FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 03, 2024, 11:41:30 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] 3 4 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Bonitacja koni małopolskich  (Przeczytany 24900 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
goha
Użytkownik

Wiadomości: 635



« Odpowiedz #15 : Wrzesień 16, 2008, 21:05:17 »

którą bonitowałaś? Matkę Polkę? Mrugnięcie jakie noty?
Zapisane
axo
Użytkownik

Wiadomości: 75



« Odpowiedz #16 : Wrzesień 17, 2008, 16:06:11 »

Mam wielką prośbę - poratujcie hodowlanego laika Język
Jak to wszystko wygląda od strony organizacyjnej i formalnej? Mam kobyłę zaźrebioną po raz pierwszy i ... co mam z tym fantem zrobić, żeby wszystko było ok?
Z powyższego można wysnuć wniosek, że nie mam o sprawie bladego pojęcia - wniosek ten jest zupełnie słuszny, więc proszę o wyrozumiałość i pomoc!  Mrugnięcie
Zapisane

"chcę słońca, wichru i tententu..."
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #17 : Wrzesień 17, 2008, 16:16:06 »

Goha, Młoda była bonitowana w grudniu, teraz przedstawiana była Oregonka, jak bedziemy miec juz w ręku wpis, to sie pochwalimy bonitacją, narazie jeszcze czekamy, ale klacz zrobiła bardzo, bardzo dobre wrażenie : )

axo, jak Ci sie urodzi źrebak musisz zgłosić go do opisu do paszportu w OZHK i przy od razu zgłosić klacz do wpisu ( na obydwie czynności są druczki, podania -dostępne w sieci, ale czasem wystarczy zadzwonić i sie umówić )
Przyjedzie osoba z OZHK, opisze i wypunktuje źrebaka, zabierze świadectwo pokrycia konieczne do wyrobienia paszportu.
Klacz zostanie wymierzona, zbonitowana i otrzymasz później świadectwo wpisania klaczy do księgi, pewnie razem z paszportem źrebaka.
Rodzice Twojej klaczy są wpisani do Księgi Głównej, więc Twoja też trafi do Głównej.
Ah ! jeszcze jedna ważna rzecz, musisz koniecznie zrobic klaczy badanie markerów genetycznych, bo od zeszłego roku jest to wymóg przy wpisie do Ksiąg.
Wiec to mozesz zrobić nawet juz, weterynarz pobiera i opisuje próbki, wysyłasz je do Poznania lub do Chorzelowa ( wszystko znajdziesz w necie ) płacisz przelewem, oni po ok miesiącu przysyłają wynik do Ciebie i drugi list do Twojego OZHK, numer badania zostanie wpisany do paszportu.
Oczywiscie jeśli markery okazałyby sie niezgodne, nie będzie wpisu.

__________________________________________________________
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Laboratorium Badań Markerów Genetycznych u Koni
ul. Wołyńska 33, 60-637 Poznań
www.jay.au.poznan.pl/LABORATORIUM-KONIE/

Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki
Chorzelów Sp. z o.o.
Laboratorium Badania Grup Krwi
39-331 Chorzelów
www.zdizchorzelow.hg.pl/lab

Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #18 : Wrzesień 17, 2008, 21:16:22 »

montana
każdy źrebak ? wszystkich ras ?
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #19 : Wrzesień 17, 2008, 21:34:25 »

nie do konca rouzmiem pytanie
akurat źrebak axo bedzie małopolski

a czy klacz jest wpisywana do Księgi po źrebaku innej rasy ? tak
moja Emetytka miala jednego źrebaka po ogierze sp, Arnoldka miała wczesniej dwa źrebaki, obydwa sp
i rasa źrebaka nie miała żadnego wpływu na bonitacje i licencje matki

Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #20 : Wrzesień 17, 2008, 21:49:24 »

o masz źle przeczytałam  Zawstydzony
zobaczyłam, że jest wymóg co do klaczy wpisywanych do ksiąg, a przeczytałam, że chodzi o każdego źrebaka i się przetraszyłam, że moje nie mają porobionych  Mrugnięcie
Zapisane
Kawusia
Użytkownik

Wiadomości: 129



« Odpowiedz #21 : Wrzesień 18, 2008, 13:02:30 »

Co to znaczy, że "wypunktuje źrebaka"? U mnie przy opisie małej nikt nie punktował.... Niezdecydowany
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #22 : Wrzesień 18, 2008, 13:26:29 »

Zrebaki pod matkami są punktowane w skali 20punktowej ( typ, budowa i rozwoj, zdrowie, ruch ), na odwrocie świedectwa pokrycia powinna byc taka mała tabelka przybita pieczątką, tam wpisywane są punkty.
Punkty te dają teoretycznie pewne rozeznanie w jakości źrebaka
są też "oczkami" ktore zbierają teraz ogiery na wyższą kategorie ( za zrebaki dostają punkty i dostają punkty za potomstwo wpisane do księgi )

Przy okazji, na temat kategoryzacji ogierów
http://www.pzhk.pl/art.php?id=kategoryzacja.htm

Cytuj
    * za opisanego źrebaka (sysaka) ocenionego na:
          o 11 pkt - 0,25 pkt.
          o 12 pkt - 0,50 pkt.
          o 13 pkt - 0,75 pkt.
          o 14 pkt - 1,00 pkt.
          o 15 pkt - 1,25 pkt.
          o 16 pkt - 1,50 pkt.
          o 17 pkt - 1,75 pkt.
          o 18-20 pkt - 2,00 pkt.
    * za klacz wpisaną do księgi stadnej - 8,00 pkt.
    * za ogiera wpisanego do księgi stadnej - 30,00 pkt.
Zapisane
Kawusia
Użytkownik

