FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 02, 2024, 08:14:57 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] 3 4 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: O przedwczesnej pracy pod siodłem [wydzielony]  (Przeczytany 29879 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
emi
Użytkownik

Wiadomości: 108


« Odpowiedz #15 : Listopad 18, 2008, 19:43:51 »

no coz ale wlasciciel szcesliwy i kon w 'cenie' a potem a potem to ja ktos kupi i bedzie bulil za veta sprowadzone preparaty i placil zq pare lat treningu bo kon wariat i twardy w pysku
Zapisane
emoncia
Użytkownik

Wiadomości: 17



« Odpowiedz #16 : Listopad 18, 2008, 19:50:10 »

ja mam koleżankę  która kupiła klacz też małopolską w wieku dwóch lat i zaraz praktycznie po kupnie ją objeździła  i ma ją już dwa lata klacz urodziła jej pięknego źrebaczka i jest zdrowa i świetnie chodzi pod siodłem także nie wydaje mi się to że jak koń został obieżdżony w wieku 2.5 roku t zaraz iak będzie starszy będzie chorował nie wiadomo na co.
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #17 : Listopad 18, 2008, 20:16:21 »

w ciekawym środowisku się obracasz
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #18 : Listopad 18, 2008, 20:37:24 »

grochem o ścianę  Z politowaniem

wystarczy zwrócić uwagę na "trendy" zachodnioeuropejskie (mam tu na myśli głównie Belgię, Niemcy, Holandię) gdzie jeździectwo i hodowla póki co stoją na najwyższym poziomie

ja widziałam jednego takiego młodziaka młp zniszczonego przez za wczesne zajeżdżanie i myślę, ze to wystarczy w zupełności, nia mam zamiaru sprawdzać na własnej młodzieży
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #19 : Listopad 18, 2008, 20:39:45 »

jedna rzecz zajeździć 2,5-latka, a inna wskoczyć takiemu na grzbiet i heja do przodu, łyda i za mordę mocno, bo "temperamentne" zwierze
Zapisane
breakaway
Użytkownik

Wiadomości: 265



« Odpowiedz #20 : Listopad 18, 2008, 20:56:37 »

To, że musisz trzymać za pysk znaczy, że jest twarda w pysku? Moja kobyła mocno idzie do przodu, a w pysku jest nadto wrażliwa, ma problemy z akceptacją kontaktu, co jest winą mnie, bo jestem dupa nie jeździec i wiem to. Może i po 2 latach nie zobaczysz skutków przedwczesnego jeżdżenia konia, odbije się to później. Koń dużo wcześniej będzie musiał być odstawiony od pracy, zaczną się problemy z nogami i to nie jest raczej 'widzimisię' kilku osób...
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #21 : Listopad 18, 2008, 21:06:46 »

ech, tutaj widze trzeba wielkiej pracy i uświadamiania od podstaw
Zaluje, ze nie mam zdjecia takiej klaczy, co kiedys byla w ogloszeniu, przełamanej, z zapadniętym grzbietem, moze to dałoby do myślenia ...

Ale moze taki ( bardziej delikatny ) przykład sie przyda, ta klacz młp ma 16 lat na tym zdjeciu


w wątku o seniorach zobacz jak wyglądają prawidłowo eksploatowane konie w wieku ponad 20 lat

A omawiana tutaj klacz bedzie pewnie równie kiepsko wyglądac za lat 10-12, bo czuć to ona już sie czuje kiepsko i na bóle grzbietu i nóg pewnie narzeka ....

____________________________________________________________

ku przestrodze


zapadnięty grzbiet + nabyty koziniec
Zapisane
goha
Użytkownik

Wiadomości: 635



« Odpowiedz #22 : Listopad 19, 2008, 08:39:45 »

 Co? to drugie zdjęcie to jakaś masakra......

mój był zajeżdżony jako 2 latek i mam tego widoczne gołym okiem efekty niestety - ścięgna naderwane, kontuzje odnawiały się kilkakrotnie
Zapisane
emi
Użytkownik

Wiadomości: 108


« Odpowiedz #23 : Listopad 19, 2008, 08:46:35 »

zauwazcie ze labba tez ma koziniec pieknie sie bedzie rozwijala z szkitami krzywymi jak u krasnala
Zapisane
lech58
Użytkownik

Wiadomości: 101


« Odpowiedz #24 : Listopad 19, 2008, 09:35:24 »

