FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Marzec 29, 2024, 06:28:26 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Krycie, ciąża, wyźrebienie, źrebak [wydzielony]  (Przeczytany 32498 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« : Listopad 27, 2008, 14:58:17 »

ma tu w Waszych hodowlach jakieś znaczenie kiedy rodzi sie źrebie? czy pilnujecie by była to wczesna wiosna czy już się tego tak nie przestrzega i np. tak jak galopada dopuszczacie możliwość posiadania późnego źrebaka?
Zapisane
Stacho
Użytkownik

Wiadomości: 130


« Odpowiedz #1 : Listopad 27, 2008, 15:02:56 »

Do tego roku żrebak Galopady jest wczesnym źrebakiem, bo rocznikowo będzie się zaliczał do 2009(jak wszystkie źrebaki urodzone w ostatniej dekadzie roku), ale od przyszłego roku ma się to zmienić i taki źrebak będzie zaliczany do rocznika w którym sie urodzi. Więc na czempionatach raczej nie ma szans, różnica się wyrówna po paru latach. Więc czy nie lepiej byłoby wprowadzić zasady stanówki tak jak np. w rasie arabskiej?
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #2 : Listopad 27, 2008, 15:10:38 »

właśnie o to mi chodzi... arabiarze patrzyli na mnie z wyrzutem gdy chcialam kryć kobyłę we wrześniu a tu mamy listopadowego malucha.. chodzi mi o to czy jest jakaś zasada kiedy lepiej.. czy np na wiosne czy nie robi to żadnej różnicy w czasch wszechobecnych odżywek, pasz i witamin
Zapisane
Stacho
Użytkownik

Wiadomości: 130


« Odpowiedz #3 : Listopad 27, 2008, 15:16:39 »

Niektórzy hodowcy twierdzą, że takie źrebaki są dobre ponieważ na wiosnę jak wychodzą na pastwisko to już są odsadkami i bardzo mocno korzystają  z trawy i podobno łatwiej przechodzą etap odsadzenia. Wczesne źrebaki były kiedyś popularne w stadninach hodujących konie półkrwi.

_____________________________________________________________

Do tego roku żrebak Galopady jest wczesnym źrebakiem, bo rocznikowo będzie się zaliczał do 2009(jak wszystkie źrebaki urodzone w ostatniej dekadzie roku),
Tutaj zamiast dekadzie, miało być kwartale. przepraszam ża błąd
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #4 : Listopad 27, 2008, 18:22:54 »

u nas źrebaki mają być od stycznia do maja, to chyba tak najbardziej optymalnie i "po arabsku"
W stajni mamy dwa starsze stadninowe (walewickie) konie poźno jesienne z konca listopada i początku grudnia, reszta w stadzie to zwierzaki urodzone od lutego do kwietnia.
A ja w tym momencie własnie rozważam ewentualne krycie klaczy na już czyli koniec listopada, własnych argumentów mam tyle samo za, co przeciwko, chyba z lekką przewagą tych drugich.
Chętnie posłucham Waszego zdania na ten temat.

______________________________________________________
Artkuły :
http://www.konski-targ.pl/index.html?strona=artykuly&jezyk=pl&p1=5&dok=7
ten wprawdzie artykuł o AQH, ale porusza to zagadnienie:
www.plqha.com/images/kiedy-warto-pokryc-klacz.doc
Zapisane
Doma
Użytkownik

Wiadomości: 441


« Odpowiedz #5 : Listopad 27, 2008, 18:38:18 »

my mieliśmy zimowego folblucika w stajni, a mrozy po 25stopni, większość czasu mały stał w boksie, ale ile można, wypuszczany na wybieg miał momenty gdzie się trząsł cały z zimna, robiłam mu na szybko derkę, stałam z nim po godzinę dziennie w boksie żeby spokojnie zjadł granulat i wit. osobiście nie najlepiej to wspominam, choć młody teraz ładnie rozwinięty i szalenie mocne zdrowie ma, ale wymagał przez okres źrebięcy sporo interwencji... chyba już drugi raz bym się nie zdecydowała na takiego źróbka, najwcześniej bym kryła marzec kwiecień, zwłaszcza xo, bo xx i oo to inna bajka wyścigowa...
Zapisane
galopada
Użytkownik

Wiadomości: 543



« Odpowiedz #6 : Listopad 27, 2008, 19:12:42 »

to nie moj zrebak :p tylko ,,moj" :p
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #7 : Listopad 27, 2008, 19:16:40 »

ja miałam na razie źrebaka lutowego, dwa kwietniowe (poczatek i koniec) i w tym roku z drugiej połowy maja

