FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 18, 2024, 18:35:17 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 19 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ogiery na 2009 rok  (Przeczytany 114825 razy)
0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #195 : Listopad 04, 2009, 15:24:08 »

Z obserwacji własnych koni zauważyłam, że ruch i typ bardzo poprawia Krym / Emir, jednak potomstwo często dziedziczy również długi (niekiedy bardzo długi) grzbiet. Nie wiem, jak z predyspozycjami skokowymi tych koni.
Nie ruszają się tak mocno z łopatki, jak np. Frazes (Frazes w mocnym wyciągnięciu podnosi kopyta, że widać je od spodu - gdzieś czytałam, że to wada).
Zapisane
hmmm
Użytkownik

Wiadomości: 253


« Odpowiedz #196 : Listopad 04, 2009, 15:28:41 »

Klacz Wierzby wiedziałem tylko klacz Widawa I - Wierzba przekazała jej kaliber na pewno co jeszcze trudno mi się wypowiedzieć bo nigdy nie zwracam uwagi na budowę ze względu że nie bardzo mam o tym  pojęcia Uśmiech
Klaczy Waćpanna widziałem 2 konie po nim jedna hmmm poszła w Graf Quidama wyższa kasztanowata klacz ogólnie bardzo mi się podobała, natomiast dała również źrebaka po banicie xo który jest po Arcusie (waćpanna też) a zatem inbred był bardzo wysoki, klacz była nie wyrośnięta  155 cm ogólnie nie robiła najlepszego wrażenia
O budowie tak jak pisałem nie mogę za wiele napisać bo nie mam o tym pojęcia choć może to się kiedyś zmieni Uśmiech

___________________________________________

Z Hebabów podobają mi się bardzo Arioso i Rodan (ze zdjęć) ale są młode... nie sprawdzone jeszcze w hodowli

Zapisane
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #197 : Listopad 04, 2009, 15:36:37 »

Hebaby często (przynajmniej te, które widziałam) ruszają się mało angażując zad.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #198 : Listopad 04, 2009, 15:38:00 »

A jaki jest preferowany wzrost ?
Moze faktycznie jeśli zależy Ci na koniu wysokim warto pomyśleć o jakimś ogierze sp ?
A tak przy okazji Jasny Poranek jest ledwie 3 cm mniejszy od wymienianego Berlin Beja.
El Bonillo, ma genialną matkę. Ciekawa jestem jakie będą po nim źrebięta (jesli będa ?), sam ogier jest efektem skrzyżowania odmiennych (czy wręcz przeciwstawnych) pradów krwi. Ja osobiście, mimo że ogier mi się podoba, bałabym się nim kryć.

break
Dla mnie ruch Hebabów nie jest jakiś powalający, szczególnie pod kątem "sportowym" cała ubiegłoroczna stawka na ZT (moze poza Arsenałem, który z kolei jest mało hebabowaty) to konie z bukietem a nie ruchem, więcej tam parskania, zadzierania ogona niż efektywnego ruchu.

Co do Frazesa, to nie widziałam tylu jego potomków co jasiek, ale wydaje mi się, że żadne  z tych, które widziałam  nie rusza się lepiej od ojca.

Na myśl przychodzą mi jeszcze synowie Emira, kilka koni po nim miało niezle wyniki w ujeżdzeniowych MPMK . Sama mam klacz po tym ogierze - db kłusuje, obszernie, z wyraźnym zaangażowaniem zadu.
Dodatkowo potomstwo Emira jest raczej rosłe (choc czasem wysokonozne)
Zapisane
hmmm
Użytkownik

Wiadomości: 253


« Odpowiedz #199 : Listopad 04, 2009, 15:46:58 »

Preferowany wzrost to min 167 bo ja mam 188 cm wzrostu pomimo że już jeżdżę tylko spacerowo chciałbym mieć jednak wyższego konia, Wolałbym jednak użyć jakiegoś ogiera xo 
Zapisane
breakaway
Użytkownik

Wiadomości: 265



« Odpowiedz #200 : Listopad 04, 2009, 15:47:25 »

Dzięki dziewczyny Mrugnięcie. Jak mówiłam nie mogę się wypowiedzieć na ten temat fachowo, bo zwyczajnie nie mam takiej wiedzy Mrugnięcie. Mogę napisać tylko tyle, co usłyszałam od wł. koni Mrugnięcie. A co teraz dzieje się z Arioso?
Zapisane
hmmm
Użytkownik

Wiadomości: 253


« Odpowiedz #201 : Listopad 04, 2009, 15:49:38 »

Jasny poranek ogólnie bardzo mi się podoba, a ma ktoś może fotki źrebaków po nim. Nigdy nie krył w jakiejkolwiek stadninie państwowej ?
 
