FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Kwiecień 29, 2024, 18:24:15 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: KOLEJNA TEORIA DARWINA- EWOLUCJA MAŁOPOLAKA W SZLACHETNĄ PÓŁKREW  (Przeczytany 56315 razy)
0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.
Stacho
Użytkownik

Wiadomości: 130


« Odpowiedz #30 : Wrzesień 19, 2008, 19:11:35 »

To ja wrócę do tematu, bo tak dyskutujmy co jest małopolakiem a co nie? Jakie macie wzorce konia małopolskiego? Może wtedy bedzie łatwiej nam ustalić jakieś wspólne zdanie. Jak dla mnie to koń powyżej 3/4 krwi angielskiej nie powinien być wpisywany do księgi(do ksiąg angloarabskich też nie sa takie wpisywane), ja się sklaniam do koni xo, bez domieszek innych niż xx,oo,x i o, oczywiście w normalnych proporcjach.
Zapisane
Marko
Użytkownik

Wiadomości: 104



« Odpowiedz #31 : Wrzesień 19, 2008, 22:56:05 »

a co powiecie na to
dane z paszportu klaczy którą ostatnio krył Heban
                                              Czekolada r. M
                             o.Kadafi r.M                        m. Cesna r. wlkp.
         Campetot r. xxoo        Egzaltacja r.M          Cześnik r. wlkp.         NN

ma w tym roku żrebaka będzie stawała do licencji
co kto obstawia  Duży uśmiech                       
Zapisane

Jeśli zajmujesz się końmi – MYŚL CZŁOWIEKU TO NIE BOLI
Wachmistrz
Użytkownik

Wiadomości: 192



« Odpowiedz #32 : Wrzesień 19, 2008, 23:26:07 »

ta, młp?? Chichot dla mnie wg współczesnych standardów to bedzie sp, o qrwa czemu niema jeszcze księgi kundli, hmm w sp wszo można wpierd...ć i właśnie to jest pocieszające w hodowli koni Polskich. O psia mać zwariuję, chyba..Nie eksportujmy naszych koni jak niegdyś, będziemy mieli najlepsze (chociaż nie są nam dzisiaj do niczego potrzebne)  Smutny
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #33 : Wrzesień 20, 2008, 08:10:09 »

tak sie prezentuje rodowód owej czekolady
http://www.allbreedpedigree.com/czekolada2

jak dla mnie wstepna sp,
albo typ szlechetny, w koncu babka nn to mogla i zimnokrwistym być :/
1/4 nn to dużo

a ten ogier :
http://www.allbreedpedigree.com/amant5
młody, zmiany przepisów powinny go objąć
czemu jest w Głównej małopolskiej, choc ma 1/4 ślązaka ? ? ?
( wprawdzie to śl/xx, czyli de facto 1/8 śl, ale jednak, śl to zupelnie inny typ konia ! )

a ta klacz dla odmiany, mając tylko 1/8 innej rasy i obojga rodziców w Głównej Młp, czemu jest sp ? takim sie przecież udawało
http://www.allbreedpedigree.com/klacz3

tej przykładowo szczęśliwie udało sie trafić do Głównej Młp
http://www.allbreedpedigree.com/hanza7

_______________________________________________________

Jeżeli już robione są dalekopokoleniowe czystki, to przyznam, ze bylabym za wycofaniem z rozrodu ogierów, ktore mają bonitacje 77, bo i takie nadal kryją
a takze ogierów, które mają niepełne rodowody od strony matki


Grom http://www.allbreedpedigree.com/grom11
Hektor http://www.allbreedpedigree.com/hektor18
Hipol http://www.allbreedpedigree.com/hipol
Hurmak http://www.allbreedpedigree.com/hurmak
...
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #34 : Wrzesień 20, 2008, 11:24:58 »

Ponieważ to forum ma taka fajną możliwość, posty na temat socjalizmu zostały przeniesione do osobnego tematu
http://www.malopolaki.darmowefora.pl/index.php?topic=239.0
i tam prosze na ten temat sobie dyskutować, bo tutaj zagadnienia sie bardzo mieszają. Myśle, ze to dobre wyjście, teraz obydwa tematy można kontynuować
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #35 : Wrzesień 20, 2008, 11:28:45 »

ja myślę, że to jednak jest na temat - pan urzędnik powiedział, że od dzisiaj ten koń jest takiej rasy, a od jutra innej - to jest właśnie socjalizm
Zapisane
Lord Vader
Użytkownik

