FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 18, 2024, 17:26:10 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 19 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ogiery na 2009 rok  (Przeczytany 114783 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #150 : Marzec 22, 2009, 14:31:50 »

Jak się rusza?
Zapisane
Branka
Użytkownik

Wiadomości: 19


« Odpowiedz #151 : Kwiecień 02, 2009, 01:02:59 »

Hej, napisałam post w innym wątku, ale ten wydaje mi się odpowiedniejszy. Szukam ogiera młp do swojej klaczy sp, po małopolskim ojcu(trochę furioso, trochę xx), matka xx. Zalezy mi na poprawie ruchu i szyi. Klacz nie była nigdy kryta, ma 10 lat i jest nieduża (158cm). Szczerze mówiąc o hodowli wiem mało, choć staram się dowiedzieć jak najwięcej, by nie wyhodowac czegos bez sensu. Chce mieć źrebaka dla siebie, ale licze się z koniecznością sprzedania  w przyszłości, nie chce by był to jakis fach, także nie chce ryzykować żadnym ogierem co daje duzy rozrzut.
Klacz jest silna, miała tragiczne warunki przez pierwsze 4 lata zycia i jako jedyna z tamtej stajni wyrosła na poprawnego i silnego konia, chodziła do 120 skoki, wyżej tez skoczy. Ale jakas świetna to ona nie jest, szczególnie wuchowo Mrugnięcie Aha, ma wybujały charakter, podobnie zreszta jak jej matka i podobno babka. Więc charakter ogiera to ważna kwestia.
Tu jak wygląda:



Baaardzo prosze o pomoc, może macie jakiś pomysł czymś ja pokryć. (cena niestety ma znaczenie - może nie tyle krycia ile transportu, jestem z Wrocławia, więc np Podlasie to dla mnie za daleko...tzn jeśli bym znalazła naprawde ogiera takiego, co bym tylko nim chciała i żadnym innym to bym rozwazyła opcje podróży na drugi koniec kraju, ale wolałabym coś bliżej...).
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #152 : Kwiecień 30, 2009, 11:50:30 »

jeżeli sama piszesz, że klacz ma słaby ruch i charakter, to po co ją kryć? na rynku jest mnóstwo tanich koni przeciętnych i dobrych, jak już się chcecie bawić w hodowlę, to zacznijcie od bardzo dobrych klaczy, bo inaczej to tylko jest zwiększanie podaży kabanosów i robienie sobie niepotrzebnych kosztów, które nie mają szans się zwrócić, no i zawsze jakieś ryzyko dla klaczy
Zapisane
Branka
Użytkownik

Wiadomości: 19


« Odpowiedz #153 : Kwiecień 30, 2009, 18:05:19 »

Ale ja nie chcę się bawić w hodowlę tylko odchować źrebaka i zostawic go sobie. Klacz ma 10 lat, nigdy nie była kryta, więc kiedyś trzeba pokryć wreszcie. Jakie to ma znaczenie dla mnie czy źrebak będzie dobry czy zły? Tzn wolę dobrego, ale nie musi być jakis super. Będzie szkolony klikerem i chasać po łąkach, nie musi byc do tego super. Ale mimo wszystko wolę wybrać lepszego ogiera jak gorszego - zawsze jest szansa, że źrebak nie wyjdzie jakiś bardzo niepoprawny. To ma być konik do kochania a nie do hodowli. Nawet jak rozwaze sprzedaż z powodów finansowych to tak bym wiedziała gdzie jest lub go wydzierżawię. 
Zapisane
jaśko
Użytkownik

Wiadomości: 215


« Odpowiedz #154 : Kwiecień 30, 2009, 20:43:24 »

Branka!
Do kochania to moze jaki chlopaczyna by sie jeszcze znalazl.
Zapisane
Branka
Użytkownik

Wiadomości: 19


« Odpowiedz #155 : Kwiecień 30, 2009, 21:08:04 »

E tam chłopaczyna to swoja drogą.
Niemożna miec konia tak o, jak psa czy kota? Bez przesady, nie każdy chce hodować championy czy startować Uśmiech
Ale na razie wciąż się wacham.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #156 : Kwiecień 30, 2009, 21:35:15 »

Szukam ogiera młp do swojej klaczy sp, po małopolskim ojcu(trochę furioso, trochę xx), matka xx.

Ale ja nie chcę się bawić w hodowlę tylko odchować źrebaka i zostawic go sobie.

