FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 11, 2024, 23:29:04 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 24 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zadaj pytanie :)  (Przeczytany 140808 razy)
0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.
Marko
Użytkownik

Wiadomości: 104



« Odpowiedz #105 : Marzec 10, 2009, 19:28:28 »

kiedyś można było wykupić oc w PZU sam się ubezpieczałem nie wiem jak jest teraz
Zapisane

Jeśli zajmujesz się końmi – MYŚL CZŁOWIEKU TO NIE BOLI
mewen
Użytkownik

Wiadomości: 51



« Odpowiedz #106 : Marzec 10, 2009, 19:32:39 »

Dzięki, właśnie teraz chyba się nie da z tego co słyszałam, ale się dowiem.
Zapisane

Pozdrawiam Uśmiech
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #107 : Marzec 16, 2009, 16:31:02 »

ja mam pytanie w co do badań markerów
kiedy jeszcze trzeba je wykonać ?
na pewno gdy
1) klacz była inseminowana
2) przed wpisem klaczy/ogiera do księgi

Zapisane
Doma
Użytkownik

Wiadomości: 441


« Odpowiedz #108 : Marzec 17, 2009, 08:53:17 »

a ja mam inne pytanie
czym nawozicie pastwiska? mamy mały kawałeczek pastwiska, zależy mi na tym żeby był jak najbardziej wydajny,
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #109 : Marzec 17, 2009, 09:04:26 »

ja mam pytanie w co do badań markerów
kiedy jeszcze trzeba je wykonać ?
na pewno gdy
1) klacz była inseminowana
2) przed wpisem klaczy/ogiera do księgi



w zasadzie to najwazniejsze
dodać można tylko rodziców ( w zasadzie matkę, bo ojciec powinien już mieć zrobione ) ogiera zgłaszanego na ZT ponieważ taki kandydat musi miec potwierdzone pochodzenie po obojgu rodzicach,
a jak wiadomo dawniej klacze nie musiały miec badania, jeśli matka takiego ogiera nie ma oznaczonych markerów, trzeba to nadrobić

i nieco sprostować to
Cytuj
2) przed wpisem klaczy/ogiera do księgi
słowami przed zgłoszeniem ogiera do ZT - nie jest to przecież równoznaczne z wpisem do księgi.

Jakieś jeszcze sytuacje ?
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #110 : Marzec 17, 2009, 09:08:40 »

ja musiałam jeszcze robić markery gdy sprowadzałam nasienie ogiera spoza granic Polski
Zapisane
montana
Administrator
Użytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #111 : Marzec 17, 2009, 09:09:36 »

czyli inseminacja

źrebakowi zrodzonemu po inseminacji zawsze należy wykonać badanie jeszcze przed wyrobieniem paszportu
Zapisane
ess_Ka
Użytkownik

Wiadomości: 206



« Odpowiedz #112 : Marzec 17, 2009, 09:14:17 »

ale ja musiałam robic markery ogiera.. źrebaka później swoją drogą
Zapisane
Branka
Użytkownik

Wiadomości: 19


« Odpowiedz #113 : Kwiecień 02, 2009, 01:20:44 »

Mam pytanie - mam klacz sp, nigdy nie była kryta, a jest wpisana do Ksiego Głownej sp, mam na to papier. Jak to mozliwe skoro nigdy nie kończyła żadnej próby dzielności i nie miała potomstwa? Ten wpis dostałam z 6 lat temu, wyrabiałam paszport i dostałam też dokument informujący o wpisie do Księgi głównej. Czy teraz jak ją pokryję, to źrebak będzie miał pełne pochodzenie i będzie mógł w przyszłosci być uzyty do rozrodu?
Zapisane
Marko
Użytkownik