Wiadomości: 46


« Odpowiedz #36 : Wrzesień 21, 2008, 09:09:22 »

a co powiecie na to
dane z paszportu klaczy którą ostatnio krył Heban
                                              Czekolada r. M
                             o.Kadafi r.M                        m. Cesna r. wlkp.
         Campetot r. xxoo        Egzaltacja r.M          Cześnik r. wlkp.         NN

ma w tym roku żrebaka będzie stawała do licencji
co kto obstawia  Duży uśmiech                       

Stawiam na SP
Zapisane
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #37 : Wrzesień 21, 2008, 09:37:15 »

W takim razie gdzie wpisywać więcej niż 3/4 xx? Do sp? Ale jeśli np. taka klacz zostanie pokryta oo, to się robi (prawie) angloarab. Tylko jeśli klacz była wpisana do sp, to źrebak już nie wróci do księgi m/xo? Dobrze rozumuję? Przeczytałam cały wątek i mam jeden wniosek: gigantyczny bałagan.

Tak samo nie podoba mi się wpisywanie czystych m do małych koni i kuców. Niechby się trafił koń z pięknym papierem i zdolnościami, któremu zabrakło 2 cm. I co, zmarnowany dla hodowli? Przecież nie ma gwarancji, że w hodowli dawał(a)by równie małe konie. Może akurat w sam raz? Jak jest czysty rodowód to powinien być wpis do księgi danej rasy i koniec.
Jak się trafi dobry arab 144 cm (albo 160 cm...), to nikt się nie przejmuje wzrostem tylko bierze do hodowli, bo rodowód ma w porządku.

Albo ta cała dotacyjność koni. Mnie się podoba pomysł puli koni, które dzięki temu mają szanse ocaleć i nie być mieszane z sp i różnymi kundlami. Tylko że to powinno objąć wszystkie konie, w sensie eliminację z księgi m koni z dolewem śl, wlkp, sp i NN. Na rozsądnych zasadach, jednolitych dla całego kraju, a nie zależnych od widzimisię urzędnika.
Czy ja dobrze rozumiem, jak to teraz jest? Źrebak spełniający kryteria wpisu do księgi m nie zostanie do niej wpisany, bo rodzic(e) był w innej księdze? To jaki ma sens sprzątanie bałaganu, skoro robi się jeszcze większy?

A w ogóle mógłby być podział w rasie. Na angloaraby i pochodne oraz na małopolaki. Niechby sobie angloaraby były kryte francuzami, oceniane jako odrębny typ, z osobnym programem, nie objętym dotacjami, za to uznawanym międzynarodowo jako AA. Małopolaki też osobno, bez problemów, że jak koń po Hebabie to już nie pasuje do dotacji. Nie wiem czy to dobry pomysł, ale skoro i tak jest rozłam w rasie na typy, to zamiast go likwidować i pisać program hodowlany dla nikogo, może warto byłoby pójść w drugą stronę i pogłębić ten podział?

Mam nadzieję, że nie napisałam samych bzdur. W temacie półkrwi jestem zieloniutka.

Aaa i jeszcze wycofywanie z hodowli ogierów ze słabą bonitacją. Jestem za. Nie sądzę, żeby były tak wybitne użytkowo, że warto je zachować kosztem przekazywania wad budowy.
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #38 : Wrzesień 21, 2008, 09:54:45 »

Cytuj
Mam nadzieję, że nie napisałam samych bzdur. W temacie półkrwi jestem zieloniutka

nie przesadzaj, wszystko z sensem i w temacie Uśmiech

Cytuj
W takim razie gdzie wpisywać więcej niż 3/4 xx? Do sp? Ale jeśli np. taka klacz zostanie pokryta oo, to się robi (prawie) angloarab. Tylko jeśli klacz była wpisana do sp, to źrebak już nie wróci do księgi m/xo? Dobrze rozumuję?

właśnie ja gdzieś wczesniej zadaje to samo pytanie ( retoryczne ? ), chodzi mi dokładnie o taki przypadek, czy nawet przypadek klaczy 3/4 xx pokrytej ogierem młp bez xx
Ale to chyba niemożliwe, chyba jakos to musza normalnie uznawać !

Cytuj
Tak samo nie podoba mi się wpisywanie czystych m do małych koni i kuców. Niechby się trafił koń z pięknym papierem i zdolnościami, któremu zabrakło 2 cm.

to zależy od osoby dokonującej bonitacji.....
( przykład klaczy Kawusi w temacie o bonitacji, taki sam przypadek tylko wlkp )
W praktyce czasem 2 cm mniej nie przeszkadza, czasem jest duży problem
W przypadku ogierów oczywiście 160 cm ( dobrze mówie ? ) to absolutne minimum, choć takie i tak sie rzadziej zdarzają, ogiery na ZT przeważnie mają ponad 160 cm


Cytuj
Albo ta cała dotacyjność koni. Mnie się podoba pomysł puli koni, które dzięki temu mają szanse ocaleć i nie być mieszane z sp i różnymi kundlami. Tylko że to powinno objąć wszystkie konie, w sensie eliminację z księgi m koni z dolewem śl, wlkp, sp i NN. Na rozsądnych zasadach, jednolitych dla całego kraju, a nie zależnych od widzimisię urzędnika.

