FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 02, 2024, 13:06:36 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Regiony hodowli młp w PL  (Przeczytany 4416 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« : Czerwiec 15, 2008, 09:39:17 »

Czy w Waszej okolicy dużo jest koni małopolskich ?
w pensjonatach, szkółkach przewazają konie młp czy konie innych ras ? a moze małopolaka ze świeczką szukac ?
Z jaką reakcją sie spotykacie, kiedy mówicie, ze Wasz kon to małopolak ?
( bo ja kiedys zostałam niemalze wyśmiana, a czasami ludzie nie staraja sie nawet ukryć zdziwienia )
Mnie sie zdawało, ze nie tylko kazdy słyszał o tej rasie, ale tez kazdy wie mniej wiecej jakie to konie i potrafi kilka wymienic i tutaj moje zdziwienie, kiedy okazuje sie, ze to tylko moje wyobrazenia, a wielu ludzi, "koniarzy" związanych od lat z "horse industry" nie mają zielonego pojęcia o koniach młp.
W Krakowie i okolicach, na Podhalu, to jednak na prawde koń rodzimy, zadomowiony i z renomą, na dodatek w kazdej stajni gdzie jest kilka koni mozna znaleźć małopolaka, w lubelskim do ogiera można wierzchem jechać, bo i odległość na to pozwala,
a są regiony, gdzie małopolak jest egzotyczny niczym shar pei ...
Gdybym nie doświadczyła, to bym nie uwierzyła, hehe, idealistka niedowiarek z małopolski.
Jakie macie doświadczenia i spostrzeżenia na ten temat ?
Zapisane
Maksowa
Użytkownik

Wiadomości: 18


« Odpowiedz #1 : Czerwiec 15, 2008, 10:36:48 »

ja jestem z warmii
i tu małopolaki niezbyt popularne
kazdy wie ze istnieja
ale sa odlegle nie wiem jak fryzy
u mnie w stajni sa 2 malopolaki to juz niezle jak na ten region (to raczej takie jezdzieckie zadupie )
tutaj króluja trakeny sp i rozne niemieckie wynalazki
a ja tam wychodze z zalozenia "dobre bo polskie"
Zapisane
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #2 : Czerwiec 15, 2008, 18:17:28 »

U mnie, na podlasiu są dwie hodowle koni małopolskich (my i Reszkowce), w klubach jeździeckich jest sporo małopolaków i krzyżówek z dużym udziałem młp, jednak to głównie rekreacja.
Moim zdaniem najmocniej wyśmiewają małopolaki w rajdach (wyższych klas), bo to niby dyscyplina dla arabów. Okazuje się, że wygrywa odpowiedni trening, a rasa ma mniejsze znaczenie.
Zapisane
jaśko
Użytkownik

Wiadomości: 215


« Odpowiedz #3 : Czerwiec 15, 2008, 20:12:37 »

zdaniem inspektorow z lzhk lukow jest regionem hodowli koni malopolskich dla ciekawosci odsylam do KP 9 z 1979r.Obecnie na terenie powiatu jest ok 30 klaczy malopolskich.
Zapisane
Wiwiana
Użytkownik

Wiadomości: 242


« Odpowiedz #4 : Czerwiec 16, 2008, 08:41:53 »

Jaśku, toć ja w 79 jeszcze na chleb mówiłam bep, a na muchy - tapty  Mrugnięcie
Skan jaki by się przydał...

