FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Marzec 29, 2024, 11:09:24 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 11 12 [13] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Stanówka 2011/ Żrebaki 2012  (Przeczytany 73695 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #180 : Grudzień 20, 2012, 00:42:30 »

To trochę inna zasada. Zeby byc ogierem trzeba mieć m. in. matke wpisaną do księgi głównej koni malopolskich. Wpisana to nie to samo co taka, ktora mogłaby byc wpisana, a nie jest.

"2. Do części głównej księgi (G) koni rasy małopolskiej wpisuje się ogiery i klacze, które:
1) są poddawane ocenie wartości użytkowej
2) wykazują cechy charakterystyczne dla swojej rasy,
3) pochodzą co najmniej od dwóch pokoleń przodków rasy małopolskiej lub ras
biorących udział w jej tworzeniu,
4) ogiery – pochodzą po rodzicach wpisanych do ksiąg głównych,
5) klacze – pochodzą po ojcach wpisanych do ksiąg głównych, od matek z
obustronnym pochodzeniem wpisanych co najmniej do ksiąg wstępnych

4. Koń wpisany do jednej księgi nie może byç jednocześnie wpisany do innej księgi,
bądź przenoszony z księgi do księgi (nie dotyczy to ksiąg zagranicznych)."

Jak na razie to nikt formalnie tego nieszczęsnego pomysłu z przeniesieniem II działu Km do Ksp nie odkręcił.
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #181 : Grudzień 20, 2012, 09:05:46 »

ale jest to pewna grupa reprezentatywna.
Nie jest to żadna grupa reprezentatywna, bo są na liście konie od hodowców, którzy je sami zgłosili albo jeżdżą z końmi na wystawy, etc. a od Panów Zdzisiów z Wodzisławia nie ma na tej liście koni. Ten obrazek w żaden sposób nie reprezentuje więc całości.

Tu się mylisz, wszystkie te konie zostały wprowadzone do bazykoni na podstawie danych ogólnodostępnych z PZHK, i jest to większość źrebiąt do tego momentu w tym roku spaszportyzowanych i zaczipowanych, jak najbardziej obejmuje to Panów Zdzisiów. Wszystkie ogiery posiadające aktualną licencję do krycia w rasie młp zostały przejrzane, pod kątem potomstwa w roczniku. Będę się upierać więc, że grupę można tak określić.

To trochę inna zasada. Zeby byc ogierem trzeba mieć m. in. matke wpisaną do księgi głównej koni malopolskich. Wpisana to nie to samo co taka, ktora mogłaby byc wpisana, a nie jest.


Nigdzie w zacytowanym urywku nie jest napisane ze matka musi mieć wpis do głównej małopolskich, musi mieć wpis do głównej i to wszystko.
W tej kwestii zgadzam się w pełni z wypowiedzią Jaśka.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #182 : Grudzień 20, 2012, 09:53:51 »


Nie jest to żadna grupa reprezentatywna, bo są na liście konie od hodowców, którzy je sami zgłosili albo jeżdżą z końmi na wystawy, etc. a od Panów Zdzisiów z Wodzisławia nie ma na tej liście koni. Ten obrazek w żaden sposób nie reprezentuje więc całości.

Tu się mylisz, wszystkie te konie zostały wprowadzone do bazykoni na podstawie danych ogólnodostępnych z PZHK, i jest to większość źrebiąt do tego momentu w tym roku spaszportyzowanych i zaczipowanych, jak najbardziej obejmuje to Panów Zdzisiów. Wszystkie ogiery posiadające aktualną licencję do krycia w rasie młp zostały przejrzane, pod kątem potomstwa w roczniku. Będę się upierać więc, że grupę można tak określić.


Nie wiedziałem, zwracam honor w takim razie. Ale nadal nie można na tej podstawie powiedzieć nic więcej, niż kto czym pokrył, bo efektów tych kryć nie znamy. Tzn. ja znam jedno, które mi biega po padoku Uśmiech



To trochę inna zasada. Zeby byc ogierem trzeba mieć m. in. matke wpisaną do księgi głównej koni malopolskich. Wpisana to nie to samo co taka, ktora mogłaby byc wpisana, a nie jest.

"2. Do części głównej księgi (G) koni rasy małopolskiej wpisuje się ogiery i klacze, które:
1) są poddawane ocenie wartości użytkowej
2) wykazują cechy charakterystyczne dla swojej rasy,
3) pochodzą co najmniej od dwóch pokoleń przodków rasy małopolskiej lub ras
biorących udział w jej tworzeniu,
4) ogiery – pochodzą po rodzicach wpisanych do ksiąg głównych,
5) klacze – pochodzą po ojcach wpisanych do ksiąg głównych, od matek z
obustronnym pochodzeniem wpisanych co najmniej do ksiąg wstępnych

4. Koń wpisany do jednej księgi nie może byç jednocześnie wpisany do innej księgi,
bądź przenoszony z księgi do księgi (nie dotyczy to ksiąg zagranicznych)."

Jak na razie to nikt formalnie tego nieszczęsnego pomysłu z przeniesieniem II działu Km do Ksp nie odkręcił.

Tak jak pisze Montana - rodzice muszą być wpisani do ksiąg głównych, ale może być dowolna księga, nawet księga holsztyńska. Ja występowałem o uznanie ogiera Mighty Magic i po nim potomstwo wg aktualnych przepisów też może być wpisane do księgi młp w Polsce, o ile będzie od matki xo, xx, oo czy młp.
Zapisane
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #183 : Grudzień 20, 2012, 12:19:11 »

sporo tych źrebiąt Mrugnięcie jak dla mnie wniosek jest jeden
Kryję tym co mam w stajni , a jeżeli mam mnóstwo klaczy ( czytaj hodowla państwowa ) to wynik danego ogiera jest "najlepszy" - jeżeli chodzi o ilość
I tak jak Jasiek napisał , o jakości nic nie wiemy Mrugnięcie
Zapisane
gezar
Użytkownik

Wiadomości: 12


« Odpowiedz #184 : Grudzień 22, 2012, 12:27:33 »

Cytat:  brumby  Grudzień 20, 2012, 00:12:39
Ja mam na razie takie spostrzeżenie, że właściwie dlaczego ogier Sentender jest uważany za małopolskiego, skoro jego matka jest wpisana do księgi SP ?

Ogier September ma wręcz modelowy, cudny rodowód małpolski w porównaniu z takim np Decyblem który ma ponad 90 % krwi angielskiej. Uważam że dla takich koni powinna być odrębna księga koni wysokiej półkrwi angielskiej (np. powyżej 75%). Mają one nie wiele wspólnego stricte z rasą małopolską, angloarabską czy nawet sp (nie chodzi tu już nawet o geny ale także o wygląd).....
Ps. Gdyby teraz córka Decybla po klaczy xx była kryta ogierem xx i tak dalej wnuczka i prawnuczka, to jego potomkowie majacy 99,9999% anglika tez będą końmi małopolskimi? Dla mnie to absurd
Zapisane
Strony: 1 ... 11 12 [13] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

asfk69 bizancjum psiasfora ospzychlin companions