Co do tego akurat są jednolite jasne niezmienne póki co wymogi, i jeszcze 5 lat temu wcale nie bylo tak łatwo znaleźć klacze o "dotacyjnym" rodowodzie
http://www.pzhk.pl/art.php?id=hod_malop.htm
Cytuj
pod względem rodowodowym spełniają następujące warunki:

-            są wpisane do części głównej księgi tzn. pochodzą co najmniej od dwóch pokoleń przodków wpisanych do ksiąg rasy małopolskiej lub ras biorących udział w jej tworzeniu;

-            pochodzą po rodzicach wpisanych do księgi koni ras: małopolskiej (z wyłączeniem działu II), pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej, czystej krwi angloarabskiej (od 1999 r. konie te są wpisywane do księgi koni rasy małopolskiej);

-            angloaraby hodowli zagranicznej mogą występować w rodowodzie pod warunkiem, że nie będzie to więcej niż 2 przodków w 3. pokoleniu;

-            konie pełnej krwi angielskiej mogą występować w ilości nie większej niż 4 przodków w trzecim pokoleniu;

-     w II i III pokoleniu nie dopuszcza się koni innych ras poza wymienionymi wyżej;

-     ojcami klaczy urodzonych od 1 stycznia 2006 r. mogą być sprowadzone z zagranicy ogiery z dawnych rodów austro-węgierskich (szczególnie rodu Shagya), pod warunkiem, że nie posiadają w rodowodzie, do trzeciego pokolenia, przodków obcej rasy (rasy hanowerskiej, holsztyńskiej, oldenburskiej itd., czyli ras nie biorących udziału w tworzeniu tej rasy) i uzyskały zgodę prowadzącego księgę na użycie w rozrodzie w populacji chronionej

tutaj przy ostatnim punkcie zastanawiam mnie własnie od dłuższego czasu skąd akurat taka data 1 stycznia 2006 ? postawili sztuczną bariere, nie rodowód, a data gra rolę, wynikły problemy...



Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #39 : Wrzesień 21, 2008, 21:30:03 »

Jak jest czysty rodowód to powinien być wpis do księgi danej rasy i koniec.
Jak się trafi dobry arab 144 cm (albo 160 cm...), to nikt się nie przejmuje wzrostem tylko bierze do hodowli, bo rodowód ma w porządku.
co do wzrostu się zgodzę, ale nie powinno być tak, moim zdaniem, że jak powiedzmy klacz ma pełny rodowód to od razu powinna być w głównej księdze - nie wszystkie klacze nadają się na matki przecież Mrugnięcie
A co do dotacji cały czas myślę, że i bez nich młp by się obroniły, mniej byłoby szumu i goraczkowego poszukiwania dotacyjnych ogierów i klaczy, oby się dorobić źrebaka!? I to mnie wkurza w tym najbardziej, że wiele osób nie myśli, nie kombinuje tylko kryje czym popadnie bo dotacyjne. W pewnym krótkim odstępie czasu byłam w dwóch stajniach "dotacyjnych"

stajnia nr 1 - brud,smród, błoto, mikro padoczkie, dużo koni, do tego stopnia że miesięczny sysak dusi się na matczynym uwiązie - jedyna reakcja właścicielki to rozpacz, ze źrebak nie opisany i będzi eproblem z dotacją !!! wysokoźrebne klacze stoją po 3, 4 w małych klitkach na stercie gnoju, z jednym oknem. A pani hodowczyni łże w żywe oczy o 4 miejscu w klasie zajętym przez jej klaczkę (w rzeczywistości było to miejsce przedostatnie ), o janowskich rodowodach jej klaczy (czyt. konie pochodzą ze wsi Janów, nie Podlaski rzecz jasna  Złość), o kondycji nawet nie warto wspominać Smutny

stajnia nr 2
3 dotacyjne klacze, dwie z prawdziwego Janowa Podl. Mrugnięcie kryte Berberysem, Efektem,konie mają piękne duze pastwiska, ciepłą stajnię, bardzo dobrze wyglądają a hodowca niezadowolony, że się związał programem i musi kryć za często i tym co program narzuca (część klaczy z dośc znacznym , na tyle ile pozwala program, udziałem AA)

Nie wiem czy to dobry pomysł, ale skoro i tak jest rozłam w rasie na typy, to zamiast go likwidować i pisać program hodowlany dla nikogo, może warto byłoby pójść w drugą stronę i pogłębić ten podział?

