie opinię czy tam zarobić więcej przyjmie nazwę Coca Coli, a produkować nadal będzie kiepski napój owszem zainteresowanie wzrośnie z racji nazwy którą przyjmie, ale kiedy po czasie ludzie się zorientują że pod dobrą nazwą znajduje się kiepski produkt przestaną się nią sugerować i nie będą po prostu kupować. Tak samo będzie z końmi... na początku po zmianie nazwy jeźdźcy, hodowcy zwrócą na to uwagę, może popyt wzrośnie bo będą się spodziewać że i konie się zmieniły ale kiedy ludzie przekonają się że to dalej ten sam koń, to odrzucą go z tych samych powodów z jakich teraz odrzucają...Smutny
nie ma tak że nazwa jest ważniejsza od jakości... przykład: nazwę sobie konia Quidam de Revel i co mam prawo się spodziewać że będzie też tak uzdolniony jak ogier który to imię nosił?? Że dostanie licencję bo się tak nazywa, że zawodnicy będą się o niego bić, że hodowcy będą chcieli nim kryć?? Imię może mu pomóc na chwilkę bo zrobi się wokół niego zainteresowanie ale jeśli ten mój ogierek będzie kiepski to ludzie szybko o nim zapomną...
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #24 : Marzec 11, 2011, 12:08:28 »

Przykład Coli był tylko ilustracją tego jak ważna obecnie jest marka.
Zapisane
Mod
Moderator Globalny
Użytkownik
***
Wiadomości: 32


« Odpowiedz #25 : Marzec 11, 2011, 20:53:45 »

Offtopic został wydzielony jako osobny wątek http://www.malopolaki.darmowefora.pl/index.php?topic=893
Zapisane
meghana
Użytkownik

Wiadomości: 143



« Odpowiedz #26 : Marzec 11, 2011, 22:08:58 »

Zmiana nazwy rasy może tylko chwilowo poprawić wizerunek koni hodowanych przez nas. Ale bez ostrej selekcji zmiana nazwy rasy nic nie da w dłuższym okresie czasu. Proponowana nazwa ładnie brzmi i sama czasami moim znajomym mówię w dużym uproszczeniu, że mój koń jest angloarabem. Pisząc o uproszczeniu mam na myśli fakt,  że jest to koń angloarabski półkrwi- tego laicy nie rozumieją bez dłuższych moich wyjaśnień, a ta informacja jest dla nich wystarczająca. A jak koś jest dociekliwy to później wyjaśniam skąd nazwa rasa małopolska.
Zapisane
Strony: 1 [2] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

mtk aplikacja2013 moloromme jeszgarbiony animezywioly