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #202 : Listopad 04, 2009, 15:52:38 »

Jasny ma dopiero 4 lata, stał na wiosnę w SK Żabno (hodowla prywatna, ale jedna z wiekszych i bardziej się liczących Mrugnięcie) i być może na wiosnę zdjecia tamtejszych źrebaków po nim wstawi forumowa galopada.
Zapisane
hmmm
Użytkownik

Wiadomości: 253


« Odpowiedz #203 : Listopad 04, 2009, 15:53:53 »

No właśnie młody ogier wiec jeszcze nie wiadomo jak będą prezentować  się źrebaki po nim
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #204 : Listopad 04, 2009, 16:01:40 »

hmmm, a do czego mają być źrebaki od Twoich klaczy? jakie będzie ich przeznaczenie? Chcesz je gdzieś pokazywać? 
Zapisane
hmmm
Użytkownik

Wiadomości: 253


« Odpowiedz #205 : Listopad 04, 2009, 18:45:53 »

Tzn. konie kupiłem dość niedawno - w tym roku. Szukałem klaczy matek ze stadniny państwowej dzielnych, które dały jakieś tam potomstwo, wybór padł na Ochaby i rasę małopolską.
 Źrebaki które chciałbym otrzymać powinny być z dobrym ruchem, wysokie, ładnie zbudowane i chętnie z dobrym typem, choć wole trochę masywniejsze konie np El  Bonillo, Hayati po Krym. Nie muszą to być konie pokazowe, choć jeśli będzie dobry to może pójdzie do ZT. Ich przeznaczeniem będzie rekreacja, sport ujeżdżenie lub skoki na pułapie regionalnym no i cieszenia oczu stadka koni biegających po pastwisku Uśmiech     
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #206 : Listopad 04, 2009, 20:21:02 »

Z obserwacji własnych koni zauważyłam, że ruch i typ bardzo poprawia Krym / Emir, jednak potomstwo często dziedziczy również długi (niekiedy bardzo długi) grzbiet.

Krym poprawia typ, ale na pewno nie ruch. On psuje ruch. Te konie po nim są pod siodłem bez ruchu. Wyjątkiem jest Hayati, ale on ma bardzo dobrą matkę, tu raczej Krym nie popsuł niż poprawił. Nie wiem czy już nie Hebaby się lepiej nie ruszają.

Ruch w trzech chodach poprawi Ci Grey. Nie dostaniesz konia na czempionat w Białce, na pewno nie od klaczy po Bonaparte, ale będzie przyjazne, skaczące i ruszające się zwierze. Zachęcam też do eksperymentów z synami og. Jalienny i z Rashimem.

Galop i skoczność na pewno poprawi też Top Gun, ale znowu - mało typowy koń. Ma w Bogusławicach dwóch walewickich synów, szlachetniejszych od siebie. Fajnie rozwija się Biegacz, błysnął na tegorocznych MPMK 6-latków w skokach, skacze nieźle technicznie i z potęgą. Tylko to znowu eksperymenty, bo konie nie sprawdzone w hodowli.

Uważam jednak, że takie przemyślane eksperymenty są często bardzo owocne i mogą przynieść Ci dużo satysfakcji. Pamiętam jak ponad 4 lata temu kryłem Frazesem, to się znajomi w głowę pukali, a teraz zdążyli już odszczekać, hehe

___________________________________________


Co do Frazesa, to nie widziałam tylu jego potomków co jasiek, ale wydaje mi się, że żadne  z tych, które widziałam  nie rusza się lepiej od ojca.


Ja też ich nie widziałem bardzo wiele, wiele to ich nawet nie ma. Te co są ruszają się różnie, generalnie ponadprzeciętnie. Ale, jak to zwykle bywa, wszystko zależy od matki.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #207 : Listopad 04, 2009, 20:27:34 »

W kwestii ruchu myślę, ze w PL trudno cokolwiek mówić, bo u nas hodowla jest dosyc chaotyczna, Niemcy jacy są to inna rzecz, ale linie hodowlane mają sprecyzowane i wiadomo co i jak

A "sprawdzone" ogiery to przecież niekoneicznie gwarant sukcesu.

jasiek
ale takie małe po Grey'u moze być przepaskudne, a to hipotetyczne źrebię ma cieszyć oko przecież  Język
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #208 : Listopad 04, 2009, 20:47:56 »



W kwestii ruchu myślę, ze w PL trudno cokolwiek mówić, bo u nas hodowla jest dosyc chaotyczna, Niemcy jacy są to inna rzecz, ale linie hodowlane mają sprecyzowane i wiadomo co i jak

Trochę powiedzieć można. Na podstawie ocen wydawanych na ZT mogę zapewnić, że Grey poprawia ruch (biorąc pod uwagę jakość matek). To samo Jalienny, szczególnie w galopie.



A "sprawdzone" ogiery to przecież niekoneicznie gwarant sukcesu.

jasiek
ale takie małe po Grey'u moze być przepaskudne, a to hipotetyczne źrebię ma cieszyć oko przecież  Język

Starałem się to samo napisać. Po Greyu piękny nie będzie, ale będzie się ruszał, chętnie skakał i miał poukładane pod kopułą.

Zapisane
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #209 : Listopad 04, 2009, 21:06:10 »

Tak nawiasem mówiąc:
Mam pytanie do wszystkich: co rozumiecie przez dobry, czy słaby ruch?

Ja przez dobry ruch rozumiem taki:
stęp: wygląda, jakby koń pracował całym ciałem, mocno wkracza tylne nogi pod kłodę, rytmiczny, energiczny
kłus: elastyczny, w swobodnym ruchu koń przekraczający zadem, ze swobodną akcją przodu, lepiej z nadgarstka niż z łopatki, lekki
galop: pod górę, z lekkim przodem i aktywnym zadem

Z koni po Krymie wszystkie, które widziałam w swobodnym ruchem (i jednego pod siodłem), nie na championacie (wtedy się nie przypatrywałam) głęboko wkraczały zadem, były obszerne. Natomiast Hebaby miały zad daleko z tyłu, ruch bardziej w górę niż do przodu, oprócz tego ruszały się dość płasko. Dodam, że na żywo widziałam tylko pojedyncze sztuki, więcej na filmach.
Zapisane
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 19 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

rekogrupastettin skandynawistyka geneo wataha-farkas polskiegpsts