FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 03, 2024, 09:11:48 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: klacze podstawą hodowli  (Przeczytany 9205 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« : Listopad 08, 2009, 13:20:26 »

Zainspirował mnie wpis z innego wątku.
Czas by dojrzeć do tego że Hodowlę buduje się na matkach... niestety w Polsce nadal rzadko kiedy o tym się pamięta. Smutny
Jeśli mogę się wtrącić: ten brak pamięci widać nawet tu na forum. Dział o ogierach jest, a o klaczach?

Już kiedyś pisałam, że jestem "niemowlakiem małopolskim". Bardzo lubię czytać co piszecie i ciągle mam wrażenie, że jak sama coś napiszę to się tylko wyglupię.

Zaczęłam więc od podstaw w zdobywaniu wiedzy, czyli tego co robiłam w przypadku arabów: czytania ksiąg stadnych, tym razem małopolskich. Nie jest łatwo - po arabach mam wrażenie koszmarnego bałaganu w rasie.

Nie wiedziałam jak ugryźć temat i w końcu zaczęłam sobie porządkować wiadomości opierając się na liniach żeńskich. Choćby dlatego, że imiona ogierów nawet ja kojarzę, a przecież nie można zapominać o klaczach. Poza tym śledząc pochodzenie koni według matek, łatwiej je powiązać ze stadninami i zobaczyć jakiś pomysł na hodowlę (jeśli jest).

O co mi chodzi. Otóż mam szczątkową rozpiskę wybranych linii żeńskich zrobioną na zasadzie: np. Sauge + wykaz wszystkich klaczy pochodzących od niej, jakie znalazłam w Km. Coś w rodzaju indeksu, żeby łatwiej znaleźć co chcę. Niestety nie ma czegoś takiego jak u arabów, że imiona źrebiąt są zawsze po matce, więc idzie mi trochę powoli i nie wszystkie linie jeszcze sobie spisałam, ale te ważniejsze już mam.

W każdym razie mam propozycję: doceńmy rolę klaczy w hodowli. Montana mogłaby stworzyć dział "klacze". Jeśli chcecie, to mogę zakładać tematy - każdy poświęcony innej rodzinie, gdzie będę wpisywać podstawowe dane, może jakiś wykres, i gdzie będzie można komentować klacze podobnie jak ogiery, chwalić się swoimi, pokazywać zdjęcia itd. Dla was to może oczywiste wiadomości, ale dla mnie i innych początkujących byłoby fajnie poczytać o hodowli od tej drugiej strony.
Co wy na to?
Zapisane
AleksandraAlicja
Użytkownik

Wiadomości: 129



« Odpowiedz #1 : Listopad 08, 2009, 15:32:00 »

CHCEMY!!!!!! Mnie też brakuje opisu linii żeńskich, a informacje, które się na forum pojawiają, są szczątkowe i niekompletne (jak choćby wspominanie o walewickiej rodzinie klaczy Zośka). Dlatego chętnie skorzystam z Waszej wiedzy zebranej w jedną całość  Uśmiech
Zapisane
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #2 : Listopad 08, 2009, 15:45:01 »

Cytat: AleksandraAlicja
CHCEMY!!!!!!
Podpisuję się wszystkimi kończynami!
Zapisane
boswell
Użytkownik

Wiadomości: 466



« Odpowiedz #3 : Listopad 08, 2009, 16:46:16 »

tak jest-chcemy!
A jak uzbierasz juz wszystkie w miarę dokładnie,to przykładem prof.Jaworskiego wydasz drukiem tablice genealogiczne koni młp.(on opracował koników i to nie wszystko tam jest...) Chichot
Zapisane
Mod
Moderator Globalny
Użytkownik
***
Wiadomości: 32


« Odpowiedz #4 : Listopad 08, 2009, 17:46:43 »

Została dodana ankieta
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #5 : Listopad 08, 2009, 19:36:06 »

jestem za
Marta trzymam kciuki ! Fantatsyczny pomysł
Zapisane
axo
Użytkownik

Wiadomości: 75



« Odpowiedz #6 : Listopad 08, 2009, 23:03:02 »

Popieram pomysł!!!
Zapisane

"chcę słońca, wichru i tententu..."
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #7 : Listopad 09, 2009, 14:19:33 »

No to super Uśmiech
Wzięłam na początek mało liczną rodzinę - na rozgrzewkę i żeby zobaczyć jak mi pójdzie. Poza tym ktoś na forum ma chyba konia z tej linii.
I niestety wnioski są kiepskie. W takiej formie jak zaraz zobaczycie w odpowiednim dziale to zajmuje potwornie dużo czasu. Będę musiała zrezygnować z wypisywania całej kariery hodowlanej i ograniczyć się do samych koni z licencją Smutny
Forma prezentacji też wymaga dopracowania... Nie wiem czy dla was tak będzie czytelnie.
Zapisane
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #8 : Listopad 09, 2009, 16:46:32 »

Jak dla mnie wystarczyłoby tylko drzewko rodziny, bez szczegółowej rozpiski wszystkich klaczy.
Dobra robota Uśmiech
Zapisane
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #9 : Listopad 09, 2009, 19:35:45 »

Dzięki Uśmiech
Jutro postaram się o ciąg dalszy.
Zapisane
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #10 : Listopad 13, 2009, 14:55:04 »

Jeśli macie zamówienia na któreś rodziny to śmiało. Na razie biorę mało liczne, bo mi łatwiej, ale mam "szkielety" też tych ważniejszych i licznych i tylko trzeba je tu przenieść.
Zapisane
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #11 : Listopad 13, 2009, 16:36:31 »

francuska Atalante Uśmiech
i walewicka Aida (konie na "M")

Z góry wielkie dzięki Uśmiech Jestem ciekawa głównie tej drugiej rodziny, bo z pierwszą jestem zaznajomiona ze względu na posiadanie dwóch klaczy Uśmiech
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #12 : Listopad 13, 2009, 17:55:44 »


i walewicka Aida (konie na "M")


To za duże uproszczenie.

Z rodziny klaczy Aida są w Walewicach konie na "M" i na "B" (Berdanka, Buńczuk, Bakałarz, Brokat Bej, Beduinka, Beduin etc.)

Natomiast nie wszystkie na "M" są z rodziny klaczy Aida. Funkcjonuje jeszcze rodzina klaczy Czarnomorka (Mimi po Len, Mimika po Frazes, Mitologia po Sebastian) oraz rodzina klaczy Twardowska (Marsylia, Mar Bej, nie wiem czy obecnie jest jeszcze jakaś klacz z tej rodziny w stadzie)
Zapisane
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #13 : Listopad 13, 2009, 18:56:30 »

Aidę mam rozpisaną i Atalante też. Jutro się za to wezmę. Jest mnóstwo klaczy z tych rodzin. I tak jak Jasiek pisze - na różne litery.
Zapisane
hmmm
Użytkownik

Wiadomości: 253


« Odpowiedz #14 : Listopad 14, 2009, 19:25:48 »

Valencienne ze sk pruchna
Będe wdzięczny za tą rodzinę:)
Zapisane
Strony: [1] 2 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wolf-time naczelnysztabdowodcow pandemonium swiatmody pd-wp