FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 02, 2024, 04:43:44 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Mieszanki koni młp z innymi rasami  (Przeczytany 8967 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« : Sierpień 06, 2008, 18:10:59 »

Napewno spotkaliście jakies konie, bedące potomkiem małopolaka i rodzica innej rasy.
Wiele w Polsce zwierzaków o rodowodach m/śl, m/wlkp, m/sp, m/hc, czy m/han, m/hol, m/kwpn
Co sądzicie o tych połaczeniach ?
Czy są jakies takie krzyzówki, które Wam przypadły do gustu ? moze zapadł w pamięć jakis konkretny koń, będacy taką mieszanką ?
Albo jakie łączenie sami chcielibyście zaryzykowac ?
Czy matki małopolanki to dobre klacze pod ogiery zachodnich ras szlachetnych ? 

Ja osobiscie mam ciagoty na Wschód, pod Krakowem mozna spotkac konie m/achał i takiego konia chciałabym kiedys sobie może wyhodowac  Chichot
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #1 : Sierpień 06, 2008, 20:16:10 »

mi się bardzo podobają mieszanki prudnickie, bardzo dobrze z młp klaczami łączył się Luron, jego najbardziej znane potomstwo od matek młp
- Dżahil od Dżonka/Len
-Imequyl od Iluzja/Len
- Eternal od Elektra/Len
- Eula od Elektra/Len

i podobne mieszanki (od klaczy w połowie młp)też po tym og.
- Otill od Olita/Mag
- Ensilla od Endora/Gon

wszystkie te konie mają duze uzdolnienia skokowe i zostały wysoko ocenione na próbach dzielności - Dżahil zwycięstwo, jednego pkt zabrakło do oceny wybitnej !

Imequyl zaś startuje najwyższe konkursy po Andrzejem Głoskowskim - ostatnie osiągnięcia m.in
- 2 m.w Grand Prix na CSIO **** w Bratysławie, 10 miejsce na MPS, zwycięstwo w GP Bogusławic, udany start w Wilnie
przy tym jest to ogier szalenie urodziwy (bije nma głowę nie jednego młp zaawansowanego w krew francuską i nie tylko )





Moja klacz u poprzedniej właścicielki była kryta sp' kami i na trzy konie jeden był w miarę reszta taka sobie, myślę że młp partnerzy bardziej jej leżą Uśmiech

wał. po Emetic sp



i wał. po Lancetnik młp



kl. po Emetyt młp



moim zdaniem jest różnica i cały czas się wkurzam dlaczego przez trzy sezony stanówkowe marnowano ją byle jakimi sp  Złość
Zapisane
Dahoman
Użytkownik

Wiadomości: 116



« Odpowiedz #2 : Sierpień 07, 2008, 08:41:49 »

No a już najlepszymi mieszankami to m/z !
Ja jestem przeciwny wszelkim zamieszankom.
Zapisane
Marta
Użytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #3 : Sierpień 07, 2008, 11:03:30 »

Fajny temat, nie zauważyłam wcześniej. Mieszanki typu prudnickie klacze i Luron świetnie sprawdzają się w sporcie, ale mam co do nich złożone uczucia. W każdym razie niektóre mieszanki są dla mnie bezsensowne, zwłaszcza jak się pomyśli o hodowaniu koni na ich podstawie. Nagle w którymś pokoleniu wychodzą zupełnie niepożądane cechy. Zdaje się, że jestem okropną rasistką...
Zapisane
goha
Użytkownik

Wiadomości: 635



« Odpowiedz #4 : Sierpień 07, 2008, 11:51:01 »

Ja mogę się wypowiedzieć na temat m/hc ponieważ znam kilka takich mieszanek. Moim zdaniem efektem takiego połączenia są konie bardzo kiepskie pokrojowo - duże głowy, kanciasta kłoda, wzrost ok 150 - ogólnie kompletna dysproporcja pomiędzy poszczególnymi partiami ciała Uśmiech Jeśli chodzi o użytkowość to bez rewelacji - jako alternatywa dla hucuła dla większych osób w teren to ok (w takim celu chyba stworzono tą mieszankę w Gładyszowie). Natomiast mieszanka taka połączona z arabem dała już dużo lepsze efekty wizualne Uśmiech mam trochę zdjęć jak kogoś interesują

jeśli chodzi o połączenie m/sp to to bardzo szeroki temat tak samo jak sama rasa sp Uśmiech
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #5 : Sierpień 07, 2008, 12:30:02 »

ar...? właśnie na te konie liczyłam w tym temacie, czekałam na Imequyla Uśmiech
Prudnik ma w stadzie klacze matki sp z matek małopolskich po ogierach takich jak :
Fanimo, Elvis, Nobody, Luron, Ishan, ( KWPN )
Brentano II, Genius ( han )
I własnie te klacze były chyba z zasady juz kryte pozniej Dżahilem, Cordialem, Weronalem, Maramem, Questerem, a nie małopolanki ( pewnie tez przez dotacje )

Marta, bo to całkiem nowy temat, pewnie dlatego, nie zauważyłaś Uśmiech
a rasistów jest Was już dwoje, hehe

Goha, wiem, wiem, ze to rozległy, nawet nie ma o czym mówić
No o ile z rasami skonsolidowanymi możemy ewentualnie czegoś oczekiwac, czy przewidywac u potomstwa, o tyle z ogólnie powiedzianym sp będzie gorzej...