Wiadomości: 129



« Odpowiedz #23 : Wrzesień 18, 2008, 14:13:35 »

Rozumiem, ma to sens, ale nadal twierdze że mojej Vańki nie punktowali...Może po arabie to be i nie ma co się fatygować....
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #24 : Wrzesień 18, 2008, 17:51:24 »

a może jej wpisali, jak juz zajechali do OZHK i zasiedli do papierków
jak źrebak rześki i poprawny standardowo 18-19tka i juz
A ta ocena sie juz później raczej nigdzie nie pojawia...

odnośnie arabów
Cytuj
Ogiery ras czystych

    * Ogierom ras czystych spełniającym warunki dopuszczenia do rozrodu w rasach koni: małopolskiej, wielkopolskiej i polski koń szlachetny półkrwi (patrz programy hodowlane w/w ras), nadawana jest kat. B.
    * Jeżeli ogier rasy czystej w ciągu 5 kolejnych sezonów nie uzyska za potomstwo 30 pkt. hodowlanych zostaje wycofany z rozrodu.
Zapisane
Kawusia
Użytkownik

Wiadomości: 129



« Odpowiedz #25 : Wrzesień 18, 2008, 18:03:57 »

No to na razie Kawa pracuje na punkty dla San-Miego Chichot.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #26 : Wrzesień 18, 2008, 18:44:50 »

A czy te punkty nie są przypadkiem podstawą so przedłużania licencji ? Co byłoby zresztą logiczne bardzo, tylko w takim razie skąd tyle starszy ogierów, bez dużej ilości potomstwa, które ciągle mają aktualną licencję ?
Może to głupie pytanie, ale trochę się w tym nie orientuję  Zawstydzony
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #27 : Wrzesień 18, 2008, 19:00:45 »

Wszystko jest napisane szczegółowo w podanym linku

tak wyrywkowo :

   Ogiery, które odpowiadają warunkom eksterierowym i rodowodowym oraz ukończyły z wynikiem pozytywnym próby dzielności w ZT lub uzyskały określone wyniki w alternatywnych próbach dzielności (patrz programy hodowlane dla koni rasy m, wlkp, sp) mogą być używane w rozrodzie w kategorii C.
Ogiery kat. C mogą być używane w rozrodzie maksymalnie do 9 roku życia włącznie. Nie uzyskanie w tym okresie kat. B powoduje wycofanie ogiera z rozrodu.

 Ogiery z kat. C, w wieku 4 - 9 lat mogą uzyskać kat. B, na podstawie decyzji Komisji Księgi Stadnej, jeżeli potwierdziły swoją wartość użytkową w Mistrzostwach Polski Młodych Koni lub w sporcie jeździeckim.

# Ogiery, które uzyskały kat. B na podstawie wyników określonych w ust. 1 (MPMK, sport jeździecki), winny w okresie posiadania kat. C oraz do 4 sezonów po otrzymaniu kategorii B uzyskać min. 20 pkt. hodowlanych. Nie spełnienie tego warunku powoduje wycofanie ogiera z rozrodu.
# Ogiery kat. C, które nie spełniły wymagań określonych w ust. 1 (MPMK, sport jeździecki), mogą otrzymać kat. B, jeżeli do 9 roku życia włącznie uzyskały minimum 35 pkt. hodowlanych za potomstwo. Ogiery te winny w okresie posiadania kat. C oraz do 4 sezonów po otrzymaniu kategorii B uzyskać min. 70 pkt. hodowlanych za potomstwo. Nie spełnienie tego warunku powoduje wycofanie ogiera z rozrodu.
# Ogiery, które w próbach dzielności po 100-dniowym treningu osiągnęły wynik równy lub wyższy od 125 punktów indeksowych i uzyskały min. 81 punktów za ocenę pokroju, otrzymują kategorię B. Ogiery te w wieku do 6 lat włącznie winny:
    * potwierdzić swoją wartość użytkową (na podst. wyników w MPMK lub sporcie jeździeckim), uzyskując normę dla ogiera w tym wieku lub
    * uzyskać min. 20 pkt. hodowlanych za potomstwo.

Jeżeli ogier nie spełni jednego z powyższych warunków, to w wieku 7 lat przechodzi do kat. C.

Ogiery mogą uzyskać kat. A jeżeli uzyskały:

   1. minimum 200 pkt. hodowlanych za potomstwo wpisane do ksiąg lub
   2. 100 pkt. hodowlanych za potomstwo wpisane do ksiąg oraz osiągnęły wyniki w sporcie jeździeckim (w całej karierze)

(...)

Nowym zasadom kategoryzacji podlegają ogiery wpisywane do ksiąg od 2004 roku. Ogiery wpisane do ksiąg przed 2004 rokiem mogą być poddane nowym zasadom kategoryzacji na wniosek właścicieli.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #28 : Wrzesień 18, 2008, 19:13:56 »

wszystko jasne, nie doczytałm ostatniego zdania  Smutny
Zapisane
amazonka80
Użytkownik

Wiadomości: 500


« Odpowiedz #29 : Wrzesień 28, 2008, 21:10:10 »

Tak... To wszytko by było fajne, gdyby hodowcy mieli do tego dostęp... Ale ni zauważyłam, by PZHK prowadził jakiś ranking ogierów kryjących na oficjalnej stronie... Tak samo jak nasz związek nie umieszcza kategoryzaji w katalogach! Muszę zapytać się w Stadzie Ogierów czy oni wiedzą jaką kategorie mają ich ogiery.......
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

e-division pandemonium naczelnysztabdowodcow skarpetkacrraft swiatmody