Dla mnie optymalny termin to połowa marca do połowy kwietnia - pogoda raczej stabilniejsza bez mrozów straszliwych, a źrebak na pastwisko i młodą trawę idzie już podrośnięty i bardzo ładnie nabiera
lutowa klaczka niestety mało czasu w pierwszym miesiącu spędziła na wybiegu ze względu na duże opady śniegu i mróz, z kolei połowa maja to trochę za późno

teraz czekam na marcowego źrebaka Mrugnięcie
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #8 : Listopad 27, 2008, 19:50:17 »

no wlasnie o tym myslę, że takie marcowo majowe najcześciej pożadane.. żeby trochę zimna zdąrzyły złapać a i świeżej trawy na pastwisku pojeść... znajomy punkt ogierów w Czechach ma stanówke od marca do końca sierpnia, w ostateczności mrożonka do końca września, więc zdziwił mnie fakt ze takie np Bogusławice stanowią cały rok i jakież było zdziwienie Państwa gdy zapytałam do kiedy można u nich kryć klacz.. w ogóle co to za pytanie Uśmiech
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #9 : Listopad 27, 2008, 20:45:41 »

no wlasnie o tym myslę, że takie marcowo majowe najcześciej pożadane.. żeby trochę zimna zdąrzyły złapać a i świeżej trawy na pastwisku pojeść... znajomy punkt ogierów w Czechach ma stanówke od marca do końca sierpnia, w ostateczności mrożonka do końca września, więc zdziwił mnie fakt ze takie np Bogusławice stanowią cały rok i jakież było zdziwienie Państwa gdy zapytałam do kiedy można u nich kryć klacz.. w ogóle co to za pytanie Uśmiech

jeszcze trochę poczytam to forum i decyduje się na emigrację

skąd u Was takie faszystowskie myślenie?? chcesz kryć w marcu to sobie kryj w marcu, ale dlaczego od razu zabraniać innym krycia w innym miesiącu?

Bogusławice dają wolny wybór i chwała im za to
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #10 : Listopad 27, 2008, 21:03:33 »

pewnie przez ten "faszystowski" program hodowlany  Z politowaniem
Wielu zdecydowalo sie na emigracje bez tego forum Język
Nie wiem czemu sie unosisz
tym bardziej, ze ess_Ka przedstawila stanowisko czyjeś a nie swoje w tej kwestii, a zdziwić sie mogła, bo wiele osób związanych np z hodowlą koni czystej krwi arabskiej po prostu nie wie, ze w innych rasach stanówka jest praktykowana cały rok, w przypadku ogierów czystej krwi kryją w rasie oficjalnie zdaje sie tylko do ostatniego czerwca
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #11 : Listopad 29, 2008, 19:26:05 »

dzieki montana Uśmiech

ja osobiscie nie mam problemu z tym kiedy sama mam kryć i kiedy kryją inni, blisko natomiast związana jestem właśnie z pewną arabiarką, która kryje właśnie do końca czerwca.. i szczerze była zdziwiona faktem ze Bogusławice kryją cały rok..

ja nikogo nie krytykuje nikogo za to kiedy kryje.. najważniejsze jest dobro klaczy a poźniej źrebaka i myslę ze to jest najważniejsze by on był zdrowy i silny.. a z drugiej strony myślę, że matka natura chyba na tyle jest mądra, że jeśli tylko coś miałoby być nie tak to zapobiegnie temu..
i nieważne kiedy jest krycie czy w listopadzie czy marcu
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #12 : Listopad 29, 2008, 19:43:08 »

Unoszę się dlatego, że ludzie w Polsce mają tendencję do narzucania swojej woli, swoich pomysłów innym i nikogo to nie dziwi nawet. Nie chce mi się pisać na ten temat.

U arabów można kryć tylko przez pół roku. Ktoś tak kiedyś wymyślił i teraz wszyscy się muszą podporządkować.


Zapisane
Stacho
Użytkownik

Wiadomości: 130


« Odpowiedz #13 : Listopad 29, 2008, 22:28:39 »

W przypadku arabów chodziło o wyścigi i pokazy, żeby nie było zbyt dużego rozrzutu wiekowego.
Zapisane
rajan
Użytkownik

Wiadomości: 14


« Odpowiedz #14 : Listopad 29, 2008, 23:03:07 »

Jasiek,
Widzę że należysz do ludzi którzy wszystko negują. Wypowiedzi poszczególnych forumowiczów nic nikomu nie narzucają ale chyba musisz przyznać,że to że negujesz wszystkich wypowiedzi i masz o to przetensje to nie jest nic innego jak narzucanie innym swoich poglądów. A przecież właśnie to zarzucasz innym.
Programy hodowlane muszą meć jakieś zasady. Przecież nikt Ci nie broni krycia kiedy chcesz. W innym wątku oburzałeś się że jest w programie określony wiek klaczy do pierwszego krycia. Przecież to też nie jest nakaz. Rób jak chcesz (nie musisz mieś koni z wpisami do ksiąg) ale jak chcesz się nazywać hodowcą a nie producentem koni to musisz się stosować do pewnych zasad.
A tak naprawdę jak to jest dla Ciebie powodem do emigracji to życzę szerokiej drogi i powodzenia ale myślę że tam to już zupełnie bez żadnych zastrzeżeń będziesz się musiał zastosować do ustalonych zasad bo jak nie to będziesz się musiał zająć czymś innym.

Wracając do tematu to też uważam że krycie późną jesienią i w styczniu i lutym nie jest najlepsze dla przyszłych źrebaków chyba że się ma naprawdę bardzo dobre warunki stajenne zabezpieczajęce przed ostrą zimą która jednak czasami u nas bywa.
Zapisane
Strony: [1] 2 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

strzecha psiasfora companions ospzychlin rpg-ug