FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Marzec 28, 2024, 19:57:54 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 3 4 [5] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Budownictwo, bydynki, stajnie  (Przeczytany 44121 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
maciejka.14
Użytkownik

Wiadomości: 108


« Odpowiedz #60 : Październik 10, 2012, 04:37:06 »

ja mam żywopłoty z ałyczy- dzikiej śliwy, bardzo szybko rośnie do 1m rocznie, lubi cięcie, jest tania i ładnie wygląda, kolce ma też więc konie jej nie jedzą, nie jest trująca. w innej części podwórka mam żywopłot z rokitników-  też  mają kolce, są nie trujące, osobniki żeńskie mają piękne, jadalne owoce, szybko rosną. efekt ze zdjęcia uzyskasz z ałyczy po 2-3 latach.
Zapisane
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #61 : Październik 10, 2012, 10:01:29 »

maciejka prosimy o zdjęcia Spoko W moim przypadku wszystkie pastwiska mam ogrodzone linką ( pastuch elektryczny ) + grube słupki  ( ze śmieci , super sprawa , bo konie tego nie obgryzają, nie wymaga malowania i są wieczne ), ale niestety moje konie  mają zabawę w skakaniu tych ogrodzeń. Pomyślałam sobie, że jak jeszcze posadzę taki żywopłot to może to je  zniechęci   Niezdecydowany
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #62 : Październik 10, 2012, 10:08:51 »

maciejka
A co robisz z owocami ? Nie masz kłopotu z osami ?
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #63 : Październik 10, 2012, 13:05:01 »

Ja mam taką mirabelkę, z której owoce nie opadają. Może to jest niegłupi pomysł, kwitnie przepięknie. A na owoce zawsze się jakieś zastosowanie znajdzie, trzeba tylko dzieciaki do zbierania zagonić.
Zapisane
maciejka.14
Użytkownik

Wiadomości: 108


« Odpowiedz #64 : Październik 11, 2012, 03:46:24 »

z owoców rokitników można robić dżemy, bo mają dużo wit. c, jak ich się nie oberwie to zjedzą je ptaszki. Na ałyczy owoców nie widziałam, ale moja ałycza sadzona była w zeszłym roku, posadziłam w ziemię 20cm patyki, które przez rok urosły na 1metrowe krzaczory, wczesną wiosną tego roku wszystkie ucięłam na 40cm i co niektóre porosły przez sezon do 2metrów... teraz znowu je obetnę na 60 cm, dzięki temu bardzo mocno się zagęszczają i są nie do sforsowania. ałyczę na żywopłot sadzi się co 20-25cm w dwóch rzędach, w tzw. v.
rokitnik jest bardziej ozdobny, też szybko rośnie, ale jest droższy, i ma tendencję do rozłażenia się.
Zapisane
maciejka.14
Użytkownik

Wiadomości: 108


« Odpowiedz #65 : Październik 11, 2012, 04:00:06 »

można jeszcze(dla bardziej wymagających) sadzić żywopłoty końskie z berberysów, tego akurat mam tylko kilkanaście metrów. odmiany kolumnowe, bordowe, nie trujące, z maleńkimi ,czerwonymi owocami uwielbianymi przez ptaszki zimą. są pioruńsko kłujące, w ogóle nie do przelezienia, rosną względnie szybko, ale to już znacznie droższa impreza przy długich ścianach, chociaż bardzo urokliwa.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #66 : Październik 11, 2012, 04:44:56 »

Z tych pomysłów najbardziej mi odpowiada mirabelka. Kiedyś nawet miałem szytą rękę za sprawą jej kolców. Jak się dowiem jeszcze czegoś ciekawego, to się tu podzielę.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #67 : Październik 11, 2012, 09:48:57 »

Berberys też trujący.
Zapisane
maciejka.14
Użytkownik

Wiadomości: 108


« Odpowiedz #68 : Październik 11, 2012, 15:09:47 »

moje berberysy rosną przy ogrodzeniu ujeżdżalni od 3 lat, konie nigdy się nimi nie interesowały, a ujeżdżalnia służy im też za jesienno-zimowy wybieg. są po prostu nie do dotknięcia, myślę, że jakikolwiek amator berberysów zrezygnowałby już po dotknięciu chrapami gałązki krzaczora Mrugnięcie
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #69 : Październik 11, 2012, 15:54:08 »

U mnie na padoku rośnie dzika śliwa z kolcami i nieraz konie ją podjadają. Robią to bardzo ostrożnie, ale jednak. Także ja bym z trującą rośliną nie ryzykował, nawet z kolcami.
Zapisane
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #70 : Październik 11, 2012, 16:20:29 »

maciejka pochwal się zdjęciami,  Spoko
Zapisane
maciejka.14
Użytkownik

Wiadomości: 108


« Odpowiedz #71 : Październik 13, 2012, 08:53:45 »

berberys nie jest trujący!!!
http://pl.wikipedia.org/wiki/Berberys_pospolity
bukszpan to i owszem, ale nie berberys, dla wnikliwych do poczytania Mrugnięcie
zdjęcia zrobię może jutro, jak będę mogła wyjść z domu Mrugnięcie
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

gramax extremalteam real-life-rpg playyourstories bezludna-wyspa