FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 11, 2024, 23:09:24 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 24 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ogiery xx  (Przeczytany 182930 razy)
0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.
meghana
Użytkownik

Wiadomości: 143



« Odpowiedz #105 : Październik 29, 2010, 21:51:51 »

To całkim niedrogo....

No właśnie, tylko będzie nam dane skorzystać póki jest względnie tanio? Co?
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #106 : Październik 30, 2010, 10:18:45 »

"Do ksiàg koni rasy maΠopolskiej mo˝e byç tak˝e wpisywane potomstwo pochodzàce
od jednego lub obojga rodziców wpisanych do ksiàg koni rasy szlachetnej póΠkrwi, jeÊli
potomstwo to w trzecim pokoleniu posiada 7 przodków kwalifikujàcych do ksi´gi
koni rasy maΠopolskiej."

Ja to znam na pamięć, jednak maiłam nie lada kłopot żeby taką klacz
http://www.bazakoni.pl/database,op-show_tree,horse-3413.html
PZHK uznał za małopolską

Taka teoretycznie spełnia wymogi i co ? Jest opisana jako SP
http://www.bazakoni.pl/database,op-show_tree,horse-6592.html

Wygląda na to, że to co na papierze niekoniecznie jest wykorzystywane w praktyce. Dlatego jestem sceptyczna, ale mi się MM na tyle podoba, że mogłabym rozważyć także do "wyprodukowania" sp-ka.

Co do MM jeszcze, warto zauważyć, że podobnie jak Dakota xx, wywodzi się z linii og. Bold Ruler, a więc u córek Oregona, Toledo, Dietmara i innych wystąpiłby dodatkowo inbred na tego epokowego folbluta.
Zapisane
boswell
Użytkownik

Wiadomości: 466



« Odpowiedz #107 : Październik 30, 2010, 12:27:49 »


No właśnie, tylko będzie nam dane skorzystać póki jest względnie tanio? Co?

No to zależy od tego czy na wiosnę cena nie podskoczy....
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #108 : Październik 30, 2010, 13:56:39 »

Myślę, że kluczowe jest stwierdznie "mogą być", zamiast "są". Trzeba po prostu za tym pochodzić, poprosić i może się udać. Typem i dzielnością na pewno ogier pasuje.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #109 : Październik 31, 2010, 19:54:48 »

Rozmawiałem z zacnym hodowcą starej daty i powiedział mi, że według starej nomenklatury hodowlanej ogier taki jak MM byłby w Polsce zaklasyfikowany jako półkrew angielska, czyli x. Na tej samej zasadzie co przedświty czy furioso i jako taki mógłby być użyty jako ameliorator w hodowli angloarabów półkrwi, czyli koni małopolskich. Oczywiście dzisiaj księga małopolska bardzo się zamknęła, nie mówiąc o programie ochronnym, ale ta argumentacja przemawia do mnie. Wystarczy popatrzyć głębiej na rodowody naszych klaczy i gdy dojdziemy do pustych kratek przypomnieć sobie, dlaczego nazywamy je angloarabami PÓŁKRWI.

Idąc dalej tym tokiem rozumowania można by rozważyć dopuszczenie co lepszych, bardziej zaawansowanych w krew, trakenów, które również, w gruncie rzeczy, są angloarabami półkrwi. Oczywiście baza była inna, ale nadbudowa xx, oo i o podobna.

No i argument na koniec - jeżeli dopuszczamy xo półkrwi francuskie (powstałe na innej bazie matek niż młp., przy użyciu innych szczepów orientalnej krwi), to dlaczego nie dopuścić MM?? Tylko ze względu na nazwę?
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #110 : Październik 31, 2010, 20:34:15 »

jasiek
Ja tam jestem jak najbardziej za uznaniem, przecież nikt nie przymusi żadnego hodowcy do krycia takim ogierem.

Inna rzecz, że wg strony SO Celle cena świeżego nasienia MM wynosi 750 Euro, a to znacząco więcej niż 350...
http://landgestuetcelle.de/cms/front_content.php?client=1&lang=1&idcat=16&idart=1152

A tu warunki wysyłki nasienia na terenie UE (strona 2)
http://landgestuetcelle.de/cms/upload/pdf/erleuterungen/EU_Frischsamen_2010.pdf
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #111 : Październik 31, 2010, 21:34:52 »

Różnica w cenie wynika z tego, że zamawiając świeże masz prawo do kilkukrotnej wysyłki w Tobie pasującym terminie (jak klacz się grzeje) co może być dość uciążliwe dla ogiera użytkowanego sportowo czy obleganego przez hodowców. Cena za mrożonkę obejmuje JEDNĄ dawkę nasienia, czyli efekt jednej ejakulacji, ale podzieloną na 3-4 słomki. Przy inseminacji mrożonym podaje się nasienie raz na ruję, przez co ogier jest mniej obciążony, a weterynarz bardziej. Jeżeli chcesz LFG, czyli ilość dawek mrożonych aż do narodzin źrebaka, to cena nawet przy mrożonym rośnie do ponad 1000 euro.

