FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 05, 2024, 17:48:07 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] 3 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dlaczego akurat małopolak ?  (Przeczytany 16821 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #15 : Kwiecień 08, 2008, 12:12:07 »

W starszych KP jest sporo ciekawych artykułów na temat koni rasy małopolskiej, równiez takich utrzymanych w podobnym klimacie, przedstawiajacych porównywalne stanowisko

Zapisane
goha
Użytkownik

Wiadomości: 635



« Odpowiedz #16 : Kwiecień 08, 2008, 20:02:08 »

przyjemnie się takie rzeczy czyta Uśmiech
Zapisane
Maksowa
Użytkownik

Wiadomości: 18


« Odpowiedz #17 : Kwiecień 08, 2008, 23:45:00 »

z przypadku
i nie zaluje wkoncu "dobre bo polskie"
Zapisane
korsarz
Użytkownik

Wiadomości: 192


« Odpowiedz #18 : Kwiecień 09, 2008, 12:29:26 »

Jak dla mnie to wszystkie ważne cechy zostały wymienione :DDla mnie ma znaczenie wszechstronnosć.Skakć po 1,60 nie muszą.Ale cenię wytrzymałość,zdrowie( choć z tym jak juź przeczytałem różnie bywa Mrugnięcie),szlachetność i suchość tkanki i chęć pracy w zaprzęgu i pod siodłem.
Zapisane
Maxima
Użytkownik

Wiadomości: 18


« Odpowiedz #19 : Kwiecień 12, 2008, 20:44:20 »

Dlaczego małopolak?

Może niektórzy, wiedzą za którą rasą tak naprawdę przepadam i dziwią się dlaczego uczestniczę w dyskusji o koniach małopolskich.
Więc wyjaśnię dlaczego.

Po pierwsze hodowle koni mam we krwi, z dziada pradziada hodowano u mnie w domu konie, do lat 70 - tych były to wyłącznie młp, pradziadkowi podczas I wojny światowej uratowały nawet życie.

Po drugie prawdziwy małopolak poraża urodą, jest w nim coś co nie pozwala oderwać oczu...


Dlaczego nie całym sercem?


A to z kilku powodów:

Pierwszy i najważniejszy: Jest obecnie bardzo mało małopolaków, które mi się  podobają. Brakuje mi w nich głównie ruchu, ostatnio urody (w większości zasługa importów) i bardzo często charakteru.

Drugi: Dużo można by było w tym kierunku zmienić, ale po prostu nie widzę na to szans, jest za dużo prywatnych wizji konia młp, każdy hoduje co mu się podoba i każdy koń z takich koncepcji ma w rodowodzie - młp. Jedni chcą konia do skoków, inni wyłącznie do wkkw a inni w typie orientalnym a to = chaos.

Trzeci: Totalny brak promocji konia młp i w związku z tym brak ekonomicznych perspektyw hodowli tych koni.
Ale pytanie co promować konia do wkkw, do skoków czy pokazowego?

A może to tak niski stan wiedzy hodowlanej polskich hodowców pozwala na to aby najlepsze osobniki emigrowały z kraju a na ich miejsce przyjeżdzały przeciętne lub jeszcze gorsze?


Może ktoś odpowie mi na te pytania, i może przyczyni sie tym do tego, że pokocham tą rasę całym a nie połowicznym sercem:).

Zapisane
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #20 : Kwiecień 13, 2008, 08:55:47 »

Ja mam małopolaki głównie z przypadku i też trochę dzięki dotacji (gdyby nie dotacja - miałabym Mileksa i konie sp i xx).

Maxima, ja widzę małopolaka tylko i wyłącznie w WKKW Uśmiech
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #21 : Kwiecień 15, 2008, 18:16:16 »

ja na młp trafiłam przypadkiem. Pierwszą klaczą zakupioną przez nas była wlkp w typie śl, kupiona chyba tylko dlatego, że była misiowata, zadbana, a my byliśmy zieloni całkiem.
Potem szukaliśmy jej koleżanki do towarzystwa i trafiliśmy niesamowicie okazyjnie kobyłkę młp i to jaką - papier janowski, zero dolewu krwii angloarabów francuskich. Dopiero po kilku latach zaczęłam sobie zdawać sprawę z tego jaki skarb kupiliśmy Uśmiech A teraz już nie wyobrażam sobie innych koni niż młp, osobiście jestem zakochana w typie janowskim i wzdycham do takich klaczy jak choćby Espina, Eminencja, Atrakcja, Arieta czy ogierów takich jak Halogen, Drop, Aspan.
Póki co nie mam absolutnie planów dotacyjnych, wiem ile potrafi zjeść czwórka koni, niedługo będę miała ich 6 (odpukać).
Szkoda tylko, że jeżdżac ubiegłej zimy wzdłuż i wszerz Polski tak mało widziałam młp urodziwych, mnóstwo natomiast spotkałam w kiepskiej kondycji z zaniedbanymi kopytami. Klacze kryte byle jak i byle czym Smutny Smutne

Sakosabo
artykuł świetny, jeden z moich ulubionych p. Pankiewicza, wydaje mi się, że gdzieś mam jeszcze przynajmniej jeden utrzymany w takim stylu.

a co do przeznaczenia młp to zgadzam się z izą, to powinno być wkkw, ew. rajdy dla koni zaawansowanych w krew arabską. I nie zgodzę się, że koń młp nie nada się do sportu będąc przy tym urodziwym. Najłatwiej powiezdieć, że się nie da, a może by tak konsekwebntnie zacząć dążyć do tego celu ?
Zapisane
Maxima
Użytkownik

Wiadomości: 18


« Odpowiedz #22 : Kwiecień 16, 2008, 09:05:08 »


a co do przeznaczenia młp to zgadzam się z izą, to powinno być wkkw, ew. rajdy dla koni zaawansowanych w krew arabską. I nie zgodzę się, że koń młp nie nada się do sportu będąc przy tym urodziwym. Najłatwiej powiezdieć, że się nie da, a może by tak konsekwebntnie zacząć dążyć do tego celu ?

