FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Kwiecień 26, 2024, 17:29:14 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 ... 5 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Budownictwo, bydynki, stajnie  (Przeczytany 44336 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« : Listopad 18, 2008, 16:06:52 »

Ostatnio w innym temacie poruszony został temat biegalni, w kolejnym temat wiaty na pastwisku, pomyślałam ze przyda sie taki wątek
Jak utrzymujecie swoje konie, jakie rozwiązania możecie polecić ?

Warte przeczytania :
http://www.ibmer.waw.pl/sgr/sum/HORSES_PL.pdf
( tutaj można znaleźć normy powierzchni np dla biegalni, padło gdzie indziej takie pytanie  )
http://www.ibmer.waw.pl/sgr/komponent6.html

a stąd warto pobrać sobie poradnik
http://www.ibmer.waw.pl/sgr/poradniki.html



Zapisane
goha
Użytkownik

Wiadomości: 635



« Odpowiedz #1 : Listopad 18, 2008, 16:13:31 »

korzystałam z tego poradnika jak projekt dyplomowy robiłam Uśmiech polecam Uśmiech
Zapisane
Wiwiana
Użytkownik

Wiadomości: 242


« Odpowiedz #2 : Listopad 20, 2008, 10:40:52 »

Małe tricki czyli jak sprawić żeby koń na wybiegu nie głupiał z nudów Uśmiech
Zwłaszcza ten pojemnik turlany jest fajny - kilo marchwi w kostkach do środka i jest zajęcie na cały dzień.

http://paddockparadise.wetpaint.com/page/Slow+Feeders

Moje kobyły na razie w systemie stajenno-wybiegowym z przewagą wybiegu, ale na wiosnę mam chytry plan przestawić je pod wiatę.

________________________________________________________

I jeszcze jeden fajny plan, niestety jedynie dla tych, którzy mają swoją stajnię:

http://www.all-natural-horse-care.com/paddock-paradise.html

Mniej więcej w środku strony jest plan takiego padoku/wybiegu - konie mają dużo ruchu po różnym podłożu, są cały czas zajęte i mogą uskuteczniać życie stadne, co niewątpliwie dobrze wpływa na psychikę i kondycję.

Jak się Wam podoba i czy bylibyście skłonni urządzić to też u siebie?
Zapisane
Arcturus
Użytkownik

Wiadomości: 319



« Odpowiedz #3 : Grudzień 17, 2009, 19:34:11 »

Ponieważ  na wiosnę, planujemy z mężem budowę stajni . Chce zadać Wam pytania dotyczące pewnych rozwiązań konstrukcyjnych .
Stajnia na pewno będzie w systemie angielskim, drewniana . Zastanawia mnie jakie podłoże zrobić w boksach, czy wylewać beton ( ja nie za bardzo jestem za tym ) czy jakos inaczej . No i jesli inaczej to co z odprowadzaniem gnojówki ? Jak macie jakieś sugestie to bardzo  będę wdzięczna za pomoc .

 A stajnia ma wygladac mniej wiecej tak :

Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #4 : Grudzień 17, 2009, 19:37:24 »

Konie nie produkuja gnojowki. Zbuduj stajnie z korytarzem, angielska jest malo praktyczna w naszym klimacie. (chyba, że wierzysz w globalne ocieplenie)
Zapisane
Arcturus
Użytkownik

Wiadomości: 319



« Odpowiedz #5 : Grudzień 17, 2009, 19:38:12 »

Dlaczego mało praktyczna , u nas jest najcieplejszy klimat w Polsce  ? A co konie nie sikają ? Mrugnięcie
Zapisane
hmmm
Użytkownik

Wiadomości: 253


« Odpowiedz #6 : Grudzień 17, 2009, 20:51:21 »

Ja mam stajnie na 4 konie angielską i nie mogę zgodzić się że jest mało praktyczna. Co prawda moja nie jest drewniana ale pomimo mrozów w stajni jest na tyle ciepło że konie nie muszą stać w derkach, są zahartowane, wchodzą do stajni i wychodzą kiedy chcą teraz zimą są wieczorem ok 20:00 zamykane. A mieszkam na Podlasiu.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #7 : Grudzień 17, 2009, 21:00:15 »

ja mam i "letnią", drewnianą i "zimową" murowaną z niewielkim ociepleniem
w letniej konie stały jeszcze w ubiegłym tygodniu i chyba jeszcze tam wrócą (lepsza baza wypadowa do terenowych wycieczek  Duży uśmiech)

