FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Kwiecień 28, 2024, 17:41:05 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 20 21 [22] 23 24 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zadaj pytanie :)  (Przeczytany 139886 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Zbyszek B.
Użytkownik

Wiadomości: 35


« Odpowiedz #315 : Lipiec 16, 2012, 09:40:36 »

Jeśli Pan pozwoli to według mnie nie chodzi o kondycje i wiek ogiera a raczej o plemniki, i to kiedy dotrą do zowulowanej komórki jajowej.
Prędzej docierają męskie y ale są mniej żywotne (wytrwałe), są nieco lżejsze ze wzgledu na masę DNA, natomiast x docierają wolniej ale są bardziej wytrwałe, mogą dłużej czekać w drogach rodnych. Sama Pana koncepcja może być słuszna tzn. ogier o słabym nasieniu, krycie w owulację i jest ogierek. Ale nie zapominajmy że te badania o których Pan mówi dotycza ludzi a nie koni, którzy wcale tak genetycznie nie jest podobni. A co do pewności płci dodam tylko że mam klacz która dała po kolei 7 ogierków, ma długa ruję i kryta była w różnych jej etapach.
Nie możemy takich pewników mówić, bo gdyby tak było mysle że 90 % hodowców koni małopolskich chciało by mieć klaczki i robili by wszystko żeby je mieć. A statystyznie jak to w przyrodzie rozkłada sie to 50 na 50.
pozdrawiam Z.B.
Zapisane
Mustafa 64
Użytkownik

Wiadomości: 23


« Odpowiedz #316 : Lipiec 22, 2012, 12:07:59 »

Jeżeli te plemniki jedne są szybkie a drugie żywotne to znaczy że klacz kryta im wcześniej przed owulacją tym bardziej da źróbkę ,zaś dopuszczona w czasie pękniętego jajeczka lub dobę wcześniej czy dobę po owulacji da raczej ogierka .Żywotność nasienia ogierów wynosi od 4dni (ogiery stare ,słabe kondycyjnie ,rasy wysoko hodowlane)do aż 11dni jak np. HEBAB kiedy był młodszy i nasienie było badane do inseminacji.Do planowania płci trzeba znać długość rui klaczy ,jest ona zmienna ,zależy od pory roku ,kondycji hodowlanej ,użytkowania danej klaczy a takrze sąsiedztwa (czy w stajni jest ogier).Owulacja jest zwykle w przed dzień zakończenia rui,jajo gotowe do zapłodnienia jest ok. dobę i  czeka na pierwszego plemnika .albo męskiego który jest szybszy ,albo żeńskiego kiedy męskie już obumrą .
W naturze więcej rodzi się osobników żeńskich , bo takie są potrzeby zachowania gatunku ,a w hodowli wszystko zależy od człowieka.Od jednej klaczy chcemy mieć klaczkę, od innej ogierka,zależnie jakie mamy plany odnośnie przychówku,ostatnio lepiej się sprzedają dobre wałachy niż klacze licencyjne.Ważniejsze od tego co ma źrebię pod ogonem jest to, aby spełniało nasze oczekiwania hodowlane pod względem harakteru i budowy.Wychodowanie choćby jednego ogiera z licencją da hodowcy większą sławę niż dziesiątki najlepszych klaczy ,zwłaszcza ostatnio w rasie małopolskiej.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #317 : Lipiec 22, 2012, 19:22:38 »

11 dni ?!! Nie jestem weterynarzem, ale z mojego skromnego doświadczenia wynika cokolwiek innego.
W tym roku inseminowalismy 4-rema różnymi ogierami, nasienie świeże (schłodzone). Każde miało inną żywotność, ale to "najmocniejsze" żyło ok. 90h po pobraniu. Przy czym tylko albo aż ok. 40-50% żywych plemników, inny ogier przy żywotnosci ok. 80% miał nasienie bardzo "wrażliwe" - praktycznie po 48 h wszystko "padło". Aż trudno mi uwierzyć w te 11 dni - chyba, że to jest jeden jedyny przypadek ?
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #318 : Styczeń 22, 2013, 19:00:38 »

Ile procent maksymalnie roślin motylkowych może mieć siano dla koni? Jest jakaś bezpieczna granica czy nie ma ograniczeń?
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #319 : Styczeń 24, 2013, 18:07:06 »

To zależy jaki koń, co robi, z czego konkretnie to siano i co oprócz tego dostaje.
Ja dawałem swoim klaczom (xo po xx, 166cm i 550 kg wagi) bdb siano z lucerny 50% a nawet więcej (razem jakieś 6-8 kg), nic się nie działo, świetnie się trzymały ale były w treningu, niezbyt intensywnym ale chodziły regularnie pod siodłem a cały dzień były na wybiegu.  Oprócz tego dostawały sporo marchwi, gnieciony owies z jęczmieniem i otrębami (3,5 - 6 kg w zaleznosci od roboty), jakieś tam witaminy i raz w tygodniu mesz. Nie miały nigdy  zadnych kolek itp perypetii.
Dawałem bardzo kótko siano z koniczyny czerwonej ale nie podobało się to koniom a mnie one po tym sianie i przestałem dawać.
Jak masz dobre siano łąkowe, to myślę że 40% wystarczy. Nie zaleca się tego dawać wysokoźrebnym klaczom, bo podobno może działać wzdymająco i powodować zatwardzenia a ostrożnie u źrebiąt, za to więcej można dawać karmiącym matkom. Dobre siano z lucerny potrafi miec  dużo białka i na to trzeba uwazać.

Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #320 : Styczeń 24, 2013, 18:50:55 »

To zależy jaki koń, co robi, z czego konkretnie to siano i co oprócz tego dostaje.
Ja dawałem swoim klaczom (xo po xx, 166cm i 550 kg wagi) bdb siano z lucerny 50% a nawet więcej (razem jakieś 6-8 kg), nic się nie działo, świetnie się trzymały ale były w treningu, niezbyt intensywnym ale chodziły regularnie pod siodłem a cały dzień były na wybiegu.  Oprócz tego dostawały sporo marchwi, gnieciony owies z jęczmieniem i otrębami (3,5 - 6 kg w zaleznosci od roboty), jakieś tam witaminy i raz w tygodniu mesz. Nie miały nigdy  zadnych kolek itp perypetii.
Dawałem bardzo kótko siano z koniczyny czerwonej ale nie podobało się to koniom a mnie one po tym sianie i przestałem dawać.
Jak masz dobre siano łąkowe, to myślę że 40% wystarczy. Nie zaleca się tego dawać wysokoźrebnym klaczom, bo podobno może działać wzdymająco i powodować zatwardzenia a ostrożnie u źrebiąt, za to więcej można dawać karmiącym matkom. Dobre siano z lucerny potrafi miec  dużo białka i na to trzeba uwazać.



Mam dostęp do siana, które ma ponad 50% motylkowych, w tym głównie lucernę i seradelę i trochę wyki. Zastanawiam się pod kątem karmiącej matki właśnie, ale boje się o jakieś perypetie kolkowe. Siano jest przekwitnięte, z nasionami, czyli nie jest to raczej jakaś bomba białkowa.
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #321 : Styczeń 24, 2013, 19:06:53 »

Ja bym wziął trochę na próbę, dawał ostrożnie i popatrzył jak to będzie jeść i czy nie będą jej puchnąc nogi. Moje mocno przekwitniętej lucerny raczej nie chciały jeść, ale one były z tych bardzo wybrednych. Nie wiem jak z wyką, nasiona wyki są gorzke i też nie wiem czy to będą zjadać no i trzeba popatrzeć czy to jest dobrze ususzone, zwłaszcza w przypadku seradeli, poza tym zdarza się, ze seradela bywa  zapiaszczona.
Zapisane
jaśko
Użytkownik

Wiadomości: 215


« Odpowiedz #322 : Styczeń 24, 2013, 19:51:16 »

Gabryś z tym planowaniem płci to pofolguj trochę bo jak wszystkich wyszkolisz to nie będzie ogierów.
Zapisane
nos
Użytkownik

Wiadomości: 26


« Odpowiedz #323 : Styczeń 25, 2013, 19:32:55 »

http://www.bazakoni.pl/horse_87210.html
Czy wg Was, ta klacz będzie "wchodzić" do programu?
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #324 : Styczeń 25, 2013, 22:13:28 »

Tak, rodowód i bonitacja są odpowiednie żeby mogła zostać zakwalifikowana
Zapisane
nos
Użytkownik

Wiadomości: 26


« Odpowiedz #325 : Styczeń 25, 2013, 23:26:51 »

Montana mam jeszcze jedno pytanie:

"9) pod względem rodowodowym klacze uczestniczące w programie ochrony muszą spełniać następujące warunki: (...)

- klacze kwalifikowane do programu muszą posiadać trzy pełne pokolenia przodków wpisanych do ksiąg (dotyczy nie kwalifikowania do programu klaczy, które mają przodka o nieznanym pochodzeniu w trzecim pokoleniu wstecznym, tzw. NN),
(..)
czyli ona ma NN w czwartym pokoleniu?
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #326 : Styczeń 26, 2013, 10:53:18 »

Ona nie ma tak blisko NNów, najlbliższy jest w 6 pokoleniu,
o kwalifikację do programu dla pewności zawsze możesz zapytać w swoim OZHK
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #327 : Kwiecień 24, 2013, 13:22:08 »

Urodzil mi sie ogierek z jedna noga krzywa - w stawie nadgarstkowym prawa noga "ucieka" na zewnatrz, pod katem ok.15 stopni. Maly normalnie biega, stoi, jest silny, ale ta noga... mieliscie kiedys taki przypadek?? Jest szansa, ze sie wyprostuje?
Zapisane
amazonka80
Użytkownik

Wiadomości: 500


« Odpowiedz #328 : Kwiecień 24, 2013, 16:26:34 »

Ja mam taki przypadek. Regularna korecja  poprawiła minimalnie, ale nigdy tej wady nie zniwelowała całkowicie. Klacz ma 7 lat zajęła 4 miejsce na ZT. Urodziła pierwszego źrebaka, który nie miał tej wady.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #329 : Kwiecień 24, 2013, 17:03:55 »

Urodziła pierwszego źrebaka, który nie miał tej wady.

bo to jest chyba kwestia "ulozenia" w macicy, a nie genow..

jak sie nie bedzie wyraznie prostowac to wezwe jakiegos weterynarza od nog po weekendzie
Zapisane
Strony: 1 ... 20 21 [22] 23 24 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

gom haxballfc wiilki polish-rpg-server bestserver