Zajeżanie koni 2,5 letnich to żadne przestępstwo. Kiedyś ogiery odchodził do Z.T. jesienią aby odbyć roczny trening pod siodłem oraz próbę zaprzęgową. Nikt w tym nie widział nic złego, teraz też og. idąc do zakładu muszą chodzi c pod siodłem ito nie stępem. Zdjęcie gn. kobyły pokazuje wady niekoniecznie spowodowane wczesnym ujechaniem może być to spowodowane złym wychowem lub być to wada wrodzona \chyba,że ktoś zna ją od urodzenia i zna jej historię\.Emi gdzie
e w wysokiej trawie widzisz koziniec.
Zapisane
emi
Użytkownik

Wiadomości: 108


« Odpowiedz #25 : Listopad 19, 2008, 09:40:38 »

a widac bo zdjecia sa nie tylko w wysokiej trawie jak dla mnei tpoo ppoczatek ladnego kozinca zreszta niech kazdy robi jak uwaza  wkoncu kon sie nieposkarzy to co tam
Zapisane
lech58
Użytkownik

Wiadomości: 101


« Odpowiedz #26 : Listopad 19, 2008, 10:16:33 »

Masz racje troche poszperałem i znalazłem kkobyła ma kozińca ale to będzie wrodzony bo trudno uwierzyć aby była już tak zajechana w tym wieku.
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #27 : Listopad 19, 2008, 10:31:00 »

Zajeżanie koni 2,5 letnich to żadne przestępstwo. Kiedyś ogiery odchodził do Z.T. jesienią aby odbyć roczny trening pod siodłem oraz próbę zaprzęgową. Nikt w tym nie widział nic złego, teraz też og. idąc do zakładu muszą chodzi c pod siodłem ito nie stępem.
ale sie od tego odeszło
A praca w zaprzęgu to zupelnie inne obciążenie, tutaj nie bulwersuje mnie 2,5 latek
Teraz klacze do ZT są przyjmowane w wieku skonczonych min 33 mce
Czyli przyjmijmy za absolutne minimum wiek 32 mcy na pierwsze dosiadanie+wczesniejsza praca z ziemi.
Omawiana tutaj kobyłka chodzi pod siodłem od lipca, czyli odkąd miala dwa lata i 4 mce, niby rożnica niewielka ale to jest własnie przekroczenie juz minimum.
Ja nie wyobrazam sobie na takiego dzieciaka wsiadać.


Cytuj
Zdjęcie gn. kobyły pokazuje wady niekoniecznie spowodowane wczesnym ujechaniem może być to spowodowane złym wychowem lub być to wada wrodzona \chyba,że ktoś zna ją od urodzenia i zna jej historię\
niekoniecznie, ale konie jezdzone, czesto w rekreacji(!) w młodym wieku, czasem własnie dwóch lat, konie późno dojrzewające, których kościec jest obciązony w trakcie intensywnego rozwoju mają duża szanse tak właśnie wyglądac po parunastu latach.
A jak widać, głównie w ogłoszeniach, są i 1,5 roczniaki chodzące pod siodłem.
Ale Ci hodowcy/właściciele, ktorzy biorą takie młode konie pod siodło rzadko chyba wiążą z nimi jakieś wspolne plany na dalszą przyszłosć, pojezdzą i sprzedadzą 4-5latka.
Zapisane
emi
Użytkownik

Wiadomości: 108


« Odpowiedz #28 : Listopad 19, 2008, 10:39:05 »

lech nietwierdze ze to koziniec nabyty ale zajezdzanie konia w młodym wieku ktory ma kozinca wrodzonego bedzie poglebial problem tego schorzenia
Zapisane
wiewióra
Użytkownik

Wiadomości: 24


« Odpowiedz #29 : Listopad 19, 2008, 10:41:08 »

Radzę poczytać lektury dotyczące pracy z młodym koniem ale te z dawniejszych okresów.. okresów Królikiewicza czy innych znawców.. A po drugie poczytać na temat rozwoju kości, stawów z weterynarii to przekona się wiele osób co może się stać z koniem we wczesnej pracy.. nie mówię o początkach ale na starość wyjdą problemy.. więc radzę myśleć o przyszłości naszych pupilków.. nie tej na dwa lata ale tej na 20 lat do przodu...
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

saigo-no-chi wataha-farkas vocaloid-world chatka eye