Ja też tak uważam, że można, tylko nie mogę się pogodzić z tym ,co obecnie się się dzieje w hodowli tej rasy.

Punktacja z championatu ma się nijak do ZT, na ZT są pewne preferencje z oceną koni, dodać do tego to, że po takim zakładzie ile koni trafia do wkkw? I czyje są to w większości konie, hodowli prywatnej czy państwowej?

Ile jest w Polsce ośrodków zajmujących się tą dyscypliną? W moim województwie nie ma żadnego, a ile jest dobrych zawodników wkkw w Polsce i ilu z nich chce jeździć na młp? A ile przypada młp na 1 zawodnika? Ostatnio modne stają się konie typu Filera.

A o to wypowiedź który mnie trochę załamała:

Ostatnio w lutowym KT był wywiad z Andrew Nicholsonem ( nr. 1 swatowego rankingu WKKW) który powiedział m.in. ,, preferuje konie o dużym dolewie pełnej krwii, ale lubie także półkrewki z hodowli europejskich...."" oraz ,, według mnie trudnymi końmi pod względem charakteru są trakeny i angloaraby. Nie kupiłbym konia tych ras....''

,, Według mnie przyszły sportowiec powinien być zbudowany atletycznie'' - czy ogier o wymiarach 160 - 185 -20 to atleta?

Aby był zbyt na konie sportowe musi być odpowiednio duże zainteresowanie osób zajmujących się tą dyscypliną. Nie wierze w to, że w Polsce nie ma dobrych koni, tylko albo sie na nich nie znamy albo nie nie umiemy na nich jeździć. Inna sprawa to promocja.

Ar - z jakiej lini masz klacz? Moje ulubione to E i A - od Kadiny. Janów zawsze miał piękne klacze, tylko szkoda, że ostatnio tracą polskie korzenie...
Zapisane
korsarz
Użytkownik

Wiadomości: 192


« Odpowiedz #23 : Kwiecień 16, 2008, 13:06:39 »

Maxima mniemam,iź domyslam się za jaka rasą przepadasz... Mrugnięcie A tak swoją drogą to raczej nie jestesmy potęhą w sporcie jeżdzieckim.A szkoda bo warunki i mizliwości są.Inna sprawa to kwestie materialne.Polacy są po prostu niezbyt zamożni.A Ci, którzy mogliby wyłożyuć i zainwestowac długofalowo nie bawią się w to.Wolą piłkę nożną.tam szybciej można odzyskac pieniądze.Chyba, że trafi do wrocka w bransoletkach..Ale z tego co pamietam to żaden sponsor tam jeszcze nie trafił.

Żałuję bardzo, że sytuacja przedstawiona prze osoby, które znają hodowle małopolaków od podstaw mają aź tak czarne wizje.Ale przynajmniej są realistami.

Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #24 : Kwiecień 16, 2008, 13:59:56 »

Maxima - to Kadinka Uśmiech, dokładnie 6 pokolenie rodziny , w 2007 urodziła pierwszą klaczkę (niech rodzi tylko baby teraz, błagam) po ogierze z linii E, zobaczymy jak urośnie
a co do dyskusji to
żeby nie było tak całkiem OT zapraszam tu Uśmiech
http://www.malopolaki.darmowefora.pl/index.php?topic=104.0
Zapisane
Maxima
Użytkownik

Wiadomości: 18


« Odpowiedz #25 : Kwiecień 16, 2008, 15:30:40 »

Ok. Ar, rozpisałam sie trochę nie na temat, ale to było pod wpływem impulsu, więcej już chyba nie napisze, po prostu ciężko mi o tym pisać......., nie widziałam Twojej klaczy, ale wierzę, że dobra Uśmiech Rodzina Kadiny i Tirany - to 2 najlepsze rodziny Janowskie.

Więc jeszcze raz - dlaczego małopolak - bo piękny, dzielny i nasz, rodzimy Uśmiech

Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #26 : Kwiecień 16, 2008, 18:40:01 »

oj alez ja sie nie czepiam Twojej wypowiedzi, bo jest rzeczowa i ciekawa Uśmiech, tylko pomyslałam, że dobrze byłoby, żeby panował na forum porządek Uśmiech
Zapisane
Maxima
Użytkownik

Wiadomości: 18


« Odpowiedz #27 : Kwiecień 17, 2008, 08:35:55 »

Nie obrażam sie Ar, ani nie mam Ci za złe, że pilnujesz porządku  Uśmiech, tak trzymaj  Uśmiech !, tylko naprawdę ciężko mi pisać na temat przyszłości młp, przez kilka lat analizuję sytuacje i doszłam do pewnych wniosków z którymi po prostu się dziele.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #28 : Kwiecień 17, 2008, 14:03:23 »

i bardzo się z tego cięszę, że chcesz się z nami nimi dzielić Uśmiech
Zapisane
igor.chodan
Użytkownik

Wiadomości: 4


« Odpowiedz #29 : Listopad 30, 2008, 02:06:29 »

Jeszcze nie mam wlasnego konika, ale mam nadzieje w przyszlym roku to sie zmieni.

100% Klaczka malopolska najlepiej ze zrebakiem.

Dlaczego malopolak

Milosc od pierwszego wejrzenia, dzisiaj nie wyobrazam sobie posiadania innego konia niz malopolak
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

julandia real shd devgru rzeczypospolitakarwencka2024