FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Kwiecień 26, 2024, 19:11:09 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 ... 10 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Karmienie  (Przeczytany 92346 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
wenecja i warka
Gość
« : Sierpień 20, 2008, 13:29:20 »

Ostatnio (okres ostatnich 7 -8 miesięcy) mieliśmy problemy z karmieniem konia
najpierw dieta (z powodu choroby) potem kiepskiej jakości jedzenie itp.
Teraz klacz wkońcu doszła do siebie.
Ale mamy problem
mój koń zawsze dostawał sporo jedzenia nawet kiedy nie pracowała dostawała 5 kg mieszanki i do tego sianko.
Teraz dostaje 4,5 kg owsa i sianko a energiia ją rozpiera że nie poznaje konia.
Myślałam że może to dlatego że przegiełam z jazdami i koń sie buntuje.
Zrobiłam jej przerwe ale to nie pomogło.
Stwierdziłam więc że dostaje zbyt wiele owsa.
Czy to możliwe że organizm konia  przez okres kiedy były problemy z ilością i jakością jedzenia przyzwyczaił sie do mniejszej dawki energii i teraz kiedy znowu kon dostaje starą dawke energii poprostu ją roznosi.

Dodam że teraz część owsa zastapiłam wysłodkami które podobną są tuczące ale nie tak energetyczne jak owies .
Zapisane
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #1 : Sierpień 20, 2008, 14:44:06 »

Jeżeli jest już temat o karmieniu, mam jedno pytanie do wszystkich: jak karmicie młodzież (od odsadzenia do 3 latka)? Słyszałam dużo różnych wersji i zachowawczo karmię roczne konie sianem do oporu, a owsem 4-5 kg dziennie (do 3kg w wieczornym karmieniu) i oczywiście pastwisko w sezonia pastwiskowym, a poza sezonem wymuszone bieganie. Niektórzy karmią 6-8kg owsa dziennie, nie wiem, czy to nie jest za dużo dla młodego konia.
Matki stadne dostają ok. 2kg owsa, siano i pastwisko do oporu.
Inne konie w zależności od potrzeby.
Zapisane
edyta03maz
Użytkownik

Wiadomości: 9


« Odpowiedz #2 : Sierpień 21, 2008, 13:46:48 »

witam
dobry temat
ja niestety nie mam możliwości codziennego doglądania swojej kobyłki jeżeli chodzi o karmienie, trzymam ja na hotelu wiec zaglądam do nie 3-4 razy w tygodniu, zależy jak mi czas pozwala.
mam ją już ok 3 miesięcy i niestety trochę schudła, zwracałam uwagę hodowcy na to że konisko leci z wagi i mieli poprawić sie z karmieniem jej.
postanowiłam jednak zainwestować w gotowe pasze Eggersmanna.
kobyłka jest już na niej 2 tydzień , krótki czas na widoczne efekty ale chyba są, zobaczymy co będzie dalej
czy macie jakieś doświadczenia z paszą tej firmy, czytając na innych forach jest dosyć zachwalana,
zakupiłam jej więcej wiec gdyby ktoś był zainteresowany mogę odsprzedać.
kolejny problem to przebiałkowanie kobyłki, zmiana miejsca i sposobu żywienia miała chyba na to wpływ i to też przyczyniło się do mojej decyzji zakupienia paszy z odpowiednio dobranymi składnikami
ale proszę o opinie na temat produktów Eggersmanna?
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #3 : Sierpień 21, 2008, 14:33:30 »

ja po kilku ciezkich kolkach postanowilam przestawic kobylisko na gotowe pasze. Od ponad 2 lat karmie tylko eggersmann'em. odpukac nic sie od tego czasu nie dzieje.. siersc sie swieci, nie chudnie ani nie nabiera wagi w zastraszajacym tempie. Byc moze finansowo nie jet jakos super tanio ale tych nerwow i pieniedzy wydanych na zycie konia nikt nie jest w stanie policzyc, wiec wole dokladac miesiecznie na pasze i spac spokojnie Uśmiech ja polecam
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #4 : Sierpień 21, 2008, 15:11:36 »

edyta03maz

ja kobyłce kupiłam właśnie musli eggersmanna (bez owsa) - bardzo jej smakuje, ciekawa jestem czy rzeczywiście nie będzie jej po niej nosiło.
Mam kontakt z panią , która rozprowadza eggersmanna w woj. mazowieckim i słyszałam, że teraz jakośc zdecydowanie się poprawiła, bo zmienił się dystrybutor krajowy, który przebijały terminy spożycia (!) i robił podobno rózne dziwne rzeczy inne Smutny

wenecja i warka

tak czytam twój post i się zastanawiam czy takie żywienie nie prowadzi do pzrebiałkowania ?

Ogólnie sadzę, że żywienie nei powinno polegać na tym, że jeśli wszyscy dają 5 kg to ja też. Moje konie (latem ) jedzą na prawdę małe ilości paszy treściwej i każdy może ocenić czy tak źle wyglądają . Prawda jest też taka, że mają super siano i trawę do oporu. Troszkę mam stracha przed dużymi dawkami pasz treściwych - szczególnie owsa, którym łatwo przebiałkować , dostarcza za dużo energii, która najczęściej się gromadzi albo wychodzi bokiem na jeździe.