To jak jest w końcu, chcesz tą klacz pokryć czy nie? jeżeli tak to to jest już zabawa w hodowlę. Spytałaś na forum o radę i rada moja jest taka, że jeżeli klacz nie ma ruchu, ma wady pokrojowe, rodowód fuioso/xx i ma zły charakter to nie warto jej rozmnażać, nie ma to żadnego sensu, nie ma obowiązku krycia klaczy. Lepiej poszukać sobie za te pieniądze dobrego odsadka, albo kupić starszą, wartościową klacz. Z takim źrebakiem zwiążesz się emocjonalnie tak samo jak ze swoim.
Zapisane
Branka
Użytkownik

Wiadomości: 19


« Odpowiedz #157 : Kwiecień 30, 2009, 21:47:23 »

No szukam ogiera, ale po to by odchować sobie żrebaczka. Nie ma to być koń na sprzedaż, do hodowli czy sportu. Po prostu chce miec źrebaka od swojej klaczy, uważam że gorsze klacze dają poprawne źrebaki. Ale przemyślę to.
Zapisane
amazonka80
Użytkownik

Wiadomości: 500


« Odpowiedz #158 : Kwiecień 30, 2009, 22:02:37 »

Branka.... Popieram chłopaków! Tak jak jasiek pisze, jeśli myślisz o kryciu to już jest hodowla!!!
Przeczytaj jeszcze raz co on pisze, bo są to bardzo mądre słowa!

Ale ja nie chcę się bawić w hodowlę tylko odchować źrebaka i zostawic go sobie.

To jak jest w końcu, chcesz tą klacz pokryć czy nie? jeżeli tak to to jest już zabawa w hodowlę. Spytałaś na forum o radę i rada moja jest taka, że jeżeli klacz nie ma ruchu, ma wady pokrojowe, rodowód fuioso/xx i ma zły charakter to nie warto jej rozmnażać, nie ma to żadnego sensu, nie ma obowiązku krycia klaczy. Lepiej poszukać sobie za te pieniądze dobrego odsadka, albo kupić starszą, wartościową klacz. Z takim źrebakiem zwiążesz się emocjonalnie tak samo jak ze swoim.
[/quote]

Pamiętaj to nie tylko sama przyjemność to też dużo problemów i obowiązków... związanych począwszy z kryciem, porodem (ostatnio słyszałam od hodowcy, że w trakcie porodu przy którym był weterynarz padła i klacz i źrebak), a później cały proces odchowu (w tym najważniejsze pół roku, które o wszystkim zaważa- i na tym etapie również wiele problemów i wiele upadków jak u Izy czy u moich znajomych gdzie tygodniowy źrebak padł przez posocznice, a rok wcześniej tym ludziom padła i klacz i źrebak). To również umiejętność wychowania takiego źrebaka... znam wiele przypadków koni wychowywanych przez nie odpowiedzialnych ludzi, a później ludzie lamentują, że źrebak ma zły charakter, że gryzie, że kopie, że nie daje nóg, że staje dęba...

Jasiek ma racje, że jak trochę poprzebywasz z takim odsadkiem to się przywiążesz. A na rynku jest taki wybór, że będziesz mogła sobie wybrać.... klaczkę lub ogierka.... gniadego lub kasztana  a może srokatego... A przed urodzeniem nie wiesz jak wyjdzie kojarzenie.
Zapisane
Branka
Użytkownik

Wiadomości: 19


« Odpowiedz #159 : Kwiecień 30, 2009, 22:10:12 »

Jeśli chodzi o wychowanie to problemu nie ma, szkole klikerem(i w tej chwili już normalnego szkolenia stosowac nie będę, bo po prostu mi się wto nie chce bawić) i nie ma wtedy problemów jakikolwiek nie byłby koń/pies/delfin/rybka - cokolwiek:P Ale inne rzeczy do mnie przemawiają. Oczywiście to wszytsko ówzględniam i rozwazam, nie jest tak, że ja sobie pokryję i będe myśleć że to żaden problem, odchowywaliśmy wiele zwierząt małych i już z nimi bywały komplikacje co dopiero z dużym zwierzęciem jak koń...
Trudna sprawa, póki co jest jeszcze trochę czasu do namysłu.
Zapisane
amazonka80
Użytkownik

Wiadomości: 500


« Odpowiedz #160 : Maj 07, 2009, 19:37:41 »

Jasny Poranek i Łowca juz wrociły do Bogusławic!
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #161 : Maj 07, 2009, 20:44:52 »

wiadomo może czemu tak szybko? sezon stanówkowy raczej w pełni...  Co?
Zapisane
amazonka80
Użytkownik

Wiadomości: 500


« Odpowiedz #162 : Maj 07, 2009, 21:17:19 »

wiadomo może czemu tak szybko? sezon stanówkowy raczej w pełni...  Co?
Pewnie, że wiadomo! Chłopaki rozpoczynają przygotowywać się do Mistrzostw Polski Młodych Koni!  Duży uśmiech
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #163 : Maj 07, 2009, 21:50:52 »

no fakt Uśmiech jak przyjemności to przyjemności ale jak robota to robota Uśmiech
Zapisane
boswell
Użytkownik

Wiadomości: 466



« Odpowiedz #164 : Maj 07, 2009, 21:57:45 »

wiecie cos na temat og.Asumpt m(veritas 6-asoglina) -tzn chodzi mi o uzdolnienia, potomstwo i co przekazuje najmocniej..
Zapisane
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 19 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

vickyland rekogrupastettin geneo skandynawistyka polskiegpsts