FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Kwiecień 29, 2024, 12:05:01 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 4 5 [6] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: ZT dla klaczy 2010  (Przeczytany 32248 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #75 : Grudzień 06, 2010, 13:23:16 »

Egzamin praktyczny to tylko jedna z ocen a nie podstawowa. Dla mnie to zmarnowany czas i przede wszystkim pieniądze a często i zdrowie koni pobyt w ZT. Oczywiście są to tylko moje pobożne życzenia i tak jak pozostali będę musiała dostosować się do przepisów urzędników Płacz
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #76 : Grudzień 06, 2010, 15:18:19 »

jasiek
Ake czy Ty trochę nie demonizujesz tej "równości" w ZT ? Po pierwsze klacze przychodzą różnie przygotowane, po drugie różnie wychowane. Żeby porównać w 100% udanie, trzebaby na konia patrzeć od urodzenia i najlepiej chować razem aż do ZT, a potem w hodowli wykorzystywać do tych samych połączeń  co inne i dopiero porównać ? Nierealne.


Lumi
Moim zdaniem, próby polowe będą się nadal odbywały, bo póki co w PL nie ma warunków, żeby "przetrenować" stacjonarnie kilkaset (a może nawet kilka tys.) młodych koni rocznie.
Zapisane
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #77 : Grudzień 06, 2010, 16:46:09 »

Dlatego będę swoje młode konie (1-3) wystawiać tylko na wystawach hodowlanych ( zawsze to jakieś porównanie i ocena osób niezależnych ) , a później będę żyła nadzieją, że "pójdą" w dobre ręce i pokażą się w sporcie  Mrugnięcie
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #78 : Grudzień 07, 2010, 00:46:56 »

jasiek
Ake czy Ty trochę nie demonizujesz tej "równości" w ZT ? Po pierwsze klacze przychodzą różnie przygotowane, po drugie różnie wychowane. Żeby porównać w 100% udanie, trzebaby na konia patrzeć od urodzenia i najlepiej chować razem aż do ZT, a potem w hodowli wykorzystywać do tych samych połączeń  co inne i dopiero porównać ? Nierealne.



Nie demonizuję.  Uśmiech Wiadomo, że nigdy czynniki genetyczne nie będą odgrywać 100% w wyniku końcowym. Ale ja mówię tyle, że przy próbie stacjonarnej odgrywają znacznie większą rolę niż przy innych formach oceny wartości użytkowej, gdzie zróżnicowane są umiejętności i możliwości właścicieli i jeźdźców. O ile większą? Tego nie wiem, ale na pewno zdecydowanie większą..

Spójrz chociaż na tegorocznego zwycięzcę ZT, który do zakładu nie był przygotowany wzorowo, a potrafił w ciągu tych trzech miesięcy prześcignąć rówieśników, dowodząc swej genetycznej siły. Gdyby nie było ZT i żaden sportowiec by się nad nim nie pochylił, to by przepadł biedaczek. A z tego co słyszałem, to obecnie ma rozpocząć karierę sportową, a w przyszłości może i hodowlaną.
Zapisane
amazonka80
Użytkownik

Wiadomości: 500


« Odpowiedz #79 : Grudzień 07, 2010, 18:08:53 »

Zgadzam się z jaskiem, że wartość genetyczna na 60 dniowym ZT odgrywa większą rolę przy jednakowych warunkach życia i treningu. Więc można lepiej oszacować wartość genetyczną konia.
A jeśli idzie o wystawy to zobaczmy ile koni z czempionatów (również samych czempionów wystaw) nawet nie dostały się na ZT!
Jeśli chcemy mieć postęp hodowlany to musimy podjąć kroki w kierunku zaostrzenia selekcji klaczy. Wiem, że i tak znajdą się "rozmnażacze" koni, którzy każdą klacz będą kryć czy jest bardzo dobra czy mierna, czy ma wpis do księgi czy nie. Ale hodowcy będzie zależało na postępie i hodowaniu coraz to lepszych koni, na które znajdzie nabywców (innych niż rzeźnia).
Uważam, że zmiany zostały ogłoszone odpowiednio wcześnie i jest to krok w dobrą stronę.

Ja od pierwszych ZT obserwuje co się tam dzieje i jest postęp... Na pierwsze ZT w 2007 r przyjmowano wszystkie klacze i z prawem wpisu do księgi głównej i do księgi wstępnej, klacze ras: małopolskiej, wielkopolskiej oraz polski koń szlachetny półkrwi muszą być przyzwyczajone do oprowadzania w ręku, podnoszenia wszystkich nóg oraz do lonżowania w siodle na obie strony. W 2008 r musiała być wpisana lub mieć prawo wpisu do ksiąg oraz klacze ras m, wlkp i sp zgłaszane do treningu powinny być zajeżdżone, tzn. poruszać się stępem i kłusem pod jeźdźcem, ponadto muszą dawać wszystkie nogi. Wiem też, że już kilka klaczy zostało nie przyjętych z powodu zbyt niskiej bonitacji. Na razie trzeba po prostu zwiększyć znaczenie ZT i poprawić ich warunki (lepsi jeźdźcy i wyrównane warunki we wszystkich ZT), tak by jak najwięcej klaczy było zgłaszanych i wtedy będzie można odrzucać.
Ale mówimy o większej selekcji na ZT... a mam pytanie czy słyszeliście o klaczach, które spełniając warunki rodowodowe nie zostały wpisane do księgi głównej z powodów wad pokrojowych. Bo ja nie słyszałam!!! A może tu powinno się też zwrócić większą uwagę!!! Wprowadzić komisyjną ocenę klaczy na wstępie do ZT, żeby takie klacze nie zostawały dopuszczane do rozrodu.

Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #80 : Grudzień 07, 2010, 19:04:38 »

No tak, u nas zwyczajnie od początku do końca wszytsko leży i kwiczy. W takim tempie, będziemy gonić zachód tysiąc lat.

Dla mnie najwłaściwszym sprawdzianem dzielności jest trening sportowy, nie jeden dzień na wystawie/na polowej próbie dzielności czy nawet 60 dni treningu (choć i to mało). Dopiero po jednym dwóch sezonach, można się szerzej wypowiedzieć nt dzielności i charakteru konia.
Tyle, że przebić się przez zadęcie polskich zawodników (mam tu na myśli głównie ujeżdzeniowców i skoczków) i skłonić do kontaktu z małopolakiem - potencjalnym "wariatem" i "zabójcą" jest szalenie trudno.
Większość ucieka na samo hasło małopolski, połowa nie wsiądzie na konia z paleniem innym niż niemieckie...
Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się być trening wkkw/rajdy (dla tych bardziej zaawansowanych w krew arabską).

Ściskam mocno kciuki za El Ejido, jeśli zdrowie pozwoli chyba ma większe zadatki, niż brat, na klasowego wkkwistę.


A tak z innej beczki, warto byłoby nagradzać hodowców za to co dobre,  dopłacać do stanówki sprawdzonymi ogierami, a młode silnie promować. Jako ciekawostkę powiem, że tegoroczny zwyciezca Korungu Holsztyńskiego, pochodzi z pierwszego rocznika potomstwa. U nas nawet tym sprawdzonym w sporcie ogierom nie jest dane pozostawić po sobie klasowego potomstwa, a tam szanse dostają już trzylatki !
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #81 : Grudzień 07, 2010, 19:53:40 »


Dla mnie najwłaściwszym sprawdzianem dzielności jest trening sportowy, nie jeden dzień na wystawie/na polowej próbie dzielności czy nawet 60 dni treningu (choć i to mało).

Selekcja przez trening sportowy ma sense, ale jest za droga. Nie ma możliwości i sensu przepuszczać wszystkiego przez sport. ZT jest tanim analogiem, z tą zaletą, że genetyka gra większą rolę. Najlepsze konie na ZT zwykle kontynuują karierę sportową. W ten sposób ZT jest też reklamą i trampoliną do sportu dla tych najlepszych.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #82 : Grudzień 13, 2010, 19:21:03 »

Wygląda na to, że w Bogusławicach nadal będą organizowane ZT, ufff Uśmiech
Zapisane
amazonka80
Użytkownik

Wiadomości: 500


« Odpowiedz #83 : Grudzień 13, 2010, 22:30:17 »

Tak... Oficjalnie wiem od Dyrektora, że nowy ZT zaczyna się 27 stycznia
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #84 : Grudzień 14, 2010, 13:04:23 »

Wyniki ZT Włocławek (Michelin)
http://www.bazakoni.pl/admin,op-shows,cmd-details,id-1415.html
http://pzhk.pl/docs/zt_klacze_wlocl_11_2010.pdf

Wygrała kasztanowata Fabreggia S, córka znanego skoczka, bogusławickiego og. Regiel (po Arcus xx), 9 była małopolska Daglezja (Bekas x Berlin Bej)

amazonka80
27 to już pewne ?, w czasie listopadowej próby słyszałam coś o 10.
Zapisane
amazonka80
Użytkownik

Wiadomości: 500


« Odpowiedz #85 : Grudzień 14, 2010, 20:29:07 »

Tak... Wiem, o tym na 100%, bo w Bogusławicach organizujemy 16 stycznia POKAZ OGIERÓW  a w 22-23 stycznia są zawody
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #86 : Styczeń 12, 2011, 17:38:51 »

Równi i równiejsi ?

Cytat: PZHK wymagania dla klaczy zgłaszanych do ZT w 2010 roku
Właściciele klaczy 4- i 5-letnich zobowiązani są do zadeklarowania, że klacz nie startowała w zawodach
jeździeckich okręgowych lub ogólnopolskich;

A czempionka ostatniego turnusu w BB startowała w zaprzęgowych MPMK...
Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

madex moloromme jeszgarbiony norwegland zabojcy