FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Marzec 28, 2024, 19:56:59 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: zt boguslawice ogiery kwalifikacje. 2013  (Przeczytany 11171 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ganga
Użytkownik

Wiadomości: 20


« : Czerwiec 27, 2013, 21:36:43 »

Allo, bonitacja jest przyznawana raz w życiu? Później ogier może ja jakos podnieść, tak? Potomstwo, wyniki? Jąk to jest? Czy mi się wydaje, czy na serio jakos mało pkt mają te z boguslawic?
am
Zapisane
meghana
Użytkownik

Wiadomości: 143



« Odpowiedz #1 : Czerwiec 27, 2013, 21:44:35 »

Każdy zbonitowany koń może być zweryfikowany. A ogiery są oceniane jeszcze raz na zakończenie ZT. Czy mało? Nie widziałam tych koni na żywo i nie wiem czy ocena ta jest "zachowawcza" czy faktycznie tylko na taką bonitację zasługują.
Zapisane
ganga
Użytkownik

Wiadomości: 20


« Odpowiedz #2 : Czerwiec 28, 2013, 12:35:24 »

Dzięki za info;-)) porownam sobie w takim razie z końcowymi ocenami;-)
am
Zapisane
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #3 : Lipiec 06, 2013, 12:37:27 »

Jest już jakaś galeria zdjęć z kwalifikacji?
Zapisane
ganga
Użytkownik

Wiadomości: 20


« Odpowiedz #4 : Lipiec 09, 2013, 21:51:05 »

Chyba by była na bazę wrzucona? A ni ma nic,
am
Zapisane
duke
Użytkownik

Wiadomości: 273


« Odpowiedz #5 : Lipiec 11, 2013, 09:23:25 »

http://pzhk.pl/selekcja/foto-galerie/kwalifikacja-ogierow-do-zt-boguslawice-2013/
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #6 : Lipiec 11, 2013, 14:57:41 »

http://swiatkoni.pl/gallery/1658,zt-boguslawice-24-25062013.html
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #7 : Lipiec 14, 2013, 21:37:17 »

Dla mnie nie najgorzej. Stawka nie jest jakaś rewelacyjna ale pocieszająca. Dość sensacyjnie angloaraby w skokach lepsze od sp (Joker i Lucier). Druga sensacja to to, że prawdopodobnie PZHK zrezygnuje z bonitacji i przejdzie na coś w rodzaju holenderskiej oceny liniowej, bo  podobno od jakiegoś czasu najlepsi spece z KWPN szkolą naszych. Można  było zobaczyć, jak to w praktyce wygląda. Mnie się bardzo podoba,
Zapisane
ganga
Użytkownik

Wiadomości: 20


« Odpowiedz #8 : Lipiec 15, 2013, 22:30:51 »

Co to jest ocena liniowa?
am
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #9 : Lipiec 16, 2013, 16:53:38 »

To właściwie opis a nie ocena. U nas jak koń dostaje 6 pkt za nogi przednie to wiemy że sa nie za dobre i tyle. Nie wiemy co z nimi jest.  W ocenie liniowej każdy element pokroju (a jest ich 19) oceniany jest w 9 stopniowej skali literowej od "A" do "I" . ABC to przegięcie w jedną stronę, DEF norma, GHI przegięcie w drugą stronę. nw przypadku przedniej nogi  E to noga idealnie prosta, D - w normie ale lekko poddana do przodu, C to lekko zaznaczony koziniec, B - wyraźnie a A to juz katastrofa. z kolei GHI - to to samo tylko w drugą stronę tzn cofnięty nadgarstek. I tak z każdym elementem. Podobnie ocenia sie ruch  - sa 2 oceny za step, 4 za kłus, 3 za galop i aż 8 za skoki luzem. Konia ocenia się w wieku 3 lat i potem opisując w ten sposób potomstwo wiadomo jakie tendencje w przekazywaniu cech ma ogier. Holendrzy są dużo bardziej liberalni pod względem pokroju niż my a dyskwalifikują konia przy wpisie do księgi stadnej w zasadzie tylko ewidentne i poważne wady - zajęczak, zgryz, cofnięty nadgarstek. Zupełnie inaczej patrzy się na konie ujeżdżeni owe a inaczej na skokowe. Np dobry galop "pod górę" u konia ujeżdżeniowego jest niepożądany u skokowego. U skokowego aż tak "pod górę" nie powinien być.
Zapisane
ganga
Użytkownik

Wiadomości: 20


« Odpowiedz #10 : Lipiec 17, 2013, 20:48:23 »

Super, dzięki za odpowiedź;-) u psów jest po prostu opis tego, co sędzia widzi. Te literki chyba też mogą być skuteczne;-) Nigdy nie wiadomo, co dany rep przekaże, więc wg mnie liberalizm zły nie jest. Tylko później trzeba weryfikować. U psów łatwiej, bo więcej się rodzi,
am
Zapisane
misiek11
Użytkownik

Wiadomości: 63


« Odpowiedz #11 : Październik 05, 2013, 19:13:42 »

Są wyniki. Jeden młp dostał licencję. Ktoś był? Co sądzicie o Malibou?
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #12 : Październik 07, 2013, 20:29:28 »

Obserwując tegoroczny ZT myślę że ta grupka w sumie bardzo dobrych fachowców oceniających ogiery powinna mieć za zadanie odpowiedź na proste pytanie -który koń może być ogierem, a który absolutnie nie powinien. Bez indeksów, odchyleń standardowych i tym podobnych mądrości, które przy tej ilości koni są zwykłą sztuką dla sztuki i jakąś zupełną abstrakcją.
Ogier Malibou pod jeźdźcem obcym pokazał się zupełnie dobrze, przed komisją raczej słabo.  Żeńska strona rodowodu to w zasadzie niewiadoma. Ciekawy koń, a reproduktor wart zainteresowania dla kogoś, kto nie ma jakichś wielkich oczekiwań. Warto dać mu szansę i patrzeć, co się będzie działo, bo z tej trudnej sytuacji w tegorocznym ZT potrafił się wybronić, co wcale łatwe nie było.
Zapisane
s .
Użytkownik

Wiadomości: 72



« Odpowiedz #13 : Październik 14, 2013, 22:06:29 »

filmy ogierów są dostępne do wglądu na profilu PZHK w serwisie youtube - link

pomijając same konie, jestem ciekawa opinii na temat ich prezentacji?
Zapisane
brumby
Użytkownik

Wiadomości: 318


« Odpowiedz #14 : Październik 15, 2013, 09:42:57 »

Prezentacja tak sama jak w ostatnich latach i zresztą  jedyna, na jaką nas stać. Kto wie, czy to już nie historia, i czy od przyszłego roku każdy sam sobie nie będzie konia prezentował i będzie mógł narzekać już tylko sam na siebie.
Zapisane
Strony: [1] 2 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

cheops bezludna-wyspa colorfulworld gramax miasto-faraonow