Popieram w 100 %, warto zachwać tę odrębość, a cały program narzuca drogę hodowli co jest trochę bezsensowne własnie z uwagi na wielośc typów w tej rasie. Przecież jeśliby starannie prowadzić hodowlę w poszcególnych typach, możnaby potem łatwiej wybrać konie do konkretnych celów - np. Przedświty do powożenia, półshagye do rajdów, rekreacji, konie z dolewem AA do sportu - wkkw i skoki.


Aaa i jeszcze wycofywanie z hodowli ogierów ze słabą bonitacją. Jestem za. Nie sądzę, żeby były tak wybitne użytkowo, że warto je zachować kosztem przekazywania wad budowy.

też się zgadzam,jakoś się tak składa, ze te najlepsze mają raczej wysoką bonitację, dla mnie poniżej 80 to już nie bardzo - ale to akurat sprawa dosyć względna - wystarczy spojrzeć na rok 2006 i kwalifikacje na ZT 80 pkt to chyba był max ?

wracajac jeszce do dziwnych przypadków
cały czas się zastanawiam na jakiej podstawie do hodowli młp został uznany Joker ??
http://www.allbreedpedigree.com/joker49
sprawa jest o tyle poważna, ze na czempionacie w Białce czyli już po 03.2008 jego wnuczka Aronia, została drugi raz wiceczempionką klaczek
http://www.allbreedpedigree.com/aronia8
w tym wypadku koń sp zajmuję 1/4 rodowodu  Szok ciekawe jak zostanie ona wpisana  Niezdecydowany?
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #40 : Wrzesień 21, 2008, 21:41:48 »

hihihihi
ale byk na allbreed !
Amaltea jest owszem córką Jokera, a Aronia wnuczką,
ale Jokera m 1994 po Judex od Horpyna/ Campetot  Chichot
już poprawiam ten rodowód

( swoją drogą Klikowa i Opatowiec mają lepsze katalogi czempionatowe od Białki, jest wykratkowany cały rodowód konia ze szczegółami, jeden koń = jedna strona i wszystko jasne )
Zapisane
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #41 : Wrzesień 21, 2008, 21:42:33 »

Montana, dzięki za wypunktowanie warunków.

co do wzrostu się zgodzę, ale nie powinno być tak, moim zdaniem, że jak powiedzmy klacz ma pełny rodowód to od razu powinna być w głównej księdze - nie wszystkie klacze nadają się na matki przecież Mrugnięcie
Oczywiście że tak, niejasno napisałam. Jeśli dobrej klaczy zabraknie paru cm to powinna być wpisana mimo wszystko do m. Jeśli jest słaba to najlepiej nigdzie.

Słówko do bonitacji ogierów - można by się zastanowić nad utrzymaniem licencji dla ogierów trochę słabszych, które mają cenne a ginące rodowody. Podobno przedświty są na wymarciu. O nich teraz myślę. Ale póki co nie słyszałam nic o cofaniu licencji więc to tylko dyskusja teoretyczna.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #42 : Wrzesień 21, 2008, 21:50:07 »

montana

a widzisz, kurcze nawet nie pomyslalam, ze to błąd - w końcu Amaltea to kasztanka to mi pasowało nawet  Język
ale mi się wydaje, że on jednak był uznany jako młp ??
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #43 : Wrzesień 21, 2008, 22:38:03 »

nie wiem, nie wydaje mi sie, on ( Joker po Elvis ) jest w księdze sp normalnie

Nieco OT, choć w temacie rodowodów
klacz na dopłaty, buhahah  Duży uśmiech

http://www.allegro.pl/item443402922_klacz_rasy_malopolskiej_na_doplaty.html

 Z politowaniem

no szkoda gadać
dobrze ze choć od ojca ma udokumentowane, to moze połowa dopłaty bedzie Mrugnięcie
Tyle, ze nie ma nawet takiego ogiera jak Bakard ....
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #44 : Wrzesień 22, 2008, 09:32:28 »

tak pytam bo gdzieś widziałam, ze mial młp napisane Mrugnięcie
a jeden uznany na pewno był po Elvisie - Parnas , chyba ?

a co do tej klaczy to ktoś może ją kupić nieśwaidomie, takie ogłoszenie jest nieuczciwe zwyczajnie  Złość
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

forumdlahistorykow zabojcy moloromme animezywioly norwegland