FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 04, 2024, 09:53:53 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Karmienie  (Przeczytany 92669 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ms_konik
Użytkownik

Wiadomości: 105



« Odpowiedz #30 : Sierpień 25, 2008, 08:26:20 »

Jaśko- a uważasz, że parkur 140 czy 150 łatwiej pokonać koniowi 172 czy 155?
Owszem, kiedyś takie nieduże konie spokojnie sobie latały takie konkursy (Artemor, Drobnica-156 czy 158) ale to były "perełki".
Świat idzie do przodu i niezbędnym wydaje się podążanie za nim Mrugnięcie.
Ja np. nie jestem gigantem (170) a nieco śmiesznie wyglądam na koniku 163, trochę nie wyobrażam sobie siebie na np.155, także wzrostem zawęża się grono potencjalnych użytkowników-nabywców Smutny.
A jeśli chodzi o karmienie to nasza wiedza też mocno się poszerzyła w tym zakresie-optymalne żywienie dostosowane do wieku pozwala maksymalnie wspomóc uwarunkowania genetyczne(uzdolnienia, możliwości).
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #31 : Sierpień 25, 2008, 19:49:47 »

iza90

a chetnei jedzą ten osteomin ? Bo słyszałam od znajomej że jej maluchy nie bardzo za tym pzrepadają, a trochę to kosztuje i głupio byłoby gdyby nie jadły.
Ekologiczne (takie koszone z jednego pokosu, koszone po 1 lipca, tak ?) siano moim zdaniem dla koni, a sczególnie młodych najlepsze nie jest

jaśko
a ile było tych po 160 ?? Przecież nawet nie połowa, to trzeba im jeść nie dać , żeby nie rosły ? Przyczyna raczej tkwi w doborze a nie żywieniu tak myslę

ms_konik
155 to mało na skoczka fakt, ale czy nie wystarczy przediał 163-168 ? Berlin Bej ma 165 i urody mu to bynajmniej nie odbiera, a swoją drogą ja sobie radzę na koniu 163, a na pewno należę do wiekszego przediału tak wzrostowego jak i wagowego Mrugnięcie
Zapisane
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #32 : Sierpień 25, 2008, 20:12:43 »

ekologiczne - bez nawozów, koszone i zbierane bez deszczu (na szczęście), I pokos z małą ilością koniczyny, II pokos z większą.

Osteomin je 50% młodziaków, najlepiej te, które od razu po odstawieniu dostały osteomin, gorzej te, które po odstawieniu pare miesięcy miały czysty owies.
Zapisane
goha
Użytkownik

Wiadomości: 635



« Odpowiedz #33 : Sierpień 27, 2008, 08:01:33 »

mój tez nie gnieciony je
Zapisane
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #34 : Sierpień 27, 2008, 10:16:04 »

Karmienie źrebaków kosztuje mnie majątek  Niezdecydowany
Jaśko  raczej się z Tobą nie mogę zgodzić, mam źrebaki , które mimo, że otrzymują to samo co pozostałe jako dorosłe konie osiągają wzrost od 155- 160 cm w kłębie- jak dla mnie to genetyka ( matka ma 155 cm ) po ogierze  o wzroście 161 cm źrebak osiągnął jako dorosły koń 160 cm,  a po ogierze 171 cm  osiągnął 156 cm i co Ty na to?
Mam klacz, która daje bardzo duże źrebaki i mimo, że jako roczniaki mają już około 160 cm jako dorosłe konie nie są gigantami, owszem zdarza się osiągną wzrost do 170 cm , ale to nie 180   Język
Ponieważ wiem już czego mogę się spodziewać po moich babach bardzo rozważnie dobieram do nich facetów  Mrugnięcie . A i tak niespodzianki mogą się zdarzyć i w tym cały urok hodowli, gdyby wszytko było z góry wiadome mielibyśmy same Ratiny Z  i np. Olympic Ferro
Zapisane
jaśko
Użytkownik

Wiadomości: 215


« Odpowiedz #35 : Sierpień 27, 2008, 21:00:49 »

Teraz jasniej.
Moim zdaniem niepowinno sie przesadzac z przekarmianiem mlodziezy paszami tresciwymi poniewaz mlody organizm przyzwyczaja sie do duzej ilosci  latwo przyswajalnej paszy a potem w wieku doroslym ciezko bedzie sie mu obyc bez musli i tych innych wynalazkow.nie jest to zelazna zasada ale po takim postepowaniu przez kilka konskich pokolen bedzie dochodzilo do wyradzania cechy jaka jest dobre wykorzystanie paszy naszych malopolakow.Odwracam sytuace i zamiast tresciwej paszy mlodziezy dajemy obietosciowa dobrej jakosci np;siano z trawy zlucerna plus jakies mineralki a w wieku 3 lat jak konis pujdzie do roboty zacznie dostawac tresciwa pasze to pewnie bedzie lepiej wykorzystywac jak ten poprzedni i bedzie wydajniejszy.
Zapisane
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #36 : Sierpień 28, 2008, 09:35:32 »

