FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 18, 2024, 14:40:00 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nowa kategoryzacja ogierów  (Przeczytany 51517 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #60 : Luty 06, 2011, 15:28:50 »


Świetne mają folbluty uznane do krycia. My z naszymi Zagonami i Chefami jesteśmy 100 lat za... Irlandczykami. Jako ciekawostka, kryje tam też naszej hodowli Lim:

http://www.sporthorse-data.com/d?i=10435785
Zapisane
boswell
Użytkownik

Wiadomości: 466



« Odpowiedz #61 : Luty 07, 2011, 19:22:37 »

Cyt.Jasiek:
"Nadal czekam, żeby ktoś mnie przekonał ..
1) Urzędnik wie lepiej który ogier jest lepszy, względnie, że program hodowlany napisany przez komisję będzie lepszy niż programy hodowlane poszczególnych hodowców. Jedyny argument tutaj, to taki, że hodowcy się nie znają, a urzędnicy się znają. Czekam tylko, żeby ktoś to napisał."

Część tych urzędników to chyba także praktycy? Mrugnięcie
Przekonać mogłoby Cie chyba tylko jeżdżenie w teren tak zwany.
Jaki program hodowlany Z politowaniemCo? na 1 co ma jakis program jest 20 jak nie lepiej, co nie maja żadnego,kryja bo blisko,bo ładny albo dlatego że właśnie cos tam osiągnął,więc i moja kobylina po nim da czempiona jak nic.  Chichot
Jesli mielibyśmy uzywać słowa Hodowca en masse to obawiam sie że przytłaczająco więcej będzie tych którym warto by było jednak żeby urzednik powiedział czym mogą kryć....
Ba-niektórym warto by mówic z kim mają mieć dzieci-może patologia by się tak nie mnozyła...... Spoko

Tak na marginesie to z większością argumentów sie zgadzam-ale trzeba sobie porównać ilu jest tych światłych hodowców a ilu-niekoniecznie...i czym w takim wypadku skończyłaby sie samowolka typu "wolnoć tomku w swoim domku",nie ma licencji,nie ma programów-a każdy sobie rzepkę skrobie.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #62 : Luty 07, 2011, 19:50:59 »

Napisałaś dokładnie to co sądziłem, że myślą zwolennicy licencji dla ogierów. Hodowcy w swojej masie są głupi i się nie znają. Niestety, ale muszę się z tym zgodzić. Sam też tak to widzę. Chciałem tylko, żeby kto inny to napisał. Póki co w Polsce świadomość hodowlana jest ŻADNA.

Pozostaje druga kwestia, czy można ograniczać wolę głupim ludziom. Głupota jest względna. Głupim się jest jedynie w oczach innych. Jeśli raz uznacie, że można, to w przyszłości ktoś może niebezpiecznie przesunąć granicę głupoty, tak, że sami się za nią znajdziecie. W tą stronę to wszystko zmierza niestety. Co to jest patologia? To też bardzo względne jest. Ludzie wiodą szczęśliwe życie, a dla nas mogą się wydawać patologią i chcąc im "pomóc" można ich bardzo skrzywdzić.

No i nasuwa się jeszcze trzecie pytanie - czy dla tej masy ignorantów warto narażać na ograniczenia innych, tych którzy mają swoje wizje? Oczywiście 90% tych wizji może być realizowana w ramach istniejącego systemu licencji, w końcu dobre ogiery licencje zwykle dostają. Ale co z tymi 10%? Czy nie stracimy przez to kolejnego Fina? Taki Frazes też wg komisji się nie nadawał i miał nie zostać ogierem, nie szkoda by było? Ile "Frazesów" zostało wykastrowanych w ostatnich 60 latach?

Zapisane
Stacho
Użytkownik

Wiadomości: 130


« Odpowiedz #63 : Luty 07, 2011, 20:46:03 »

zgadzam się z jaśkiem, ogiera trzeba spróbować potomstwem, dlatego popieram arabiarzy. Ofir miał znaczne wady pokrojowe, ale Janów zaryzykował i pokrył nim dobre klacze i efekt był super: Wielki Szlem, Witraż, Wyrwidąb-Wind. Objawienie Ameryki Bask o mały figiel "po jajach" nie dostał, ale w porę go kupili i się okazało, że potomstwo dobre. W sumie dotacyjne ogierki to i tak materiał rzeźny, więc czemu nie dopuścić do rozrodu ogierów zacnych rodowodowodowo a bez ZT. Luron nie zdał zakładu i po powrocie do Prudnika nie skakał, ale po odpowiedniej pracy zacząl i potomstwo kica. A ile wnucząt i prawnucząt Kwarteta w większym sporcie chodzi, a synowie owego dobrzy byli. Nie zawsze super sportowiec geny przekaże.
Zapisane
amazonka80
Użytkownik

Wiadomości: 500


« Odpowiedz #64 : Luty 07, 2011, 22:42:47 »

Żeby sprawdzić ogiera na podstawie potomstwa.... trzeba mieć jakąś stawkę po danym ogierze! A przy takiej dużej ilości ogierów -jakieś 230 to ile będziecie mieli tego potomstwa! Nawet najlepsze ogiery kryją niewiele! To po co trzrymać 16-19 letnie ogiery, które nie miały ani dobrego potomstwa ani wyników sportowych! Może nie jest to dopracowane, ale słuszne! Ale powinna być furtka, że jak ogier trafi w dobre ręce i wybije się w sporcie na wysokim poziomie, będzie mógł znów kryć!
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #65 : Luty 07, 2011, 23:27:42 »

Żeby sprawdzić ogiera na podstawie potomstwa.... trzeba mieć jakąś stawkę po danym ogierze! A przy takiej dużej ilości ogierów -jakieś 230 to ile będziecie mieli tego potomstwa!

