FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 02, 2024, 04:52:15 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Punkt kopulacyjny / dzierżawa ogierów z SO  (Przeczytany 4735 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dahoman
Użytkownik

Wiadomości: 116



« : Sierpień 01, 2008, 16:46:43 »

Jak wyżej.
Kto z Was prowadzi punkt kopulacyjny ?
Posiadacie swoje ogiery czy dzierżawicie na sezon ze stad ? Jak układa sie współpaca ze Stadami Ogierów w tej kwestii ?
Lepiej mieć własnego reproduktora czy dzierżawionego i dlaczego ?
Zapisane
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #1 : Sierpień 04, 2008, 16:08:41 »

Właśnie bardzo poważnie się zastanawiam nad dzierżawą ogiera ze Stada, mam już nawet upatrzonego Spoko Proszę napiszcie coś o problemach  z tym związanymi, kiedy, za ile itd?, jakie warunki trzeba spełnić ....
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #2 : Sierpień 04, 2008, 16:21:54 »

ha, to jak nic bedzie Rashim u Lumi stał  Chichot

ja moge tylko troche teorii podrzucić

z tego co wiem, takie wymagania teoretycznie muszą być spełnione, żeby dostac pozwolenie na prowadzenie punktu, to tak ogólnie
Cytuj
§ 3. 1. Teren punktu kopulacyjnego, w którym odbywa się krycie, powinien być ogrodzony.
2. Przy wjeździe na ogrodzony teren, o którym mowa w ust. 1, oraz przed wejściem do budynku wykłada się maty dezynfekcyjne.
3. Na teren punktu kopulacyjnego nie mogą mieć wstępu osoby postronne oraz zwierzęta, niebiorące udziału w kryciu.
4. Środki do mycia i dezynfekcji umieszcza się w zamykanym pojemniku albo szafie.
5. Reproduktora przetrzymuje się w przeznaczonym do tego celu boksie, kojcu albo pomieszczeniu z dostępem do wybiegu.
6. Miejsce do przetrzymywania reproduktora, o którym mowa w ust. 5, powinno być:
  1)   oznakowane;
  2)   zabezpieczone przed dostępem innych zwierząt;
  3)   dostosowane do gatunku i wielkości reproduktora;
  4)   zlokalizowane w sąsiedztwie miejsca do krycia;
  5)   łatwe do sprzątania i dezynfekcji, posiadające podłogę o nienasiąkliwej powierzchni i o nachyleniu umożliwiającym odprowadzanie zanieczyszczeń w stanie płynnym;
  6)   wybielone, czyste, oświetlane światłem dziennym i sztucznym.

§ 4. Prowadzący punkt kopulacyjny powinien:
  1)   zapewnić urządzenia lub sprzęt do poskramiania zwierząt oraz urządzenia dla samców, ułatwiające krycie samic;
  2)   obserwować stan zdrowia samic przyprowadzanych do krycia;
  3)   gromadzić informacje dotyczące krycia, odnotowując:
a)  datę krycia,
b)  numer identyfikacyjny zwierzęcia - w przypadku samicy,
c)  firmę lub nazwę posiadacza zwierzęcia, na rzecz którego została wykonana usługa, jego siedzibę i adres oraz oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności, a w przypadku osoby fizycznej - jej imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania i adres;
  4)   wydać właścicielowi samicy świadectwo pokrycia buhajem, knurem, trykiem, kozłem albo ogierem, zgodne ze wzorem określonym w odrębnych przepisach.
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0121.htm
 
A tutaj juz bardzo konkretnie :
http://stadolack.home.pl/indexm.php?id=125&r=2&ret=index2.php%3Fr%3D2

a jeśli chodzi o stada, to na stronach są opisane mniej więcej zasady
http://stadolack.home.pl/indexm.php?id=119&r=1

to słowem wstępu Mrugnięcie
czekamy na praktyków
Zapisane
jaśko
Użytkownik

Wiadomości: 215


« Odpowiedz #3 : Sierpień 05, 2008, 06:59:35 »

ja dzierzawie ogiery od 97 roku na poczatku byly lepsze warunki nie placilo sie dzierzawy,konia przywiezli teraz minimum 2000 za dzierzawe i samemu trzeba przywiezc.
Zapisane
emi
Użytkownik

Wiadomości: 108


« Odpowiedz #4 : Sierpień 05, 2008, 07:54:09 »

ja mam własnego ogiera kryjacego kłopotow rzadnych ze stadem nic niemussze im odprowadzac jedynie co to ze badania na własna łape i takie tam ale swoj to swoj prawda
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #5 : Sierpień 06, 2008, 16:41:19 »

Ja sama nie wiem czy wolałabym swojego mieć czy dzierżawionego, bo każda z tych opcji ma plusy i minusy.
Swój to swój i ta swiadomość jest to wielki plus i wygoda.
Ale jednak ci hodowcy, którzy mają swojego, jednego reproduktora narzekają, ze po tych 3-4 latach przychodzi moment rozstania przewaznie i trzeba ogiera wymienić, a z tym różnie bywa, a poza tym wielu nie odpowiada krycie co rok tym samym ogierem, więc są to argumenty za dzierżawą.
Ale to trzeba jednak rozpatrywac indywidualnie pod kątem kazdego gospodarstwa.
Jeden przecież lubi miec jednego ogiera, ktorego zna i ma ulozonego, nie chciałby co roku obcego do stajni przyjmować,
a drugi lubi zmiany, wyzwania i nowe konie poznawac Mrugnięcie
Zapisane
Wiwiana
Użytkownik

Wiadomości: 242


« Odpowiedz #6 : Sierpień 06, 2008, 16:50:39 »

... i naprawiać byki żywieniowo/użytkowo/wychowawcze, przez kogo innego popełnione ;P

Najlepiej dwa mieć, swojego i dzierżawionego.
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #7 : Sierpień 09, 2008, 13:02:43 »

ot co !

jak ktoś ma chęć na swojego to pod Krakowem jest własnie do sprzedania Hades po Lubań http://www.allbreedpedigree.com/hades11
bagatelka 35,000 zł
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

tunake eye chatka spw saigo-no-chi