FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Kwiecień 27, 2024, 00:13:46 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ogiery na rok 2011  (Przeczytany 13101 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« : Marzec 16, 2011, 13:51:40 »

Nie wiedziałam, gdzie to wrzucić, więc zaczynam nowy wątek ogierowy na kolejny sezon taką oto nowością znalezioną na stronie PZHK:
http://pzhk.pl/art.php?id=szacowanie_wartosci_hodowlanej.htm

Najlepsze konie małopolskie uszeregowane wg następujących indeksów:
ogólnego
1. Browar (Sebastian - Belisima / Pick Wick) - 13.88
2. Euroboss (Bok - Eureka / Plaster) - 10.00
3. Bonifacy (First des Termes - Bonitacja / Arcus) - 9.32
4. Giewont (Arcus - Gildia / Hippies) - 8.10
5. Mariot (Top Gun - Markiza / Agat) - 8.02

skokowego
1. Browar (Sebastian - Belisima / Pick Wick) - 14.11
2. Davinci (Veloce de Favi - Dabora / Bonaparte) - 13.09
3. Mariot (Top Gun - Markiza / Agat) - 11.75
4. Giewont (Arcus - Gildia / Hippies) - 10.72
5. Biegacz (Top Gun - Bieżnia / Mikron) - 10.36

ujeżdżeniowego
1. Euroboss (Bok - Eureka / Plaster) - 16.45
2. Browar (Sebastian - Belisima / Pick Wick) - 13.18
3. Aspan (Emir - Ascota / Barak) - 12.62
4. Arad (Emir - Aragona / Szał) - 11.71
5. Autorytet (Banita - Azalia / Askar) - 10.69

Co o tym myślicie?
Zapisane
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #1 : Marzec 16, 2011, 14:25:48 »

Browar padł w tamtym roku, a nasienia nie ma mrożonego , zresztą nie cieszył się popularnością , pewnie ze względu na swój wygląd, choć użytkowo był super. Jego jeździec mówił o nim jako koniu wybitnym. Czyli niestety u nas ogier oprócz wyników sportowych i użytkowości musi być przede wszystkim ładny i rosły , rozumiem to jeżeli chodzi o Browara, bo rzeczywiście nie był  wybitnie w typie młp. Podobnie ma się sprawa z Giewontem, bardzo ładny  i dzielny syn Arcusa, mimo, że  startował pod juniorem konkursy do 120 stać go było na więcej, niestety ma tylko 160 cm i do tego kasztan, więc nie znalazł uznania ( chociaż jest po nim trochę potomstwa ). Do  mnie cyferki  jednak nie przemawiają bo to nijak się ma do tego jakiego konia wyhodujemy. Brakuje nam w naszej rasie takich ogierów  jak Luron, Elwis, które płodziły przyszłych zwycięzców.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #2 : Marzec 16, 2011, 15:21:42 »

Ja mam poważne zastrzeżenia co do metodyki tego badania, no ale może jest po prostu niejasno opisana, nie chce krytykować, nie wiedząc jak to zrobili. Wyniki wskazują jednak, że nie bardzo... Sam zrobiłem model podobny, też typu BLUP, ale jednak w trochę innej koncepcji, do tego dołączyłem dane z ZT klaczy. Otrzymałem też wyniki znacznie bardziej odpowiadające intuicji.

Podobnie ma się sprawa z Giewontem, bardzo ładny  i dzielny syn Arcusa, mimo, że  startował pod juniorem konkursy do 120 stać go było na więcej, niestety ma tylko 160 cm i do tego kasztan, więc nie znalazł uznania
Tu się nie zgodzę, wydaje mi się, że możliwości tego konia kończyły się na owym 120cm.

Browar padł w tamtym roku, a nasienia nie ma mrożonego , zresztą nie cieszył się popularnością , pewnie ze względu na swój wygląd, choć użytkowo był super.

Browar nie miał wzięcia, bo jest Frazes, z lepszym ruchem, z większymi sukcesami w skokach i bardziej typowy. Typ jest ważny, koń sportowy też ma chwytać za oko, zobaczcie jakie teraz konie hodują Niemcy, jakie ogiery są tam na tzw. topie.
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #3 : Marzec 16, 2011, 15:42:27 »

mam kobyłę po Eurobosie, wysoka, dobrze ruszająca się, wiec miło mi widzieć tego ogiera tak wysoko Mrugnięcie Może dałoby sie coś z tej klaczy wycisnąć

A poza tym myśle, że nijak ma się ten ranking do praktyki ;P w sensie te najlepsze wcale nie muszą być najlepsze
Wyniki z ZT wszyscy znamy, mamy do nich dostęp, możemy sobie je próbowac interpretować, ale dobrze, że możemy to teraz porównać z ogierami innych ras
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #4 : Marzec 16, 2011, 15:55:02 »

Wyniki wskazują, że przyjęty system najlpeszy nie jest. Tzn moim zdaniem nie ma żadnego przełożenia na osiągnięcia i/lub potomstwo danego konia.
Z wymienionych poza Browarem i Biegaczem żaden ogier nie może się pochwalić startami w konkursach DR.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #5 : Marzec 16, 2011, 16:01:56 »


Wyniki z ZT wszyscy znamy, mamy do nich dostęp, możemy sobie je próbowac interpretować, ale dobrze, że możemy to teraz porównać z ogierami innych ras

Radzę się w ogóle nie sugerować wynikami tego badania w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji. Jak ktoś podaje sam wynik i pisze jak to zrobił, to można takie coś od razu do kosza wyrzucić. A jeśli jeszcze wyniki trącą absurdem, to nie ma o czym w ogóle mówić.