Wracając do wnuków Heraldika, kolejnym ciekawym jest ogier Black Jack, któremu urody i typu pozazdrościć może większość naszych xo:

http://www.black-jack-as.de/







Zapisane
Wiwiana
Użytkownik

Wiadomości: 242


« Odpowiedz #112 : Listopad 01, 2010, 09:17:57 »

Ogier fajny, ale kopyta do wymiany...  Niezdecydowany
Zapisane
boswell
Użytkownik

Wiadomości: 466



« Odpowiedz #113 : Listopad 01, 2010, 11:48:42 »

Alleluja!-żyjesz Mrugnięcie czego nie dajesz znac?
Slepa jestem-czego chcesz wymieniać? trzymany na wysokich jak wiele ale poza tym?... oświeć ciemnego Uśmiech
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #114 : Listopad 01, 2010, 15:41:18 »


Co do MM jeszcze, warto zauważyć, że podobnie jak Dakota xx, wywodzi się z linii og. Bold Ruler, a więc u córek Oregona, Toledo, Dietmara i innych wystąpiłby dodatkowo inbred na tego epokowego folbluta.


Mówiąc "epokowy" o Ladykiller miałem na myśli hodowlę koni sportowych. Bold Ruler nie był w typie odpowiadającym hodowli półkrwi, nie wiem czy warto na niego inbredować. Takim epokowym ogierem na pewno był jeszcze Teddy (choć nie bezpośrednio, a przez licznych synów). W polskich warunkach epokowym ogierem był Aquino, chyba nie do końca należycie wykorzystany.

Teddy:



Zwróć uwagę na całkowicie odmienny typ, w porównaniu do Bold Rulera. Tego ogiera w naszych angloarabach mamy sporo za sprawą m.in. jego wnuka Hextona (przez syna Brumeux), który zostawił dwóch synów - Walezjusza i Bawara. Nie przedłużyły linii, ale zostawiły sporo cennych matek. Synem Walezjusza był m.in. og. Tarnik, ojca Tamarillo. Innym źródłem jego cennej krwi był Asterus, z którego linii pochodzi np. Nithard, a przez niego szereg francuskich angloarabów użytych w Polsce. Na Asterusa zinbredowany był też Negresco, ojciec matki Toledo (chyba najlepszy syn Dakoty w półkrwi). Podobnie matki Fordona i Saumura były zinbredowane na samego og. Teddy. Przesycenie rodowodu jego krwią zdaje się zwiększać szanse na sukces.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #115 : Listopad 02, 2010, 11:09:29 »

Widzisz ja miałam na myśli wybitną karierę wyścigową Bold Ruler'a.

Krew Aquino łatwiej spotkać w PL u koni innych niż małopolskie. Jedynie Saumur xx był użyty w stadninie angloarabskiej (Janów), chyba ?

Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #116 : Listopad 02, 2010, 14:50:28 »

Widzisz ja miałam na myśli wybitną karierę wyścigową Bold Ruler'a.

Krew Aquino łatwiej spotkać w PL u koni innych niż małopolskie. Jedynie Saumur xx był użyty w stadninie angloarabskiej (Janów), chyba ?



W xo dużo jest krwi Aquino przez jego córki (matki po Aquino mają m.in. Cynik, Judex, Cross), np. Frazes jest zinbredowany 4x5 na Aquino. Jedynym kryjącym synem Aquino, czy nawet koniem z tej linii był Saumur. Można też spotkać trochę krwi jego ojca (Tourbillon) przez inne folbluty i xo francuskie.

Bold Ruler był wybitnym koniem i ogierem wyścigowym, ale chyba za bardzo w typie sprintera na półkrew. Dlatego nie wiem czy warto kruszyć kopie o inbred na takiego reproduktora.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #117 : Listopad 02, 2010, 17:35:43 »

Głupoty gadam, w Walewicach krył jeszcze Sekwestr xxoo, wnuk Aquino w linii męskiej, przez Saumura.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #118 : Listopad 02, 2010, 17:36:06 »

A Polonez i Solenizant ?

Z tej samej linii (Bold Ruler a może Teddy ?) pochodzi też zasłużony dla związku hanowerskiego Prince Thatch
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #119 : Listopad 02, 2010, 17:51:37 »

A Polonez i Solenizant ?

Z tej samej linii (Bold Ruler a może Teddy ?) pochodzi też zasłużony dla związku hanowerskiego Prince Thatch

Polonez i Solenizant nie kryły w xo (chyba?).

Bold Ruler pochodzi od Nearco (z tej linii pochodził np. sprawdzony w półkrwi Cardinal czy Heraldik). Teddy to jest starsza linia, praktycznie już wygasła, ta sama co nasz zasłużony Fils du Vent. Linia Teddy to w Niemczech takie ogiery jak Marcio xx, Angelo xx czy Swazi xx.

Prince Thatch pochodzi od Bay Ronald, ale nie przez Dark Ronald, a przez odnogę Gainsborough - Hyperion (ta sama co Lauries Crusador).

Oczywiście to wszystko linia Darley Arabian, ale dzisiaj to chyba 95% folblutów jest z tej linii. Ogólnie nie można się tymi liniami za bardzo sugerować, nawet w obrębie synów jednego ojca zdarzają się ogiery w zupełnie odmiennym typie. Z ogierów amerykańskich za najbardziej przydatną do półkrwi, w starym europejskim typie, jest uważana linia ogiera Fair Play (Man O' War - War Relic). Z tej linii pochodził nasz Saroyan.
Zapisane
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 24 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

gadaniec osw whispers-in-the-dark sciganci olimp