FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Marzec 29, 2024, 15:25:05 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 4 5 [6] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: KOLEJNA TEORIA DARWINA- EWOLUCJA MAŁOPOLAKA W SZLACHETNĄ PÓŁKREW  (Przeczytany 55932 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
boswell
Użytkownik

Wiadomości: 466



« Odpowiedz #75 : Marzec 09, 2010, 21:53:04 »

Ja Ci moge powiedzieć co ze żrebakami które sa od klaczy młp wpisanej do kuców...Moja Bostonia miała 153cm i wpisali ją jako kuca (sic!) i jej żrebaki tez były jako kuce mimo że nawet te po arabach wyrastały solidnie ponad matkę.
Ale podobno....nie można takiego konia przepisać do innej księgi...
Ja sobie odpusciłam i sprzedałam klacz pod siodło.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #76 : Marzec 10, 2010, 07:51:37 »

Ale podobno....nie można takiego konia przepisać do innej księgi...
Teoretycznie nie, mi się udało po bojach różnych. Zresztą trzy jej siostry wpisane do księgi są młp, a dwójka braci bez licencji sp. Poddałam się przy poprawianiu hodowcy - klacz urodziła się w Janowie Podlaskim i była własności stadniny, sprzedana została w wieku 2 miesięcy przy matce X i to on został zapisany jako hodowca...
Co tam, że mam pismo ze stadniny potwierdzające, że ona rzeczywiście urodziła się w SK Janów Podlaski.

***

A nie jest tak czasem, że teraz źrebięta klaczy z księgi wstępnej nie mogą być wpisane do księgi głównej ?
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #77 : Styczeń 23, 2013, 20:53:18 »

Temat czy rasa sp, czy młp wrócił w innym wątku przy ogierze Sentender, ja uważam że słusznie że jest małopolski, choć matka sp.

Mam kolejny konkretny przykład ( choć podobnych sytuacji widziałam więcej )
3 klacze, pełne siostry, od matki sp, najstarsza młp, kolejna sp, kolejna znów młp, jak to możliwe, kto o tym decyduje ? Czy to nie powinno być jednak ujednolicone ? Widzi mi się opisującego ? wystawiającego paszport ? czy może właściciela ?
Klacze Werona, Warisa, Wespa http://www.bazakoni.pl/database,op-show_offspring,horse-63268.html

Jak rozmawiać i z kim, żeby potomstwo takiej klaczy sp było małopolskie. W przypadku pokrycia małopolskim ogierem potomstwu się należy, wg programu hodowlanego, ale przy opisie źrebięcia po Hai Beju taki wniosek nie został uwzględniony
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #78 : Styczeń 24, 2013, 11:00:40 »

Z tego co wiem to jeżeli koń spełnia warunki wpisu do różnych ksiąg (np. sp i młp) to wybór księgi należy do właściciela i powinien dopilnować tego przy opisie źrebięcia, na zgłoszeniu do rejestru jest okienko "rasa" i tam się to powinno wpisać. Specjaliści z OZHK najczęściej idą na łatwiznę, bo wątpię czy sami chcą tego dochodzić i informować właściciela, jeśli widzą jednego z rodziców np. sp to często automatycznie wpisują żrebięciu to samo i problem z głowy, bo wtedy nie trzeba nic wiedzieć i niczego szukać. Być może  tak było w niektórych z opisanych przypadków. Może też być tak, że pomimo tego, iz koń spełnia warunki wpisu do Ksm właściciel chce go wpisać do sp, bo i tu może byc wpisany. Ale to powinno zaleć od woli wlaściciela, a nie "widzimisię" OZHK, niestety potrzebna jest tu wiedza; z tym bywa różnie a na inspektorów i ich pomoc czasami liczyć nie można. Jeżeli się wpisze konia do jakiejś księgi, to już potem tego nie można zmienić. Jeśli się gdzieś mylę, to proszę o sprostowanie.

