FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 02, 2024, 04:22:54 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Znaczenie rodowodu (na przykładzie Zulusa-ex Salvo Goosby)  (Przeczytany 3197 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Idril
Użytkownik

Wiadomości: 49


« : Styczeń 23, 2011, 15:48:11 »

http://swiatkoni.pl/news-display/2716.html
Link wrzucony przez izę90, zaczęłam czytać komentarze pod newsem i zastanawiać się nad tym jakie znaczenie ma rodowód w karierze koni.
Salvo Goosby jako ,,zachodni" koń zbierał same ochy i achy, kiedy zmienił się w swojskiego Zulusa nagle wszyscy zaczęli wątpić w umiejętności tego konia.
Nowinka na temat Zulusa zamiast udowodnić ludziom, że nie tylko konie, których paszporty skaczą i piaffują w szufladach coś znaczą, mi osobiście udowodniła, że polskie konie nie mają szans, bo przez rodowód nikt (z małymi wyjątkami) nawet nie spróbuje  ich sprawdzić (ewentualnie spróbuje, ale przy pierwszej porażce je skreśli).
Jedna z osób komentujących powyższy news napisała coś takiego:

Cytuj
Niestety moje zdanie ( wolno mi je mieć) jest takie ,że konia tego powinien jezdzić najlepszy zawodnik ( mamy ich sporo tylko bez koni na takie konkursy ) wlasnie po to żeby polski koń mógł pochwalić się wynikami na zachodzie .(...) . Nie znam szczegółów ale chyba ten koń dlatego był dobrze szkolony ,że myślano ze ma zachodni papier . To może dowodzić , że wiele polskich koni ( moze miec zachodnich rodziców /rodzica ) nie może pokazać się w sporcie bo byle komu je się sprzedaje lub co lepsze opycha na zachód za trochę wiecej kasy . Co natomiast co kasę mają wolą kupić konia z zachodu ( za papier ) który daje gwarancje ,że koń do czegoś będzie się nadawał bo po ogierze o wybitnych wynikach sportowych i hodowlanych . Czasami też wpadnie chłam , też po znanym ogierze .

Moim zdaniem w powyższym jest sporo racji.
Jakie jest Wasze zdanie?
Zapisane
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #1 : Styczeń 23, 2011, 17:09:59 »

Jestem ciekawa, ile jeszcze takich "zagranicznych" koni jest w Polsce Uśmiech
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #2 : Styczeń 23, 2011, 17:27:33 »

A ja jestem ciekawa czy prawdziwy Salvo Goosby w ogóle istniał.

Idrill
Cudze chwalicie, swego nie znacie...
Sprawę pogarsza fakt nieuporządkowania hodowli, kwiatki takie jak sp - da się w ogóle opisać ten twór jedym zdaniem ? Patrząc na rodowody wielu polskich koni widać wyraźnie brak koncepcji. Kryje się bo blisko, bo ogier ładnej maści, bo to, bo tamto. A potem widzi się przykłady koni, które w 3 pokoleniu (8 kratek) mają przodków wlkp, xx, śl, xo.
Skonsolidowane rodowody, wykazujące cechy "ciągłosci" pewnych koncepcji wykazywały rodowody koni stadninowych, ale nie wiadomo jak się potoczą ich losy.
Linie męskie w hodowli półkrwi praktycznie nie funkcjonują, pozytywnym przykładem jest linia og. Dorpat xx.
Ponadto ciężko wśród naszych koni wskazać te o rodowodach "skokowych" czy "ujeżdżeniowych", co automatycznie utrudnia poszukiwania potencjalnego wierzchowca. Dlatego tak dużo ludzi wybiera konie zachodnie, a że część zapomina że więcej potomków choćby Landgrafa I, pracuje w rekreacji niż chodzi wysoki sport to już inna bajka...

Dla mnie rodowód jest bardzo ważny, ale jeszcze ważniejsze jest to co reprezentuje koń. Moim zdaniem powinno się dbać, aby konie wcielane do hodowli pochodziły z bdb linii żeńskich.
Zapisane
pampolinka
Użytkownik

Wiadomości: 28



« Odpowiedz #3 : Styczeń 23, 2011, 22:00:02 »

Też sądzę że to kwestia mentalności w polskiej hodowli i braku jasnego, stabilnego systemu. Ok, po najlepszych reproduktorach też zdarzają się konie bez przyszłości sportowej ale zwiększamy prawdopodobieństwo uzyskania przyszłościowego konia dbając o pochodzenie i predyspozycje ogierów jak i klaczy, które są kojarzone.
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

tunake chatka zamburgia vocaloid-world spw