Wiadomości: 104



« Odpowiedz #114 : Kwiecień 02, 2009, 01:53:46 »

czym nawozicie pastwiska? mamy mały kawałeczek pastwiska, zależy mi na tym żeby był jak najbardziej wydajny,

ja uważam że najlepszy jest obornik ,ale to na jesieni teraz pozostają ci nawozy masz tu urywek z mądrej książki
Nawożenie pastwisk.
Racjonalne nawożenie jest bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na wydajność zielonki i jakość paszy pastwiskowej. Bujny wzrost roślin wiosną i szybki odrost po wypasie zależny jest od wysokości nawożenia azotowego, które również wpływa na zwiększenie zawartości białka w roślinach. Bardzo ważne również jest nawożenie fosforowe, gdyż przyczynia się do lepszego rozwoju koniczyn i zwiększa zawartość związków fosforowych w zielonce pastwiskowej. Obfite nawożenie fosforowe będzie szczególnie ważne na pastwiskach przeznaczonych dla krów mlecznych i jałowi-zny, gdyż wymagają one dużo fosforu do prawidłowego wzrostu i produkcji mleka. Nawożenie potasowe, szczególnie na glebach ubogich w ten składnik (gleby fosforowe), ma również bardzo duży wpływ na ro?.wój w darni wartościowych traw i koniczyn. Jako średnie można podać następujące dawki nawozów mineralnych na l ha pastwiska na glebach mineralnych: 300—400 kg saletry amonowej 34-procen-towej lub 400—500 kg saletrzaku 25-pro-centowego oraz 350—400 kg superfo,?fatu i 250—300 kg soli potasowej. Na glebach torfowych: 250—300 kg saletry amonowej lub 350—400 kg saletrzaku oraz 350—400 kg superfosfatu i 300—350 kg soli pojaso-wej. Nawozy fosforowe i potasowe stosuje się w dwu dawkach: połowę wczesną wiosną, resztę po drugim wypasie. Nawożenie azotowe daje się w 4—5 dawkach — wiosną, a następnie po kolejnych wypasach, aby otrzymać równomierny odrost roślin w ciągu całego okresu pastwiskowego. Podobnie jak na łąkach, tak i na pastwiskach doskonałe rezultaty daje nawożenie organiczne kompostem, obornikiem czy gnojówką. Dawki nawozów organicznych stosuje się takie same jak na łąkach.

jest tam jeszcze o prawidłowy użytkowaniu pastwisk jeśli chcesz to ci prześle ale to może na pw żeby nie zaśmiecać strony
Zapisane

Jeśli zajmujesz się końmi – MYŚL CZŁOWIEKU TO NIE BOLI
boswell
Użytkownik

Wiadomości: 466



« Odpowiedz #115 : Kwiecień 02, 2009, 11:54:24 »

A ja Ci odpowiem tak:
To zalezy na jakich glebach masz trawe.
Po pierwsze zrob sobie analizy gleby-nie sa takie kosztowne-i rob co roku najlepiej,wtedy nie bedziesz niepotrzebnie wywalac kasy na nawozy ktore byc moze maja niewlasciwe proporcje do potrzeb twojej gleby.
Robia je okregowe stacje chemiczno-rolnicze w lublinie to lublin@schr.gov.pl.chcesz inna to ci podam Uśmiech dadza co cenniki i rodzaje badan jakie wystarcza a po badaniu zalecane dawki skladnikow mineral.ktore w roznych nawozach sa rozne,wiec sobie trzeba sobie przeliczyc dany nawoz)
 Dalej co do nawozenia- 1 tona plonu siana pobiera rocznie 22,5kg N(azot)+ 7kg P(fosfor)+28,7 kg K(potas) + 10kg CaO(wapn) + 3 kg MgO(magnez) na dobrej Łace plony z 1 ha to 5-10 ton,na wybitnych-15t.
To wszystko wymaga skladnikow pokarmowych i koniecznie wapnowania,bez ktorego rosliny traca zdolnosc przyswajania innych sklad.Naturalnie wyczerpuja sie one z gleby.Obornik jest kiepskim nawozem na laki-bo dla wykorzystania wymaga przykrycia gleba! a tego na lace nie da sie zrobic.Mozna stosowac kompost z obornika(2 lata sezonowane na pryzmie) lub gnojowice ale wszystkie te nawozy sa glownie dwuskladnikowe(azot i potas-wlasnie ten azot z obornika rozsypanego po polu szybciutko ulatnia sie do atmosfery!) Tak wiec przy nawozeniu ty trzeba uzupelniac fosfor magnez i wapn.
Gnojowka rozrzedzona w formie oprysku to nie wiecej jak 50m3 na ha po odrost. w formie czystej nie wiecej jak 70kg N na ha pod skos.Nie podaje sie nawozow azotowych wraz z wapnem(wapnowanie na jesien) .To tak w skrocie.Ja daje wiosna wieloskladnikowy plus uzupelnienie azotowym,pod skosy azotowy,co dwa-trzy lata wapnowanie.Zbieram trzy skosy od 10lat.
Zapisane
Doma
Użytkownik