Sporo takich kwiatków jest pokłosiem radosnej decyzji PZHK dot. zlikwidowania II działu księgi młp i dalszej radosnej twórczośći w tym zakresie, kiedy np. klacze z przodkami sf w III pokoleniu poszły do sp a ogiery z takim samym udziałem zostały w Ksm, nawet mogły kryć wszystkie klacze w programie, czyli krótko mówiąc były najbardziej małopolskie z małopolskich. Sporo właścicieli wystawio wtedy do wiatru, bo kupili albo mieli coś co było małopolskie i nagle okazało się, że nie jest, bo PZHK zasady "lex retro non agit" zdaje się nie uznaje.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #79 : Styczeń 24, 2013, 11:13:16 »

Nie koni teoretycznie przepisywać nie wolno. My sami mieliśmy przeboje, kupiliśmy klacz janowską z rodziny H. (tej przemieszanej z wlkp).
Klaczka jako roczna była na Czempionacie w Białce, ale jako czterolatkę zapisano ją jako sp... W sumie teraz nie wiem po co robiliśmy zamęt, ale klacz ostatecznie przepisano do młp. Przeważyła wzmianka o Białce w KP.
Jej rodzeństwo (po różnych ogierach, ale spełniające warunki wpisu do rasy młp) jest zapisane różnie  Z politowaniem
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #80 : Sierpień 03, 2013, 12:02:21 »

Sprawa jest już chyba rozwiązana http://hipologika.pl/modules/news/article.php?storyid=6

Polski Związek Hodowców Koni informuje, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaakceptowało następującą zmianę w programie hodowlanym koni rasy małopolskiej:

    Do księgi stadnej może być także wpisane potomstwo pochodzące od jednego lub obojga rodziców wpisanych do ksiąg ras półkrwi innych niż wymienione powyżej*, jeśli w trzecim pokoleniu w rodowodzie tegoż potomka występuje tylko jeden przodek obcy dla rasy małopolskiej.

    *małopolska, pełna krew angielska, czysta krew arabska i angloarabska, półkrew angloarabska (zagraniczne), półkrew arabska i angielska (z dawnych rodów austro-węgierskich).

W związku z powyższym, źrebięta zidentyfikowane od dn. 1 sierpnia 2013 r., spełniające powyższe warunki rodowodowe otrzymują rasę małopolską.
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #81 : Sierpień 03, 2013, 20:45:39 »

Nie wiem czy jest rozwiązana do końca, ponieważ dalej mamy takie przypadki, że pełne rodzeństwo jest zapisane do rożnych ksiąg. Żeby było śmieszniej, są też takie przypadki, kiedy potomstwo ogiera małopolskiego i klaczy sp, urodzone po 2007 a mające 1 przodka obcego w III pokoleniu mimo tego, iż powinno być wpisane do księgi sp jest wpisane do małopolskiej.
Zapisane
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #82 : Sierpień 07, 2013, 11:56:47 »

Sądzę, że warto się zapoznać z kolejnym głosem  Spoko http://hipologika.pl/modules/news/article.php?storyid=3
Ciekawe strony
http://hipologika.pl/
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #83 : Listopad 06, 2013, 09:25:59 »

Jakim cudem, zwłaszcza w świetle wcześniej wymienionych przypadków, koń z takim rodowodem, z rocznika 2010, ma wpisaną rasą małopolską ? http://www.bazakoni.pl/beowulf-sowak-bryza

U nas w OZHK z rocznika 2010 temu NIE udało się wpisać młp ( choć rodowód jak widać w zasadzie "wyczyszczony")
http://www.bazakoni.pl/d-hassan-haibej-d-sabrina

ale z tego roku już się udało
http://www.bazakoni.pl/d-jackdaniels-psalm-d-sabrina
Zapisane
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #84 : Listopad 06, 2013, 10:50:42 »

montana co kraj ( czytaj rejon ) to obyczaj Chichot
Ja osobiście już nie wnikam , moje konie "traktuję" jako xo , mimo, że w paszportach mają młp lub AA , a nawet AC. Natomiast jeżeli chodzi o mieszanki jak powyżej jak dla mnie mogą być młp. Osobiście nie kupiłabym a tym bardziej nie używałabym takich klaczy do rozrodu , właśnie ze względu na taki a nie inny rodowód, a obecność srokacza jest dla mnie nie do zaakceptowania, ale to tylko moja osobista refleksja.
Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

psiasfora tb fullsets bizancjum animalsoftheworld