Pasze polecam dla młodziaków - nie warto oszczędzać, bo żywienie źrebiąt od 2 do 6 miesiąca życia nawet drogimi jest opłacalne i na pewno zaprocentuje Mrugnięcie

[img]Iza90[/b]

6-8 kg owsa dla roczniaka ?? Strasznie dużo moim zdaniem - moja jadła ze 3 kg +witaminy + marchw z otrębami (pół 10 l wiadra) zimą, teraz wżera 2 worek havensa foal cubes (poł na pół z owsem) i jest równa z matką (czyli ma już ponad 160) w wieku niecałego 1,5 roku



Chciałabym się jeszcze zapytać czy ktoś używał pasz dla klaczy Zucht Musli/pellets, albo Havensa Ferto Lac ? Bo się zastanawiam czym moją źrebną klacz żywić w tym roku na jesieni.
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #5 : Sierpień 21, 2008, 15:41:07 »


Chciałabym się jeszcze zapytać czy ktoś używał pasz dla klaczy Zucht Musli/pellets, albo Havensa Ferto Lac ? Bo się zastanawiam czym moją źrebną klacz żywić w tym roku na jesieni.

na ŚK kermit karmiła zucht'em. Jeśli by sie tutaj nikt nie znalazl to zawsze ja mozesz podpytac.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #6 : Sierpień 21, 2008, 15:58:07 »

ess_Ka
dzięki Uśmiech
Zapisane
wenecja i warka
Gość
« Odpowiedz #7 : Sierpień 21, 2008, 21:41:47 »



wenecja i warka


Ogólnie sadzę, że żywienie nei powinno polegać na tym, że jeśli wszyscy dają 5 kg to ja też.



ale ja nigdzie nie napisałam że daje tyle bo inni tak dają
Napisałam tylko że zawsze dostawała 5 kg.
Dostawała tyle bo takie zapotrzebowanie miał jej organizm.
Uważam że ilość oraz to co dostaje koń powinno być dobierane indywidualnie
i tak też robie
Gniada zawsze dostawała 5kg a Siwa niecałe 4kg
Teraz też staram sie obserwować konie i kobyły są karmione całkowicie inaczej.

Tylko Moje pytanie dotyczyło czegoś innego niż ilość jedzenia
pytanie brzmiało
"Czy to możliwe że organizm konia  przez okres kiedy były problemy z ilością i jakością jedzenia przyzwyczaił sie do mniejszej dawki energii i teraz kiedy znowu kon dostaje starą dawke energii poprostu ją roznosi."
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #8 : Sierpień 22, 2008, 10:01:51 »

przepraszam, ale troszkę zrobiłam mały OT luxno powiązany z Twoją wypowiedzią Mrugnięcie i nadal się dziwię, ale pewnie dziwna jestem
Wysłodkami nigdy karmiłam i nie zmaierzam (nie widzę takiej potzreby) , może to one są przyczyną tego nadmiaru energii ?
Zapisane
wenecja i warka
Gość
« Odpowiedz #9 : Sierpień 22, 2008, 11:01:23 »

ar sory nie chce być złośliwa ale prosze czytaj ze zrozumieniem

Napisałam że dopiero teraz zaczełam karmić wysłodkami które  mają właśnie mniej energii niż owies.
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #10 : Sierpień 22, 2008, 11:12:44 »

a my karmimy wysłodkami, od ok. pół roku, wszystkie konie dostają, dwa razy dziennie, jedzą bardzo, bardzo chętnie.
ar...?, nadmiar energii raczej nie od wysłodków
mają one owszem duża koncentracje energii w 1kg suchej masy, ale jako produkt sprasowany,
po namoczeniu, kiedy to z jednego kilograma dostajemy kilka razy więcej masy do podania ilość tej energii w paszy jest stosunkowo niewielka.
Są doskonałym uzupełnieniem i urozmaiceniem diety.

Na Twoje pytanie Wenecjo, nie potrafie odpowiedzieć, ale byłabym skłonna zaryzykować stwierdzenie, ze tak, ze to możliwe.
Przyzwyczajona już do innego poziomu energii w paszy teraz odczuwa jej nadmiar, być moze faktycznie tak sie dzieje.

Niektórzy karmią 6-8kg owsa dziennie, nie wiem, czy to nie jest za dużo dla młodego konia.

wg mnie to za dużo
Zapisane
wenecja i warka
Gość
« Odpowiedz #11 : Sierpień 22, 2008, 11:24:46 »

montana bardzo dziękuje za odpowiedź
Ja też myśle że jest to prawdopodobne.
Jeśli zastąpienie części owsa wysłodkami nie przyniesie efektów to zakupie pewnie jakąś pasze nisko eneretyczną i będe zastępować nią część owsa.

Teraz karmienie wygląda tak
śniadanie
siano , miarka (pavo) owsa, wysłodki
obiad
siano, 1,5miarki owsa, spora graść sieczki z lucerną
kolacja
1,5 miarki owsa , siano , troche oleju, witaminy



jesli nadal bedzie ją roznosić

to na kolacje zamiast 1,5miarki owsa
będzie dostawać 0,5 miarki owsa i 1 miarke nisko eneretycznego musli.

Zapisane
Doma
Użytkownik

Wiadomości: 441


« Odpowiedz #12 : Sierpień 22, 2008, 11:27:21 »

Niektórzy karmią 6-8kg owsa dziennie, nie wiem, czy to nie jest za dużo dla młodego konia.

to chyba dawka dla xx bardziej, niż Małopolaków..
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #13 : Sierpień 22, 2008, 11:37:59 »

Wenecja, a moze ograniczyc ten olej i lucerne ?
ten olej to łyżka, czy pół szklanki ?
olej mozna podawac rzadziej niż codziennie, to może tak co drugi, co trzeci dzien dawać olej.
Zapisane
wenecja i warka
Gość
« Odpowiedz #14 : Sierpień 22, 2008, 12:37:01 »

lucerna niejest czystą lucerną więcj ta ziółek, słomy, suszonej marchewki niż lucerny  Mrugnięcie
oleju dostaje mniejwięcej 10ml .
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 10 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

klasa1e duesicilie psiakowaswora super-krasnale fanklubklasycznychaut