W każdym razie letnia stajnia, jest typu angielskiego, drewniana, z Eurofalą na dachu. Boksy są wysypane piaskiem, co jest moim zdaniem dużo korzystniejsze od betonu - lepiej siąknie, ściólka pozostaje dłużej sucha, zminimalizowane jest też ryzyko poślizgów
Generalnie ważne, aby wysoko przegrodzić boksy, zeby nie umożliwać, ewentualnych wzajemnych ataków, zrobić długawy daszek, żeby można było konia do czyszcenia postawić pid nim i koniecznie wybetonować sobie fragment przed stajnią, ew. w innym miejscu, choćby po to, aby ułatwić pracę kowalowi Mrugnięcie

wygląda to tak (tu w trakcie budowy Mrugnięcie)


aa i jeszcze jedno, włączniki światła proponuję umieścić zdala od zasięgu zębówkońskich, u nas były nie wystarczajaco oddalne i dwulaka dwa już rozbroiła Mrugnięcie
Zapisane
hmmm
Użytkownik

Wiadomości: 253


« Odpowiedz #8 : Grudzień 17, 2009, 21:09:36 »

Moja jest pustaka- nieocieplona. Na podłodze beton- ze względu na dużo łatwiejsze czyszczenie - stajnie czyszczę i dezynfekuje raz w miesiącu. Ale trzymałem wałacha wlkp po sporcie na emeryturze jedną zimę w takiej stajni co ma ar... i bez żadnych problemów przezimował, tylko w większe mrozy stał w derce . 
Zapisane
Arcturus
Użytkownik

Wiadomości: 319



« Odpowiedz #9 : Grudzień 17, 2009, 21:19:19 »

My chcemy stajnie ocieplać wewnątrz ( miedzy drewnem)  normalnie styropianem 10 cm, wiec zimno na pewno nie będzie . No i wychodzi na to ze będzie w L , żeby konie się lepiej widziały. Ja właśnie taki dość wystający dach chce zrobić , pewnie ze 3 metry wysunięty i wybetonowany lub wybrukowany chodnik pod nim . Tylko mnie meczy to podłoże w samych boksach . A ten piasek wymieniacie co jakiś czas ? 

Marcin mój mąż ciągle siedzi i szuka rożnych pomysłów , znalazł takie fajne :




Zapisane
hmmm
Użytkownik

Wiadomości: 253


« Odpowiedz #10 : Grudzień 17, 2009, 21:37:26 »

Też myślałem o piasku ale podczas czyszczenia i dezynfekcji robi się błoto. 
Zapisane
Arcturus
Użytkownik

Wiadomości: 319



« Odpowiedz #11 : Grudzień 17, 2009, 21:41:45 »

No właśnie .   
Zapisane
Kawusia
Użytkownik

Wiadomości: 129



« Odpowiedz #12 : Grudzień 18, 2009, 12:22:24 »

U nas jest angielska, część murowana przerabiana z istniejących obórek a reszta drewniana-ściany od zewnątrz odeskowane, w środek wełna mineralna i folia a od wew. płyta OSB. Konie bez problemu przezimowują, stoją bez drek, w największe mrozy woda w wiadrach przymarza i dolewamy ciepłej (nie ma poideł...może w przyszłym roku się uda rozprowadzić wode w stajni). Nawet folblutka świetnie sobie radziła w takich warunkach, teraz mamy jedną wiekową arabkę-24 lata, i też super funkcjomuje. Konie i tak na dworzu od 9 do 20.
Arcturus, zastanów się czy nie lepiej dać wełnę na ocieplenie, styropian uwielbiają ciąć myszy i może się nie fajnie zrobić Mrugnięcie.
Zapisane
Arcturus
Użytkownik

Wiadomości: 319



« Odpowiedz #13 : Grudzień 18, 2009, 13:40:01 »

Tez prawda, psiarnie mamy ocieplona styropianem i słyszę czasem co w tych ścianach się dzieje . Ja myślę, ze te angielskie stajnie to fajna sprawa . Tylko cały czas nurtuje mnie sprawa odprowadzania nieczystości z nich, bo jak to wszystko będzie wsiąkać,  to jakoś mi się nie widzi . Tym bardziej ze  będę tam całkiem niedaleko kopać studnie .
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #14 : Grudzień 18, 2009, 13:52:09 »

oj tak ze styropianem trzeba uwazać, znam stajnię drewnianą ocieploną nim (miedzy zew i wew. warstwą desek) efekt był taki, że po kliku latach wszedzie było bialo. Z jednej strony myszy, a z drugiej konie obgryzające drewno.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 5 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

dragons-stable super-krasnale fanklubklasycznychaut patrzdz klasa1e