Tak karmię dwulatki i  trzylatki ( siano i pastwisko, owies "symbolicznie" )
Ponieważ mam tez konie prywatne w treningu ( różnych ras ) mogę tylko powiedzieć, że młp super wykorzystują paszę  i zawsze wyglądają świetnie.
Zapisane
ms_konik
Użytkownik

Wiadomości: 105



« Odpowiedz #37 : Sierpień 28, 2008, 09:55:38 »

U nas żywienie zróżnicowane wiekowo(tak jak pewnie u innych świadomych hodowców Mrugnięcie  ):
-do ok. 1,5 roku intensywne żywienie, musli, witaminy, wapno, owies(do 4 kg), siano, pastwisko;
 źrebięta w zależności od pochodzenia różnie rosną i w razie co zmniejszamy dawki niektórym (puchnięcie stawów=przebiałczenie)
-w wieku 1,5-2 zmniejszamy udział pasz treściwych na rzecz objętościowych.W tym czasie bardzo łatwo o przesadzenie z białkiem, a za tym idzie skłonność do nakostniaków, osteochondroza i inne cholerstwa, że nie wspomnę już o problemach z głową przy nadmiarze energii Mrugnięcie, młode ogry np.

Wzrost jaki osiągają jest różny, wiadomo genetyka.
I tak np. 4-latek ma 164 (ale matka 153 cm),
2-latek 165 cm (matka 165)
3-latki ogry w tym samym wieku:  jeden 170 cm, drugi  160 cm(matki różniące się mocno pochodzeniem i różnego wzrostu, odpowiednio  172 cm i 163 cm)
Ojciec u wszystkich ten sam 170 cm.
Zapisane
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #38 : Sierpień 28, 2008, 11:18:47 »

ms_konik, u Ciebie konie dostają wymusony ruch (roczniaki i starsze), typu ganianie w lonżowniku / na padoku / ujeżdżalni?
Zapisane
wenecja i warka
Gość
« Odpowiedz #39 : Sierpień 28, 2008, 12:15:37 »

a nam wysłodki i odstawienie oleju pomogło  Chichot
wkońcu kon przestał odpalać:) znowu moge z nia normalnie pracować
dzięki za wszelkie rady Chichot
Zapisane
goha
Użytkownik

Wiadomości: 635



« Odpowiedz #40 : Sierpień 28, 2008, 14:12:26 »

tak myślałam że to sprawa oleju Uśmiech
Zapisane
ms_konik
Użytkownik

Wiadomości: 105



« Odpowiedz #41 : Sierpień 28, 2008, 20:19:24 »

Iza90- nigdy.
Raczej modlę się, żeby w końcu zaczęły się paść zamiast i orać pastwisko Uśmiech.
W zimie z kolei modlę się, żeby nóg nie połamały Uśmiech.
Zapisane
Wachmistrz
Użytkownik

Wiadomości: 192



« Odpowiedz #42 : Sierpień 29, 2008, 14:18:17 »

,,Pańskie oko konia tuczy,,. Myślę że większość (nawet tych b. młodych- zresztą nawet to wynika z dyskusji) zoriętować się już zdążyło że efekty karmienia, czy to złego, czy odpowiedniego bardzo szybko ,,widać na koniu,,. Wiedza plus doświadczenie ma tu wiodące znaczenie. Zgadzam się oczywiście z Jaśko jako z dojrzałym i doświadczonym hodowcą. :-)

_______________________________________________________

Acha, do ustalonego sposobu karmienia każdy organizm się przystosowuje, bo to przystosowywanie się osobników do warunków bytowania. Osobniki przekazują te cechy przystosowawcze potomstwu. Potomstwo dalej je udoskonala. Na szerszą skalę to ewolucja. A czy ewolucja nie ma przypadkiem czegoś wspólnego z genetyką?
A np. czytałem w literaturze myśliwskiej że jakość poroża u kozłów sarny zależna jest bardziej od dokarmiania pogłowia niż od selekcji kozłów. Toteż myślę że dobór, selekcja ale i zeżreć odpowiednio też trzeba. (Jak młode ,,swojego,, nie zje to stare już nie urośnie. Hahahahaha....)
Zapisane
Marko
Użytkownik

Wiadomości: 104



« Odpowiedz #43 : Wrzesień 09, 2008, 02:04:54 »

w tym temacie zgadzam się w 100% z Jaśkiem i Wachmistrzem nie karmi się koni wynalazkami z McDONALDA Duży uśmiech
Zapisane

Jeśli zajmujesz się końmi – MYŚL CZŁOWIEKU TO NIE BOLI
Wachmistrz
Użytkownik

Wiadomości: 192



« Odpowiedz #44 : Wrzesień 15, 2008, 16:21:09 »

No i OK.
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

czarownik vampairlife meute-de-loups tb watahablackheart