I to jest drugi bardzo dobry argument za systemem z licencjami. Można na niego spojrzeć jak na dobrowolne ograniczenie się hodowców do pewnej wybranej liczby ogierów, po to, by zdobyć rzetelną informację o ich wartości hodowlanej. Znów jednak można to rozwiązać systemem rekomendacji i zachęt, a nie zakazów i dotacji.
Zapisane
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #66 : Luty 21, 2011, 19:47:20 »

http://www.pzhk.pl/docs/2011-mlp.xls
W tym roku są podane kategorie. Sporo ogierów ma B, a nawet A. Nie ma żadnego E.
Rozumiem, że I, II i III to stary podział (jakie były zasady?).
Co oznaczają puste kratki?
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #67 : Luty 21, 2011, 19:53:55 »

Miło, że jest w nim trochę więcej informacji niż zazwyczaj.
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #68 : Luty 21, 2011, 19:55:15 »

ot co, to samo własnie miałam pisać, jestem pod wrażeniem, ze takie dodatkowe kolumny sie pojawiły w tym wykazie
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #69 : Luty 21, 2011, 20:09:10 »

Nie to żeby mi ich brakowało, ale czemu w wykazie nie ma m.in.:

Puszczyka, Arbona, Efekta (tego po Kwartet)?
Zapewne braków jest więcej?

Łąck oferuje nasienie jednego z ogierów z listy skreślonych.
http://stadolack.home.pl/indexm.php?id=162&r=4&ret=index2.php%3Fr%3D4
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #70 : Marzec 04, 2011, 09:56:03 »

Nie to żeby mi ich brakowało, ale czemu w wykazie nie ma m.in.:

Puszczyka, Arbona, Efekta (tego po Kwartet)?
Zapewne braków jest więcej?

W wykazie są te ogiery, które zostały zgłoszone do OZHK do krycia na dany sezon, a nie te które mają papiery na krycie.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #71 : Marzec 04, 2011, 11:11:01 »

Dziekuję za wyjaśnienie.
Zapisane
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #72 : Marzec 30, 2011, 11:54:49 »

W nowym HiJ (wiosna 2011) jest dość obszerny artykuł o kategoryzacji. Jeszcze nie miałam czasu przeczytać.
Zapisane
bask
Użytkownik

Wiadomości: 70


« Odpowiedz #73 : Kwiecień 07, 2011, 10:35:45 »

Ja przeczytałam i niestety wnioski są takie, że autorka artykułu argumentuje na rzecz "licznego potomstwa zamiast wartościowego potomstwa gdzie liczą się punkty i nic więcej " dla państwowych ogierów (z wyjątkami potwierdzającymi regułę )Pozwala to na łatwe uzyskanie przez państwowe ogiery kategorii B i A (ogiery tanie i zarazem mające dostęp do dużych stadnin klaczy państwowych) Szczególnie widać to w rasie małopolskiej gdzie gros ogierów to ogiery państwowe.

Tym sposobem państwowe ogiery będą bez wątpienia w niedługim czasie "elyty" po ZT  z rezultatem np 78/89/79(ogólny/ujeżdżenie/skoki) i oczywiście zaoszczędzą na karierze sportowej ogiera wysyłając ogiera na dzierżawę do krycia gdzie  groszy można zarobić a nie nie inwestując w sport  gdzie państwo na tym traci (jak widać na przykładzie  byłego już państwowego SO Bogusławice ) Lub tez będą elyty ogiery takie jak np Devin du Maury = pierwsze miejsce WKKW na jednego startującego( sic!) Licencja utrzymana!

Państwowe ogiery z tą nowa kategoryzacja ogierów byt maja już zapewniony (jeśli ktoś nie czytał tytuł artykułu : "Niepewny byt ogierów") a  ogiery prywatne nawet jeśli są po ZT wybitne lub z karierą sportową- eliminowane .Taka selekcję hodowlana wymyślili  specjaliści z PZHK.W Holandii, Belgii, Niemczech hodowcy nazywają to anty-selekcją. (na domiar wszystkiego specjaliści wg notatki w KP opublikowali listę wycofanych ogierów z których sporo padło ,zostało sprzedanych etc....)

 Po przeczytaniu artykułu nasuwają się dwa  pytania .Kiedy specjaliści z PZHK widzieli konia, konie ostatnio?Kiedy specjaliści z PZHK zaprzestana uważania hodowców prywatnych za frajerów Co?
Zapisane
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #74 : Kwiecień 11, 2011, 17:15:23 »

Artykuł z HiJ jest już w sieci (ale bez tabelek).
http://www.hij.com.pl/niepewny-byt-ogierow/
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wataha-farkas bross- wilkizrivendell polskiegpsts vickyland