W moim powiecie klaczy małopolskich jak na lekarstwo, nieliczne wierzchowe to takie wszystko ze wszystkim (czyli SP Chichot), a ogierów niet. Stał kiedyś w Kaniwoli Matador, a w Janowicy Karino i dobrze było, a teraz same niemce (sztuk w porywach do 2).
Za to grubych... hoho.
Zapisane
robo118
Użytkownik

Wiadomości: 42



« Odpowiedz #5 : Czerwiec 28, 2008, 09:32:56 »

U was to małopolaków jak mrówek bo u mnie w woj zachodniopomorskim to trzeba się nieźle namęczyć aby znaleźć małopolaka.Wszędzie tylko sp i niemiecki import. Są jeszcze wielkopolaki ale też z dużą domieszką niemiecką. Jestem jedynym posiadaczem czterech klaczy młp w promieniu 180 km. W maju sprowadziłem do nich syna Emetyta,Bawariansa. Zaproponowałem sąsiadowi krycie jego klaczy(różnej zbieraniny) ale odparł że on inseminuje swoje klacze nasieniem ogierów ras niemieckich z wyższej półki. Przepraszam jeśli ojciec Bawariansa to nie najwyższa półka to co?Co???
Poza tym sami rolnicy rozmnażający konie na " grubej nodze!!!!!" Naprawdę płakać się chce.
Zapisane
Dahoman
Użytkownik

Wiadomości: 116



« Odpowiedz #6 : Sierpień 20, 2008, 22:18:14 »

U nas na mazowszu sporo małopolaków w okolicy, większość sąsiednich stajen ma takie konie, w promieniu 50 km można odwiedzić kilku hodowców.
Nasz pobliski sąsiad sprawił sobie ostatnio konia- młodego ogierka małopolskiego
Zapisane
bushido
Użytkownik

Wiadomości: 28



« Odpowiedz #7 : Sierpień 21, 2008, 11:46:10 »

W mojej okolicy powiatach kraśnickim i Janów Lubelski przeważają znacząco małopolaki. Ich właściciele szczególnie rolnicy prawie nie mają innych koni jak małopolaki lub ich mieszanki głownie z grubasami. I zauważam coś zupełnie odwrotnego miałem kiedyś klientów którzy na słowo klacz sp skrzywili się i pytali to jakieś dziwne rzeczy czy ona spokojna czy zrównoważona itp. Więc znajomość ras  też zależy znacząco od regionu. Brakuje jednak ogierów małopolskich, już nie jest tak jak ktoś wcześniej napisał że wierzchem można pojechać. Odkąd Białka zmieniła zasady dzierżawy w tych dwóch powiatach są zaledwie 4 ogiery a w 2007 roku było ich 8 więc nie ma bardzo w czym wybierać.
Zapisane
Dahoman
Użytkownik

Wiadomości: 116



« Odpowiedz #8 : Sierpień 21, 2008, 12:00:42 »

hehe, to u nas niby koni małopolskich dość sporo ( ale obok licznych zimn, sp, xx, oo....)
a ogierów nie ma !
powiaty : białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, radomski, szydłowiecki, zwoleński nie mają ogiera małopolskiego
Z dostępnością inseminacji też kiepsko, pozostaje wieźć do Bogusławic, Łącka, czy Walewic.
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #9 : Sierpień 21, 2008, 12:14:03 »

w łódzkim z dostepnoscia nie ma problemu jesli chodzi o ogiery, ale to raczej ze wzgledu na bliskosc Walewic, Bogusławic i Łącka. Jesli chodzi zas o same malopolaki to troche by sie tego uzbieralo.. i jakis prywatny ogier sie znajdzie i troche ludzi którzy maja klacze i zajmuja sie hodowla (i nawet robia to z oglowa)
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #10 : Wrzesień 20, 2008, 12:23:02 »

fajny, bo czytelny przykład, dostępności ogierów u nas Mrugnięcie ( bo moje klacze pod radomskim ozhk )

OZHK Kielce - 207 ogierów
http://www.ozhk-kielce.pl/ogiery/ogiery_rasy.html
29 młp,
5 oo,
9 śl,
3 sp
i inne ( kuce, hc, kn, z )

 
sąsiedni OZHK Radom - 175 ogierów
http://www.wzhk.radom.pl/katalog.html
1 xxoo ,
2 oo ,
2 wlkp ( z czego jeden nie żyje Mrugnięcie
1 sp
i inne

to jest 4 ogiery gorącokrwiste !
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

zamburgia vocaloid-world spw wataha-farkas tunake