Wiadomości: 441


« Odpowiedz #116 : Kwiecień 04, 2009, 16:45:42 »

o dzięki Wam mądrzy ludzie, bo właśnie tego szukałam Uśmiech to forum jest naprawdę niezastąpione  Duży uśmiech
Zapisane
Marko
Użytkownik

Wiadomości: 104



« Odpowiedz #117 : Kwiecień 08, 2009, 20:38:10 »

Zbieram trzy skosy od 10lat.
z tym wszystkim co napisane było wcześnie nie będe polemizował bo to zależy od gleby ale że przez 10 lat zbierasz 3 pokosy to  przegięcie bo do tego wszystkiego potrzebna jest niestety odpowiednia pogoda a jak wiadomo u nas ona jest bardzo kapryśna i tak na przykład w samym ubiegłym roku wielu nie udało się zebarć nawet drugiego, bo zgniło  Złość  a tobie przez 10 lat 3 chyba masz fenomenalne układy na górze Uśmiech
Zapisane

Jeśli zajmujesz się końmi – MYŚL CZŁOWIEKU TO NIE BOLI
boswell
Użytkownik

Wiadomości: 466



« Odpowiedz #118 : Kwiecień 09, 2009, 11:39:28 »

nie Marku-po prostu ogladam dlugoterminowa pogode na tvn meteo,jak sie ma na deszcz to robie sianokiszonke i przez te lata zdaje sie tylko 2 razy mi pokropilo siano na polu! (zapisuje co roku w kalendarzu przebieg zbiorow,nawozy itp) poza tym przewraca sie je nawet 2 razy dziennie!
 
Nigdy mi nic nie zgniło,poza tym jestem pod masztami rtv czy jakie tam one sa i pogoda bywa tu nieco inna niz pare km dalej. Mam klase gleby IIIA wiec bardzo dobra.w ub roku nie pamietam zeby u nas brakowalo pogody choc przeciez jestesmy calkiem niedaleko od siebie..
 
Dlaczego przegiecie? Sa nawet laki czterokosne!( ale to nie u mnie)-wszystko zalezy od tego jak to uprawiasz,jak nawozisz,odnawiasz ruń.Nie chwale sie głupio,tylko tak wlasnie uprawiam pola-głupotą byłoby przy tej klasie gleby (i podatkach!) nie wykorzystywać jej w pełni.

Poczytaj ostatniego Farmera-jest o koszeniu łak -zbierajac 2 razy masz o 20% mniej wiecej wiekszy plon ale o duzo słabszej strawnosci,mniej wartosciowy,o malej zawartosci bialka. Przy koszeniu 3 krotnym i nie pozwoleniu na wykwitniecie traw masz pasze najwyzszej jakosci. Oczywiscie wymaga to solidnego nawozenia.
Zycze rownie wysokich plonów i przy okazji Wesołych Swiąt dla wszystkich! Chichot
Zapisane
Marko
Użytkownik

Wiadomości: 104



« Odpowiedz #119 : Kwiecień 09, 2009, 21:38:35 »

przepraszam zwracam chonor myślałem że chodzi ci tylko zbiór siana  Uśmiech
Zapisane

Jeśli zajmujesz się końmi – MYŚL CZŁOWIEKU TO NIE BOLI
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 24 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

mafiawolomin olimp osw tdw vampairlife