FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 02, 2024, 10:09:23 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Rozród w hodowli koni młp  (Przeczytany 20791 razy)
0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« : Czerwiec 20, 2008, 11:53:43 »

Jakie są najbardziej popularne i najczęściej stosowane metody w rozrodzie koni młp ?
To znaczy przypuszczam, ze krycie z ręki wciąż jest najbardziej powszechne, ale zastanawiam sie jak u was z dostępnością innych metod, jak z ich wykorzystaniem, zainteresowaniem hodowców.
W hodowli koni arabskich z roku na rok co raz to większy odsetek klaczy nie widuje ogiera.
W hodowli angloarabów przykładowo klacze ochabskie od wielu juz lat sa tylko i wyłącznie inseminowane.
A z drugiej strony znam miejsce, gdzie ogier chodzi sobie ze swoimi klaczami, jest grzeczny, potulny i podporządkowany w stadzie, a mamuśki razem z ojcem odchowują dzieciaki...Źrebność wysoka, ogier szczesliwy, zrównoważony i bardzo "rozsadny" przy kryciu klaczy.

Dlatego chcialam spytac jak jest u was, czy konwencjonalnie, czy mniej konwensjonalnie, nowoczesnie czy tradycyjnie.
Hucuły, koniki polskie i folbluty mają zakaz inseminacji, muszą sobie radzić tej możliwości. W hodowli koni małopolskich inseminacja jest metodą dostępną, ale czy szeroko wykorzystywaną ? jaki jest jej udział w rozrodzie ?
________________________________________________________________

http://www.hij.com.pl/art.php?dzial=hodowla&id=abc_cz17.htm
Cytuj
Dynamiczny rozwój sztucznej inseminacji obserwujemy od połowy lat 80. Największym powodzeniem z uwagi na relatywnie niskie koszty w stosunku do dużej skuteczności cieszy się inseminacja nasieniem świeżym. W Niemczech ma ona zastosowanie u około 75% klaczy, podczas gdy u około 2% stosuje się nasienie mrożone, a pozostałe klacze są kryte w sposób naturalny. Liczby te jednak uwzględniają wszystkie rasy hodowane w tym kraju, w tym także rasy, u których obowiązuje zasada krycia naturalnego. Biorąc pod uwagę tylko grupę koni sportowych, procent klaczy krytych w sposób naturalny jest znacznie niższy, na korzyść inseminacji, szczególnie nasieniem świeżym.
Zapisane
jaśko
Użytkownik

Wiadomości: 215


« Odpowiedz #1 : Czerwiec 20, 2008, 20:41:39 »

u mnie 2 naturalnie kryje 1 inseminuje z dobrym skutkiem
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #2 : Czerwiec 21, 2008, 13:23:36 »

ja na razie trzy razy kryłam naturalnie, raz inseminowałam w Bogusławicach, niestety u mnie ze specjalistą od inseminacji jest poważny problem i niestety część ogierów jest niedostępna Smutny

na szczeście poziom źrebności w stadzie póki co , tfu tfu żeby nie zapeszyć, 100 % na inseminację do Bogusławice zqwiozłam klacz 4 dnia ruiji, przywiozłam po trzech dniach i załapała za pierwszym razem (inseminacja nasieniem świeżym) , polecam SO Bogusławice, pełen profesjonalizm Uśmiech
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #3 : Sierpień 19, 2008, 08:42:31 »

u mnie niestety "mały Halogen" został resorbowany Smutny

może macie pomysły albo doświadczenie co może byc przyczyna resorpcji? klacz zdrowa, pochwa i macica czyste... wychuchana wygrzana a tu takie numery Smutny juz nie wiem co robic
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #4 : Sierpień 19, 2008, 08:57:48 »

przykro mi Smutny wielka szkoda
ile czasu od zażrebienia ?

Cytuj
U zdrowych i płodnych klaczy 5-25% ciąż ulega przerwaniu w okresie zarodkowym, u klaczy z problemami ten odsetek może być wyższy. Obumieranie i resorbcja zarodka może odbywać się zupełnie bezobjawowo i jedynym sygnałem jest wystąpienie rui u klaczy, które miały być źrebne. Krytyczny okres dla płodu trwa do około 40 dnia ciąży, potem płód jest bardziej zabezpieczony. Obumieranie zarodka po tym czasie grozi wystąpieniem pozornej ciąży, prowadzącej zwykle do długotrwałego zahamowania występowania cykli płciowych. Taki stan może utrzymywać się nawet do 5 miesięcy. Powtórne badanie przez lekarza na stwierdzenie ciąży jest bardzo wskazane, ponieważ jak już wspomniałem po tym okresie może się dużo zmienić . Zdarzają się klacze, u kórych mimo ciąży występują objawy rui co skłania właściciela do ponownego krycia i może być powodem poronienia. Poronienie dotyczy płodów od 40 do około 300 dnia ciąży. Powyżej trzeciego miesiąca ciąży poronienie występuje u około 3-4% klaczy. Klacz może poronić wczesny płód zupełnie bezobjawowo i jeżeli właściciel nie znajdzie płodu, nie będzie wiedział o zaistniałym fakcie. Przyczyn wywołujących poronienie oraz zamieranie zarodków i przedwczesne porody może być wiele. Do najczęstrzych należą infekcyjne choroby łożyska, ciąża bliźniacza, choroby wirusowe, zaburzenia hormonalne, choroby ogólne, zaburzenia rozwojowe, wady wrodzone płodu oraz przypadkowe przyczyny np. wypadki czy zatrucia. Przyczyną infekcji prowadzących do obumierania zarodków i poronień mogą być wady budowy sromu i pochwy, wtórne lub pierwotne, prowadzące do zalegania moczu w pochwie lub do zasysania powietrza podczas ruchu klaczy. Dochodzi wtedy do zapaleń narządów rodnych. Wady takie w wielu wypadkach można usunąć operacyjnie wykonując plastykę sromu. Resorbcje i poronienie występują również w wypadku zakażenia wirusem wywołującym wirusowe zapalenie tętnic u koni, jak również infekcje bakteryjne i grzybicze.
tekst Lek.wet. Janusz Petelicki
http://www.konski-targ.pl/index.html?strona=artykuly&jezyk=pl&p1=3&dok=42

