FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 11, 2024, 13:33:49 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 24 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zadaj pytanie :)  (Przeczytany 140773 razy)
0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
AleksandraAlicja
Użytkownik

Wiadomości: 129



« Odpowiedz #165 : Listopad 06, 2009, 10:14:12 »

Ponieważ nikt więcej poza Arcturus nie chce się wypowiedzieć, to dodam tylko, że ta klacz jest rasy śląskiej- i to czysto śląskiej  Duży uśmiech Co ciekawe to wszyscy, ABSOLUTNIE wszyscy, łącznie z poważnymi hodowcami koni małopolskich, zaliczyli tę klacz w poczet koni małopolskich  Spoko Tak więc ArkaGrecja ma 2 swoje ulubione rasy w jednym koniu- klacz śląską o wyglądzie małopolaka  Język  Duży uśmiech
Zapisane
Arcturus
Użytkownik

Wiadomości: 319



« Odpowiedz #166 : Listopad 06, 2009, 10:37:38 »

 Duży uśmiech
Zapisane
ArkaGrecja
Użytkownik

Wiadomości: 96


« Odpowiedz #167 : Listopad 06, 2009, 11:19:25 »

Dla mnie za mało czysta w papierku, bo cholerny dziadek i pradziadek wyłazi w wyglądzie. Śliczne folbluciki  Złość  z nich były. Głównie była kupiona pod siodło, bo świetny charakter, miękkie chody i wytrzymałość ma, ale latka jej lecą i pokryję ją ogierem śl. z dobrym charakterem, żeby za kilka lat mieć na czym się wozić rekreacyjnie.
Zapisane
boswell
Użytkownik

Wiadomości: 466



« Odpowiedz #168 : Listopad 06, 2009, 18:19:06 »

no tak....jak to jest slazak... Duży uśmiech ?? Z politowaniem w zyciu bym nie zgadła-równie dobrze mogłabym typować hucuła bo tak samo niepodobna... Mrugnięcie
czemu chcesz ja slązakiem kryć? nie lepiej czymś no...bardziej w jej typie?
Zapisane
ArkaGrecja
Użytkownik

Wiadomości: 96


« Odpowiedz #169 : Listopad 06, 2009, 22:59:37 »

Bo strasznie kocham ślązaki!!! I tatusia dla źrebaka mam znalezionego w super ślązaczym typie i ze świetnym charakterem, a ponadto, w rodowodzie nie ma ANI JEDNEGO XX  od 1945 licząc. Żeby tylko dożył realizacji moich planów, bo jakoś strasznie mi się nie spieszy  Mrugnięcie
Koniec off topa, bo to forum małopolskie. Duży uśmiech
Zapisane
AleksandraAlicja
Użytkownik

Wiadomości: 129



« Odpowiedz #170 : Listopad 07, 2009, 18:42:14 »

Czy ktoś mógłby mnie oświecić w polowych próbach dzielności? Tzn. do jakiego wieku klacz może przystąpić do takiej próby, na czym ona polega (skoki luzem? zaprzęgi? pokazanie konia pod siodłem?) i kto pokazuje konia- właściciel/jeździec właściciela czy jakiś jeździec firmowy?
Zapisane
ArkaGrecja
Użytkownik

Wiadomości: 96


« Odpowiedz #171 : Listopad 08, 2009, 09:35:19 »

Furia gn 1980 Jar po Jongleur/Festa po Sotis od Femina po Przedświt II Wranik.
Z jakiej stadniny mogła pochodzić? Licencję hodowlaną miała robioną już w białostockim ZHK.
Zapisane
ar...?
Użytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #172 : Listopad 08, 2009, 09:46:26 »

Jar krył na pewno w Pruchnej, ale matka klaczy raczej na pewno stamtąd nie pochodzi.
Zapisane
Iza90
Użytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #173 : Listopad 08, 2009, 10:17:32 »

ArkaGrecja, info z VI tomu księgi stadnej (str. 258), hodowca: SK Kędzierzyn Koźle
Zapisane
ArkaGrecja
Użytkownik

Wiadomości: 96


« Odpowiedz #174 : Listopad 08, 2009, 11:20:50 »

Dziękuję uprzejmie!!! Nie mam ksiąg małopolskich, ale chyba powoli zacznę kupować. To była jedna z klaczy pod Łomżą, na których uczyłam się jeździć. Kłus miała taki, że wyprzedzała inne konie w galopie.
Zapisane
AleksandraAlicja
Użytkownik

Wiadomości: 129



« Odpowiedz #175 : Listopad 11, 2009, 10:26:06 »