__________________________________________________________________________

Czytając między wierszami i oglądając wyniki już mniej więcej wiem, jak to zostało zrobione. Dla mnie to nie ma sensu, ale chętnie bym pogadał z człowiekiem, który to zrobił. Wprowadzają szacowanie kowariancji przez próbkowanie Gibbsa (strzelanie z armaty do kaczek), a zamiast wystandaryzować dane z zakładów, to dodają addytywnie wpływ danego zakładu, tracąc informacje o zróżnicowaniu ocen, co ma bardzo istotny wpływ, bo zupełnie inaczej oceniano konie przed 2004, a zupełnie inaczej ocenia się teraz (większe zróżnicowanie ocen obecnie). Zresztą wyniki są nieakceptowalne choćby ze względu na podejrzenie niskie błędy szacunku.

Nawet po tych wynikach widać, że na czele są te ogiery, które nie miały konkurencji w swoich zakładach, bo stawka była słaba i zdawały zakłady kiedyś, gdy nieco inaczej oceniano.
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #6 : Marzec 18, 2011, 20:33:54 »

w tegorocznym rejestrze ogierów dorzucono dodatkowy dokument z wynikami z prób dzielności, ogólnie tegoroczny wykaz zmienił sie bardzo na plus pod względem dostępnych informacji ( tylko są braki, zarówno w jednym, jak i w drugim )
http://pzhk.pl/art.php?id=rejestr.htm
Zapisane
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #7 : Marzec 18, 2011, 20:43:35 »

Efekt istnienia poważnej konkurencji? Mrugnięcie
Miło że wreszcie robią coś, żeby spełnić chociaż absolutne minimum w dostarczaniu informacji. Chociaż gdybym szukała ogiera do krycia klaczy, strona PZHK byłaby daleko na liście do sprawdzenia.

Jeszcze takie głupie pytanie - co to jest "polowa próba wstępna"?

edit:
Na liście młp mamy tylko 2 konie z oceną wybitną: Bonaparte i Lubań. Oceny chyba zasłużone i potwierdzone potomstwem?

Podoba mi się możliwość wyboru kryteriów wyświetlania. Brakuje mi tylko roku urodzenia, który pozwoliłby szeregować ogiery i łatwiej porównywać wyniki. W końcu zasady prób dzielności zmieniały się na przestrzeni lat.
Zapisane
Arabica
Użytkownik

Wiadomości: 24


« Odpowiedz #8 : Marzec 19, 2011, 00:02:21 »

Pamiętam jeszcze, że Judym miał ocenę wybitną, tylko jakoś nie mogę go znaleźć w tym wykazie dotyczącym prób dzielności  Smutny.
Zapisane
amazonka80
Użytkownik

Wiadomości: 500


« Odpowiedz #9 : Marzec 19, 2011, 13:41:45 »

Emetyta i Daibełka też nie widze!
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #10 : Marzec 19, 2011, 13:47:46 »

Diabełek zdał z oceną bdb, poza tym nie żyje.
Emetyt też zdał z bdb, wybitną miał w części wierzchowej - to informacja z ulotki reklamujące bogusławickie ogiery.
Zapisane
amazonka80
Użytkownik

Wiadomości: 500


« Odpowiedz #11 : Marzec 19, 2011, 17:55:52 »

No tak ale Browar też padł a jest... To troche dziwne!!!
Zapisane
asior_
Użytkownik

Wiadomości: 67


« Odpowiedz #12 : Marzec 19, 2011, 20:09:13 »

Autorytet wykastrowany, wyjechal jakis czas temu do Kanady, wiec nie sadze zeby bylo jakies jego nasienie jeszcze. Moze i indeks uj. mial wysoki, ale to w ogole nie przekladalo sie na jezdnosc i wspolprace z jezdzcem. Niemilo to wspominam  Mrugnięcie
Zapisane
nat
Użytkownik

Wiadomości: 9


« Odpowiedz #13 : Marzec 20, 2011, 11:45:34 »

Według wyników z ZT począwszy od 2004 roku :

wybitny ogier  ogólnie to Sex

wybitne ujezdżenie to Sex , Agrest

wybitne skokowo to Sex, Fodel, Dionyzos

Dionyzos dopiero zaczyna kryć klacze , Fodel został utrącony przez kategoryzację ogierów , Sex został sprzedany ? a Agrest może ktoś wie co się z nim dzieje?
Zapisane
anitkab
Użytkownik

Wiadomości: 36


« Odpowiedz #14 : Marzec 21, 2011, 00:08:50 »

A kiedy Sex został sprzedany?
Zapisane
Strony: [1] 2 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

dragons-stable humanwolf duesicilie vsmadex klasa1e