Cytuj
W kraju mamy swoje lokalne obciążenia toksyczne- pospolitymi grzybami i pleśniami, rozwijającymi się na żle przechowywanych zbożach, słomie i sianie. Konie spożywając kęs takiej paszy w prosty sposób doprowadzają do zatrucia organizmu toksynami grzybów i pleśni. Objawy kliniczne takiego stanu to : pokrzywka na skórze, kaszel, wypływ z nosa i oczu, biegunka na skutek dysbiozy ( zaburzenie właściwego składu bakterii ) w jelitach,uszkodzenia płodu u ciężarnych klaczy, łącznie z zamieraniem zarodków, resorpcją płodu i poronieniem.(...)
Lek. wet. Bogumił Wojnowski

tyle moge na ten temat w tej chwili podsunąć


A co do tematu przewodniego, moje klacze były kryte z ręki.
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #5 : Sierpień 19, 2008, 09:01:23 »

po trzech tygodniach.. niby nic ale smutek jest. zastanawiam sie mocno czy probowac dalej. po wielu nieudanych probach teraz chociaz zawiazal sie zarodek... pojawia sie tylko pytanie czy znow sie nie powtorzy  Płacz

dzięki montana, czytałam wlasnie wczoraj ten wątek. juz chyba przeczytałam większość artykułów które mogłam znaleść w necie.. chyba nie da sie przed tym uchronic.

zeby tak bardzo nie bylo to off to ta także była kryta z ręki
Zapisane
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #6 : Sierpień 19, 2008, 10:04:27 »

Ja proponuję w tym roku już nie kryć - już późno, a zaczynać od wczesnej wiosny (luty, marzec).
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #7 : Sierpień 19, 2008, 10:22:21 »

ehh pewnie tak bede musiala zrobic.. tylko ze to juz drugi sezon probujemy i nic Smutny
Zapisane
Lumi
Użytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #8 : Sierpień 19, 2008, 16:28:38 »

U nas w rejonie weterynarze mają takie wytłumaczenie " taki rok" Duży uśmiech i po sprawie
Zapisane
ms_konik
Użytkownik

Wiadomości: 105



« Odpowiedz #9 : Sierpień 19, 2008, 17:52:24 »

Ess_ka- nie poddawaj się!
Jedna z naszych kobył ma na drugie resorbcja Uśmiech.
Przez dwa sezony albo się nie zaźrebiała albo resorbowała w okolicy 100 dni Smutny.
Tej wiosny zaźrebiła się słabą mrożyzną za pierwszym razem Uśmiech.
Piąty miech już za nami!
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #10 : Sierpień 19, 2008, 20:49:04 »

ess_Ka

oj strasznie szkoda Smutny
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #11 : Sierpień 19, 2008, 21:00:04 »

w tym roku dam jej juz spokoj. zrobie teraz wszystkie badania, poszczepię na co sie da Mrugnięcie i zaczniemy w nowym sezonie.. oby był lepszy od poprzednich dwoch Uśmiech
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #12 : Sierpień 19, 2008, 21:06:20 »

swoją drogą jak to jest klacz pod taką opieką nie może się zaźrebić, podczas gdy byle kobyła u chłopa rok w rok daje źrebaki stojąc w ciemnej komórce i niewiele jedząc  Smutny
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #13 : Sierpień 19, 2008, 21:09:35 »

za kazdym razem gdy usg nie daje tego obrazu ktorego oczekiwałam zastanawiałam sie dokładnie nad tym samym...

witaminki, suplementy, badania, najlepsze pasze, super nasienie a tu nic.. a taki chlop nakarmi byle czym o wecie sie nawet nie mysli a zrebaki kundlaki sa Uśmiech
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #14 : Sierpień 19, 2008, 21:20:18 »

chyba po prostu na tym polega niesprawiedliwośc świata Smutny
ale przynajmniej u Ciebie klacz nie trafi na rzeź za swoją "trefność" Uśmiech trzymam kciuki
Zapisane
Strony: [1] 2 3 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

spw tunake kotyteam eye zamburgia