Nasze klacze też wczesniej miały okazje dawać dzieciaki sklasyfikowane jako sp, po hanowerach i ogierach sp z rodowodami pelnymi koni zachodnich ras ( takich jak Gasparone, Fliper, Sprint ), ale nic nie wiem o tych źrebakach niestety.
Ogólnie tendencja ostatnich 15 lat to krycie wszystkich polskich klaczy zachodnimi ogierami  Z politowaniem
Co i tak ewentualnie uważam za może nieco bardziej sensowne i celowe niż krycie ogierami wlkp czy śl, a nawet takich koni sp mamy sporo.

No właśnie dotacje...., zgodzicie sie z tym, ze zatrzymały to masowe krzyżowanie wypierające i ekspansję spków czy nie ? ( choć moze to dyskusja do innego tematu )
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #6 : Sierpień 12, 2008, 17:43:30 »

ja dość długo zastanawiałam sie nad mieszanka z sf ... ale w koncu spełzło na niczym.
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #7 : Sierpień 12, 2008, 17:47:36 »

ale rozmyśliłaś sie na rzecz ogiera małopolskiego, czy spełzło na niczym z innych niezależnych przyczyn ?
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #8 : Sierpień 12, 2008, 17:50:44 »

tak naprawde to dlugo nie chciala zaskoczyc..inseminowalam mrozonka i nic z tego nie wyszlo.. wiec w tym roku postanowilam malopolakiem i jesli wszystko bedzie ok to wtedy chcialabym sprobowac sf.. marzy mi sie mały Diament Uśmiech

ale co wogole myslicie o takiej krzyzowce.. czy w ogole jest sens na takie zabawy..mamy tyle fajnych koni i czy warto dla zwyklej fanaberii :/
Zapisane
korsarz
Użytkownik

Wiadomości: 192


« Odpowiedz #9 : Wrzesień 22, 2008, 13:59:26 »

A ja mam pytanie jak.Kiedyś w artykule z KP charakteryzującego poszczególne rasy konie hodowanych w Polsce zaznaczono, że na początku lat 60 importowano klacze kabardyńskie do SK w Stubnie.Ciekaw jestem czy to jakoś zaznaczyło się w hodowli małopolskiej.Wiem, że z tych mieszanek były jakieś ogiery uznane.

______________________________________________________________

I mam też pytanie na jakiej zasadzie dobiera się ogiery małopolskie do hodowli wielkoplskiej.Śląskiej jak to kiedys bywało niestety juź nie.A szkoda bo hodowcy ślązaków bardzo chętnie by takie widzieli pomni wartości jakie wniosły.A także suchość i szlachetność.
Zapisane
Drapik
Użytkownik

Wiadomości: 446


« Odpowiedz #10 : Wrzesień 22, 2008, 14:06:42 »

zgodzę się z przedmówcami- prudnickie konie od klaczy po Len , po Luronie miodek, Do tego mieszanki  z Greyem- wyrównały jego paskudny łeb:)
sama zachwycona jestem klaczami wlkp z Racotu, które mają Plona w papierach- szalenie urodziwe, ale i kalibrowe babeczki.
Ostatnio zaeksperymentowaliśmy z SF ale papierowo AA uznanym nawet dla AA we Francji na  tych właśnie klaczach efekty od stycznia;)
a zimniuchy z młp widzialam u Emi sasiądek:D po Hufie...i takie podobne;) ino z maści;)
Zapisane
korsarz
Użytkownik

Wiadomości: 192


« Odpowiedz #11 : Wrzesień 22, 2008, 14:14:08 »

No własnie.A jakie wymagania muszą spełniać ogiery małopolskie by kryc kalcze wielkopslkie?Kiedys ogiery kryły teź klacze slaśkie i niezłe konie wychodziły.Szlachetniejsze i nardziej suche.Do dziś hodowcy wspomniają je sentymentem.No niezłe w sporcie.Po Roncevalu był Medar w ujeźdźeniu i Dolar w zaprzęgach.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #12 : Wrzesień 22, 2008, 17:05:59 »

Drapik
po Warce jestem całkiem zabujana w Imequylu, jak mi kobyłę na sp z młp przerobią będe wiedziała czym kryć  Duży uśmiech
Ciekawe na ile skoczy stanówka ?
Zapisane
Drapik
Użytkownik

Wiadomości: 446


« Odpowiedz #13 : Wrzesień 22, 2008, 17:14:02 »

co do Imusia to u dr Łoja jedna klacz-chyba Azalia jest pokryta rudym, fakt ona nie  jest czysta mlp mimo ze kiedys tam czempionka i jej syn zdal test dla mlp...
ale co tam
co do xo do wlkp- kiedys bylo tylko kilka ogierow uznanych dla wlkp i trak a teraz...z tych co robia /robily lepsza robote niz w mlp to wymienie burgunda, saganka, greya, bolivara i askara
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

lunapolis eye vocaloid-world zamburgia saigo-no-chi