Czytam sobie właśnie wartą grzechu książkę Witolda Pruskiego pt. "Hodowla Koni" tom I. Z książki jestem bardzo zadowolona, bo brakowało mi właśnie takiego wstępu i podstaw, a w tej książce dokładnie to jest. Czyli wyjaśnione jest, co to są Przedświty, Furiosa, Dahomany, Schagie. Jakie konie hodowali dawni hrabiowie czy książęta. Z czego składały się konie lubelskie, sądeckie czy kieleckie, z których potem powstała nasza rasa małopolska. No i te zdjęcia  Duży uśmiech
W tej chwili zatrzymałam się na anglo-arabach. Pan Pruski napisał, że anglo-arabem koń jest do momentu, gdy ma max 75% jednej krwi i min 25% drugiej, bez dolewów innych ras. Potem koń staje się już koniem półkrwi. A ja się zastanawiam, do kiedy taki koń będzie małopolakiem? Jeżeli będę stosowała krzyżowanie wypierające dajmy na to folglutem, to kiedy koń przestanie być małopolakiem, a stanie się??? No właśnie-czym? Sp-kiem? A co z koniem półkrwi arabskiej, który będzie miał, dajmy na to, ułamek procenta krwi folgluciej?
Dalej- konie anglo-arabskie wg Pruskiego to nie tylko krzyżówki araba z folglutem, ale też anglo-arabów między sobą + dolew czystych ras. A kiedy anglo-arab staje się półkrwi? Bo to jest jakoś tak słabo wyjaśnione, albo ja nie kapuję  Z politowaniem Wg Pruskiego anglo-arab będzie półkrwi gdy doleję koni półkrwi mających też w sobie inne rasy poza arabem i folbutem. Czyli np. schagye, Furioso? Czyli że każdy małopolak będzie koniem anglo-arabskim- czystym lub półkrwi?
Niby to takie oczywiste pierdółki, ale obecnie ciężko jest znaleźć początkującemu rasomaniakowi oczywiste wyjaśnienia! 
Jak dojdę dalej (bo ja te opisy ras w tej chwili STUDIUJĘ; przeczytać już dawno przeczytałam!) to na pewno zgłoszę się z dalszymi pytaniami (o ile ktoś mi na te odpowie  Spoko )
Zapisane
jasiek
Użytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #176 : Listopad 11, 2009, 11:47:34 »

A ja się zastanawiam, do kiedy taki koń będzie małopolakiem? Jeżeli będę stosowała krzyżowanie wypierające dajmy na to folglutem, to kiedy koń przestanie być małopolakiem, a stanie się??? No właśnie-czym? Sp-kiem? A co z koniem półkrwi arabskiej, który będzie miał, dajmy na to, ułamek procenta krwi folgluciej?

W pierwszym przypadku bedzie koniem polkrwi angielskiej. Takimi konmi sa irlandzkie huntery, na ktorych oparta zostala tamtejsza hodowla koni do skokow i WKKW. Takimi konmi byly tez furioso-przedswity.

Generalnie idea konia polkrwi polega na tym, ze glowny prad krwi jest okreslony, ale poza nim wystepouja inne, dosc dowolne rasy. Na przyklad w walewickim stadzie polkrwi angloarabskiej jest/bylo duzo rodzin zenskich o pochodzeniu lipicanskim czy nawet nieokreslonym. Na przyklad rodzina, z ktorej pochodzi Finlandia wywodzi sie od klaczy z lipicanskiego rodu meskiego Commisario, urodzonej w 1816 roku. W wyniku zawieruch wojennych pewne klacze stracily swoje pochodzenie i jest ono niemozliwe do odtworzenia. Nawet gdyby byly czystymi xxoo, to sa liczone jako NN.
Zapisane
amazonka80
Użytkownik

Wiadomości: 500


« Odpowiedz #177 : Listopad 11, 2009, 13:21:04 »

Czyli że każdy małopolak będzie koniem anglo-arabskim- czystym lub półkrwi?
Tak naprawdę wszystkie małopolaki są końmi półkrwi angloarabskiej... Jeśli przeczytasz dokładnie opis i historię koni małopolskich to powstały one z krzyżowania koni żyjących na terenie małopolski z końmi orientalnymi nie tylko czystą krwią arabską... później zaczęto je uszlachetniać dolewem ogierów pełnej krwi angielskiej.
Wejdź na stronę SK Janów Podlaski oni właśnie używają przede wszystkim nazwy półkrew angloarabska!
Zapisane
ArkaGrecja
Użytkownik

Wiadomości: 96


« Odpowiedz #178 : Listopad 11, 2009, 16:38:55 »

Matka mojej angloarabki Ajencja po Jarabub miała ponad 90% folbluta, ale chyba jest wpisana do xxoo. Mógłby ktoś mi sprawdzić w Księdze stadnej??? Muszę kupić wreszcie te księgi które są dostępne, bo ślązacze studiuję często, a małopolskich brakuje mi strasznie.
Zapisane
AleksandraAlicja
Użytkownik

Wiadomości: 129



« Odpowiedz #179 : Listopad 11, 2009, 17:22:07 »

Tak naprawdę wszystkie małopolaki są końmi półkrwi angloarabskiej... Jeśli przeczytasz dokładnie opis i historię koni małopolskich to powstały one z krzyżowania koni żyjących na terenie małopolski z końmi orientalnymi nie tylko czystą krwią arabską... później zaczęto je uszlachetniać dolewem ogierów pełnej krwi angielskiej.
No chyba nie wszystkie, bo część to na pewno czyste xxoo, choćby forumowa Chaberka  Uśmiech
Zapisane
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 24 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

tdw gadaniec whispers-in-the-dark kici-kici mafiawolomin